Kocaelispor – Arsinspor Maç Analizi

 


Maç başladığında, ilk on dakika içerisinde izlediğimiz kadarıyla, ‘bir futbol maçında olması gereken hamleleri, atakları izlemeye başladık’ galiba dedik. Ama herzamanki gibi yine hayal kırıklığı çok uzun sürmedi. Bu, oyunun skoruna ilk yarıda yansımasa da, ikinci yarı  acı gerçekleri maalesef yeniden yansıttı.

Kurgusuz Kurgu

Oyun kurgusunu ilk yarı bitmeden son iki maçta oldukça eleştirmiştik. Bu kurgusal hatalar zincirini Arsinspor maçında da aynı şekilde gözlemledik. Sistemin tamamen yanlış olduğunu söylesek teşbihte hata etmeyiz. Çünkü saha üzerindeki bu kurguyla gol atamayacağımız bir gerçek. Bunu defalarca yazılarımızda mutlak suretle belirttik. Gel gelelim Kocaelispor’un başında bulunan, şuanki teknik direktörü bir türlü anlam verilemeyen bir dizilişle, sadece kağıt üzerinde şekil amaçlı bir tertip dizayn etmiş.Çünkü bu dizgide takımın gol atması, atak yapması, top kazanması imkansız. İyi oynadık veya kurguda hata yapmadık kandırmacasını, teknik ekip, kesinlikle ilk yarının sonunda oynadığımız Şekerspor maçında elde etti.

Oyun düzenine baktığımız zaman Kocaelispor; 5-1-3-1 tertibi bir dizilişle sahaya çıktı. Rakip Arsinspor ise; 4-2-3-1 düzeniyle dizildiler. Bu düzenle Kocaelispor’un oyunda top kazanmasıyla hücuma yönelik çalışma yapması imkansız bir hale geliyor. Oyuncuların amaçsızca koşmaları ve yerlerinde saydıkları ise ayan beyan ortada görülüyor.
Maçın kritik anlarında müdahalelerde bulunan defans kurgusundaki beş isimden birisi Osman Kandemir oldu.Kendisi fizik olarak diri bir görüntü çiziyor, Taha Bartu ile iyi bir ikili olabilirler.Ama tabiki mutlak suretle Koray’ın yerini kimse tutamaz.Koray’ın takıma neden hala monte edilmediğini de sorgulamak lazım diye düşünüyoruz. Çünkü Koray, A2 maçında görev alıyor fakat A takımda oynatılmıyor. Bunun altında yatan başka sorunlar mı var? Teknik ekip nelerden kaçıyor? Takımın ilk yarıdaki gereksiz yere gördüğü sarı kartlarda her maçın tuzu biberi olmaya devam ediyor.Artık bu tuz biber fazla olmaya başladı.Artık gereksiz yere müdahalelerden kaçınılması gerektiğini defalarca söyledik.Taha, Sercan ve fix isim Ebubekir mutlaka ama mutlaka artık uyarılmalı, duracağı ve yapacağı müdahaleler için özel çalıştırılmalı, gerekirse psikoloji destekle telkin edilmelidir.
 
İlk yarıyı dengede değil şansın bizden yana olduğunu, katı savunma sisteminin adaptasyonunun ikinci yarıda bozulduğunu net bir şekilde gördük. Rakibin 68.dakikada attığı gol defansın anlaşmazlığından geldiği de bunun gerçekleri arasında. İkinci golde ise uzaktan gelen topun, kalecinin önde kalması ve dışarı çıkar düşüncesinin bilinçsizliğiyle gerçekleşti.

Kapalı defans oynamanın, bizim gol yememe düşüncesini tamamen kısıtlarken, hücuma yönelik hiçbir katkı sağlamadığını haykırıyoruz. Emre hocanın maçı kenardan seyrederken kritik hamle yapması mantığında, Burak’ın son 10 dakika kala oyuna girmesi mi çözecek rakibi? Yoksa katı defans yapıp, ortadaki topa kim vuracak beklentisi kaç maç daha sürecek?Maçta görüldüğü üzere, büyük umut taşıyan iki tecrübeli dediğimiz isimler; Berkay ve Sercan, Pazar günü adeta sahada yoktular.Melih Ahmet’i öve öve bitiremeyenler, onun bencilliğini ve koşmamasını neden görmezden geliyor? Bunları masaya yatırmak, bu taraftardan çok taktiksel ve bireysel anlamda artık teknik kadronun boynunun borcudur!

Kocaelispor’da Ne Yapılmalı?

Kısaca özetleyeceksek; Koray’ın kenarda oturmaması ve Bartu ile beraber çift stoper oynaması bu takımda defansın bel kemiğini oluşturacak. Ayrıca italyan katı defans anlayışını kuralım mantığı yaşarken, orta sahanın resmen adamsız kalması ve yol geçen hanı olmasının önlemi alınmalı.İleriye yönelik hava toplarında başarılı olan Burak’ın ilk onbirde oynaması gerekiyor.Yoksa ortada gezinen, top ayağına rast gele gelen bir oyun sergilemeye, nereye, ne zaman koşacağını bilmeyen bir takım görüntüsü izlemeye devam edeceğiz.Bizden söylemesi.

Hakkında KSB Editorial

Kocaelispor Blog - Kocaelispor Analiz Merkezi

Önerilen Makale

Fethiyespor – Kocaelispor Maç Analizi

TFF 3.Lig 2.Grupta en yakın rakibi ile 8 puanlık bir puan avantajı ile liderlik koltuğunda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir