Kocaelispor – Elaziz Belediyespor Maç Analizi


TFF 3.Lig 3.Grup’taki karşılaşmamızda kötü ve yetersiz bir futbol sonucunda lig sonuncusu Elaziz Belediyespor ile İzmit’te 1-1 beraber kaldık. Karşılaşma Cumartesi erken saatte oynandığı için tribünlerimiz büyük oranda boş kaldı.

Kocaelispor’da teknik direktör Fatih Kavlak karşılaşmaya Yusuf Şenlik, Fatih Adıgüzel, Kadir Öge, Murat Soner, Ali Keten, Mert Yavuz, Sefa Narin, Hamza Mutlu, Gökdeniz, Burak Süleyman ve İshak Kurt ilk 11’i ile başladı.

Kadro seçiminde büyük bir değişiklik bulunmuyordu. Çorum maçında iki gol kaydeden İshak seçimi rasyonel gözüküyordu. Ayrıca Gökdeniz ilk 11’deydi. Maç başladığında hızlı giriş yaptık. İlk 5 dakikadaki oyun adeta golü bir an önce bulma çabasının bir yansımasıydı. Biraz da kontrolsüz bir şekilde 5-6 adam hücum edip ileri çıkmaya çalıştık ancak organizasyonel problemler ve son toplardaki bireysel hatalar bu kez ibrenin adım adım Elaziz’e dönmesine vesile oldu.  İlk 15 dakikalık dilimde 3 kez kontra atakla kalemize gelip karşı karşıya kalıp atamayan taraf Elaziz oldu.

Gökdeniz’in 26.dakikada doğrudan kendi hazırladığı ortadan dikine girip Burak Süleyman ile güzel bir verkaç yarattığı bireysel pozisyonu yine kendi takibi ile şık ve sert bir vuruş ile gole çevirmesi maç adına en olumlu anlardan biriydi. Gol aslında çok da gol beklediğimiz bir evrede gelmedi ve maçın neredeyse tamamına damgasını vuran sanki beraberlik iki takımın da işine gelir bir futbol anlayışının içindeki bir sapma olarak ortaya çıktı. Sonrasında gelişen ataklarımız da oldu ancak sonuç çıkmadı. 36’da Volkan Serim’in golü geldi Elaziz’de…

Karşılaşmanın ikinci bölümünde Elaziz yaklaşık 20-25 dakika adeta tek kale maç oynadı. Üst üste pozisyonları ve oyunumuzu bozan top çevirmeleri ile günün nasıl biteceğinin de mesajını vereceklerdi. Ekibimiz adına kronikleşen bireysel hatalar kadar olumlu olarak denebilecek bir şey varsa, belirli evrelerde uygun açıları görebilmemiz, ancak kumaşın yani yapısal noksanlığın etkisi ile ya pozisyonu ucuzca harcamamız ya da top kontrollerinde veya topun ayaktan çıktığında yaşanan teknik sıkıntılarımız olarak bir tespit yapabiliriz.

Bu teknik problemlemlere bir de İshak’ın, Mert’in, Hamza’nın ve ikinci yarıda dahil olan Özgür Sürekçi’nin çok vasat performansları eklenince takım adeta üretkenlikten koptu ve dengesi bozuldu. Bu dengesizlik takımın en önemli isimlerinden emektar Muratk Başak’ı bile bazı durumlarda zorladı ve hataya yöneltti.

Ligde son sırada olan ve küme düşmenin ciddi adaylarından olarak duran Elaziz’in düzeyinin oldukça iyi olduğu bu karşılaşmada görülmüş oldu. Pek çok pozisyona girdiler ve belki de 2-3 golle alabilecekleri bir maçı berabere tamamladılar. Özellikle 50.dakikadaki çok ciddi bir pozisyonda Yusuf’un müthiş kafa vuruşunu çeldiğini anımsatalım.

Fatih Kavlak bu karşılaşma öncesi gereksiz ve iddialı açıklamalar yapmıştı. Bu maçı çıkış maçı olarak seçtiklerini belirtmişti. Söylemler, sahadaki gerçeklere bir türlü uymuyor. Tribünlerimiz ruhsuz futbola ve teknik direktörün yetersizliğine haklı olarak isyan ediyor.

Kimi Yeneceğiz Sorunsalı

Elaziz’i dahi yenemeyeceksek kimi yeneceğiz? sorusu herkesin zihninde dolanıyor. 4 yılın ardından hala bu kadar temel hatalar yapan ve oyun aklından uzak davranan, sanki bu maç için ilk kez sağdan soldan toplanılarak oluşturulmuş bir takım havası çizen, kompakt olamayan, taktiğini 90 dakikaya yayamayan, Ümit Metin Yıldız döneminden kaynaklı fiziksel direnç yönetimi ve efektik kullanımı konusunda kaldığı yerden problemler yaşayan bir takıma sihirli bir dokunuş bekleniyor.

Gerçekçi olmak gerekirse, olur da lisanslar açılsa dahi yoğun maç takviminde her şeyin bir anda düzelmesi gerçekçi değil. Kocaelispor sezona yalnızca hedef düşürerek ve ligde kalmayı benimseyerek girmedi, aynı zamanda Ümit Metin Yıldız eşliğinde iyi de bir hazırlık evresi geçirmedi. Neredeyse tüm hazırlık maçlarını kaybeden ve ciddi problemleri açığa çıkan bir ekip, bu açıklarla olduğu gibi lige girdi. Bir şekilde lig götürülür diye düşünüldü. Belki de küme düşmek sorun olarak gözükmedi. Bu da transfer için bir konumlanma olarak düşünülmüş olabilir. Ancak böylesi bir durumda da bu takımın ve yönetimin 4 yıldır ne yaptığı niçin yana yakıla amatörden 3’e çıkmak için gayret etmeye çalıştığı düşünülebilir.

Özetle ortada ne uzun vadeli ne de kısa vadeli gerçekçi planlamaların olmadığı bir durum yaşanıyor. Biletlerin üzerine ne basılacağının, sosyal medyada veya ana akım spor programlarında nasıl ses duyurulacağının düşünüleceği kadar kadronun teknik durumu düşünülüyor mu işte asıl  merak edilen soru bu. Kocaelispor yönetimi sportif açıdan yaşanılan başarısızlığı sadece kayıp oyunculara veya açılmayan (ki kendileri de senelerce açmayacaklarını defalarca dile getirdiler) lisans tahtasına indirgeyemez. Sportifi yönetebilmek için en başta şehri ve futbolu çok iyi bilmek gerekiyor. Bu birikimdeki, yetkin isimler camiamızda bulunuyor. Ancak sürece ciddiyetle bakılması ve cesaretle adım atılması gerekiyor. Geçiştirici tarz ile varılacak bir yer yoktur.

Önerilen Makale

HEASK – Kocaelispor Maç Analizi

İçeride ve Gölcük’te alınan galibiyetlerle ilk 3 haftayı kayıpsız geçiren ekibimiz İstanbul’da ilk mağlubiyetini aldı. …

1 Yorum

  1. ümit metin yıldız

    Yönetim, BAL’daki ikinci sezonda kurulan takım (ilaveler, yetersizlerin gönderilmesi) ve hoca tercihiyle inanılmaz bir iş yaptı. Kadro kalitesi bakımında, BAL’da kurulan takımın 3.ligi de kotaracağı belliydi. Ama sanki o andan sonra, bütün odağını KEV’e ayırdı. Hatta KEV çıkmaza girince, Bahri Yavuz bırakıyorum dedi.

    Ben yönetimin, sportif başarıyı önemsediğini düşünmüyorum. BAL’a tekrar düşmek de dahil. Bu konuda yer yer ben de hak veriyorum fakat, maalesef ülkemiz insanı sportif başarıya öncelik verir. Stadın hali, taraftarın hali ortada. Belki bu yönetimin işine geliyor olabilir şu an için, ama her zaman “birlikte başaracağız, halkın takımıyız” diyen bir yönetim, taraftarın takımdan soğumasına izin vermemeli. Özellikle UMY’nin gönderilmesi olayı ve KEV işinin çözülmesinden sonra yönetim ile taraftar arasındaki bağın çok ciddi soğuduğunu / soğutulduğunu görüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir