Kocaelispor – Beylerbeyi Maç Analizi


Geçtiğimiz haftasonu lider Sancaktepe’ye konuk olmuş ve maçtan tek golle yenilgiyle ayrılmıştık. Bu hafta evimizde, ligde düşme potasından kurtulmaya çalışan ve teknik ekip yöneticiliğine efsane isimlerimizden Güvenç Kurtar’ın getirildiği Beylerbeyi takımını konuk ettik. Maçtan galip ayrılan ekip 0-2’lik skor ve üstün oyun ile Beylerbeyi oldu.

Beylerbeyi karşılaşmasında sahaya: Can Emre, Kadir Gezer, Kadir Öge, Murat Soner Başak, Sefa Narin, Ali Keten, Mert Yavuz, Burak Özbakır, Şenol Yıldırım, Oğuzhan Türkmen ve Sinan Pektemek dizilişiyle çıktık. 50.dakikadan sonra oyuna dahil olan isimler ise; Mehmet Avcı, Burak Süleyman ve Özgür Sürekçi oldu.

Karşılaşma hafta içi mesai saatleri içinde oyandığı için izin alarak gelebilen az sayıda taraftarımız ve daha çok genç/emekli bir profil ile stadyumdan seyredildi. Berbat bir oyunla başlayan ve sahada adeta yürüyen ekibimiz daha ilk dakikalardan itibaren az sayıdaki taraftarın tepkisine yol açmaya başladı. Maçın hemen başlarında, 3.Dakikada Beylerbeyi atağında Çağrı Yasan takımı 0-1 öne geçiren golü kaydetti. Maçın önemli anlarından biri de Sancaktepe maçını tribünden seyreden Kadir Gezer’in 24.dakikada sarı kart görmesi ve 32.dakikada kırmızı kartla oyun dışı kalması anıydı. Bu dakikadan itibaren 10 kişi mücadele ettik. İlk yarının bitmesinin son diliminde, 40.dakikada Beylerbeyi adına Talha Yazgan farkı ikiye taşıyan topu ağlarımıza yolladı. Durum 0-2 oldu.

Ilk yarının bu skorla bitmesi maçın da sonucunu belirlemiş oldu. İkinci yarıda ve maçın tamamında Beylerbeyi kalesine gidemeyen ekibimizin gol pozisyonuna dahi girmesi mucizeydi. Takımdaki dağılmanın hatta kırılmanın apaçık belli olan ve ciddi şekilde sahaya yansıyan görüntüsü artık gözler önünde. Play-off müsabakalarının bile riske girdiği ligdeki durumumuz bitime son iki hafta kala taraftarlarımızı haklı olarak çileden çıkarmaya yetti.

Haydi Suçluyu Bulalım!

Kocaelisporumuzun finish düzlüğünde adeta bir formula 1 aracı gibi spin atarak bariyerlere vurmasının ve rakipleri tarafından geçilmesinin elbette pek çok nedeni bulunuyor. Bu kritik nedenleri ilerleyen dosyalarımızda detaylı olarak tartışacağız. Görmezden gelinen noktaların bir kez daha altını çizeceğiz. Ancak bu aşamada yana yakıla suçlu aramaya çalışan, adeta elinde baltası, meşalesi gece cadı avına çıkmış öfkeli bir kalabalığı andıran taraftar kitlemiz için kritik önemde olduğunu düşündüğümüz aşağıdaki soruları yöneltiyoruz.

Eğer aynı ırmakta defalarca yıkanılmak istenmiyorsa, benzer filmlerin dön dolaş izlenmesi istenmiyorsa, kısır döngü dışında olaylara bakılmak isteniyorsa, çelişkili durumun içinde yer alan temel ve tali çelişkilerin hepsinin dikkatli bir şekilde ortaya konulması ve pratiğe yönelik rasyonel konumlanmalara gidilmesi zorunludur. Eğer istenmiyorsa, sorular rafa kaldırılabilir ve çeşitli anket hileleri ile Kocaelispor için hiçbir yararı olmayacak manipülatif bir internet sitesi anketinde zaman öldürülmeye devam edilerek mevcut durumun keyfini herkes sürebilir…

 1. Kocaelispor yönetimi 2 sezon önceki Bölgesel Amatör Ligdeki ilk sezonumuzda izlenen hatalı tarzın aynısını niçin izlemiştir?
 2. Kocaelispor yönetimi Ümit Metin Yıldız’a niçin alternatif yaratamamıştır? Tazminat spekülasyonları doğru mudur?
 3. Ümit Metin Yıldız’ın sezon başından itibaren hatalarını gören ve takımın potansiyelini doğru yansıtacak biri olduğunu düşünmeyen taraftarlarımız niçin görmezden gelinmiş, sözel saldırılara uğramış ve susturulmaya çalışılmıştır?
 4. Ümit Metin Yıldız’ın yetersizliklerini gören taraftarlarımızın bir kısmı niçin zamanında karnından konuşmuş ve olası savruluşlara aracı olmuştur?
 5. Ümit Metin Yıldız’ın en kritik dönemde ısrarla arkasında duran ve eleştirilere adeta öfke kusan İzmit basınının spor yazarı kalemlerine yönelik niçin organize bir tepki geliştirilememiştir?
 6. Ümit Metin Yıldız’ı takımda tutan mevcut Kocaelispor yönetimine tepkisini dile getirmeye çalışan senelerini bu renklere vermiş, her çeşit mücadeleye girmiş taraftarlarımız niçin cadı avına tabi tutulmuş, düşünceleri ötekileştirilmiş ve bir bakıma hain ilan edilmiştir?
 7. Lisans sorununun kritik önemde olduğu bilinmesine karşılık, ligdeki rakiplerin salınım gösteren zikzaklı durumlarından niçin acele ile şampiyonluk vazifesi çıkartılmış ve rakipler eksiklerini giderirken bu vizyondan vazgeçilmemiştir?
 8. Lisans sorununun KEV gibi ucu açık bir sürece bağlı tutulması niçin olduğu gibi kabul edilmiştir, gelir yaratmaya yönelik büyük projeler niçin gerçekçi şekilde üretilmemiştir ve kaynak yaratılmamıştır?
 9. Strateji ve taktiğin ne olduğu  niçin sezon başında net bir şekilde başarı sabırsızlığı içinde olan kulüp camiası ile paylaşılmamıştır ve kervan yolda dizilir mantığı ile hareket edilmiştir?
 10. Takım içindeki 3 farklı grubun olduğu, oyuncuların bir kısmının kesin olarak kadrodan ayrılacağı ve bazı oyuncuların ise maddi problemlerden ötürü A takıma monte edilemediği doğru mudur? Böylesi bir iklim niçin doğru yönetilememiştir?
 11. Kocaelispor taraftarları içindeki geçmiş senelerden gelen semt temelli ayrılıklar, çeşitli çıkar çatışmaları ve gerilimler niçin öngörülememiş ve doğru yönetilememiştir? Radikal adımlar ve önlemler niçin zamanında alınmamıştır?
 12. Takımdaki oyuncuların kırmızı kart görmesi, teknik adama, formaya varan hakaret ve disiplinsizlikleri niçin yönetilememiştir? Oyuncu grubuna elimiz mahkum iklimi yaratılmasında kimler sorumludur?

Ligde lider Sancaktepe Belediyespor bu hafta resmi olarak şampiyonluğunu ilan etti. TFF 3.Lig 1.Grup şampiyonu Sancaktepe Belediyespor sezon boyunca yaptığı yatırımların ve takım oyununa uygun oyuncu seçimleri ile gösterdikleri stabil, istikrarlı seyrin meyvesini bu şekilde almış oldu.

Son düzlükte bir rehavet yaşadığı görülen ikinci sıradaki Altay yerini ligin ikinci yarısının en iyi takımı Ankara Demirspor takımına bıraktı. Altay ise 3.lüğe geriledi. Takımımız 4.sırada 57 puanla yerini koruyor fakat arkasından gelen Çorum Belediyespor 55 puanla ve potanın hemen altındaki il temsilcilerimizden Gölcükspor 53 puanla 6.sırada konumlanıyor. Önümüzdeki maç deplasmanda 24 Erzincan takımı ile olacak.

Kritik play-off kota evresinde önemli maçlardan birini oynayacağız. Son hafta ise içeride ilimizin önemli temsilcisi Gölcükspor’u konuk edeceğiz.

Önerilen Makale

Kocaelispor – Kızılcabölükspor Maç Analizi

Kritik Düzyurt maçında alınan mağlubiyetin ardından evimizde Denizli ekibi Kızılcabölükspor’u ağırladık. Kısır geçen mücadeleden gol …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir