Kocaelispor – Ferencvarosi TC UEFA Kupası Maçı

Avrupa maceramızın son ayağı deplasmanda 4-0 gibi farklı kaybettiğimiz 2002-2003 Sezonu UEFA Kupası 1. Tur 2. Maçında Ferencvarosi karşılaşması ile kapanıyor. UEFA Kupası’nda İsmetpaşa’da en son oynadığımız maçtan 0-1 mağlup ayrıldık ve tura veda ettik.

Kocaelisporumuzun Avrupa’da oynadığı tüm maçları detaylı olarak ele aldığımız Avrupa’da Kocaelispor bölümümüzün son perdesini kendi evimizde oynadığımız Ferençvaros karşılaşmasıyla kapatıyoruz. Maç için İzmit’e gelen Macar ultras taraftarladan, maç saatindeki atmosfere, taraftarımızdan ve genel maç içeriğinden bahsedeceğiz.

Maç Öncesi Atmosfer

ferencicMaç öncesi yoğun bir katılımın olmayacağı biliniyordu. Gerek takımın Süper Lig’den düşmesi durumu, gerek şehirdeki üzüntülü ve gergin ortam, bu maça yönelinmemesinde büyük oranda etkili oldu. Maç, haftaiçi Perşembe günü saat 17:00’de oynandı.

2002 senesinin Ekim ayı başlarıydı. Karşılaşma için o dönemde yine İsmetpaşa’nın yollarına düştük. Zaten maça gelecek kitle hafta içerisinden oluşmaya başlamıştı. Büyük oranda öğrencilerin oluşturduğu tribünlerimizde maraton tribününün orta kısmı dolduruldu. Okullarından kaçan taraftarımız yerini almıştı. Numaralı tribünlerin de kısmi doluluğu ile kale arkalarındaki büyük boşlukların olduğunu da belirtmeliyiz. Kısacası maça ilgi az olmuştu.

Karşılaşma öncesinde takımımızdaki son günlerini yaşayan hocamız Hikmet Karaman’ın, “Onlar bize ilk maç 4 attılar, biz niye burada 4 atmayalım?” şeklinde iddialı açıklaması halen hafızalardadır.

Macarların Ünlü Ultras Green Monsters’i İsmetpaşa’da!

1995 yılında arkadaş grubuyla kurulan Yeşil Canavarlar olarak biliniyorlar. Ünlerine holigan-ultras felsefesini yükleyen ve sıkı politik duruşu olan taraftar grubu Green Monsters o gün maçı izlemek için İzmit’e gelmişti. Sayıları yaklaşık 50 civarında kadardı. Grubun tarihi, oluşumu ve idealleri oldukça dolu bir perspektifte. Deplasmanlara özel bir organizasyonla geliyorlar. Organizasyonun ismi ve sistemi; “FrediBusz” sistemiydi.

Green Monsters Ekibi
Ferencvarosi’nin ünlü “Green Monsters” taraftar grubu

Bu konu oldukça özel nitelikte ve onlara özel bir etkinlik olarak biliniyor. O gün Maraton tribününde sırf onlar için özel yer ayrıldı. Tabi bu özel yer sadece onların gelecek olmaları içindi İsmetpaşa’da. Çünkü UEFA kriterlerince misafir takım taraftarları üstü kapalı ve özel bir bölme de konuk edilmesi maddesi yer alıyordu. Bununla beraber kulübümüz maç öncesi bu özel bölmeyi hazır hale getirdi. Çoğumuzun maraton tribününde merak edip baktığı, son dönemlerde genelde emniyetin konuşlandığı, sağ tarafta küçük kısımda yer alan ve demir parmaklık bölmesiyle sınırlanmış kısım aslında Macarlar için yapılmıştı.

Yapılı vücutlu, iri ve dazlak Green Monsters grubu ellerinde biralar ile bizimle beraber Maraton tribününe giriş kısmına doğru yönlendirildi. Taşkınlık yapmadılar. Sadece geçerken birkaç el kol hareketi ve gülüşmeler eşliğinde seyretti. Maça girdiklerinde ise meşaleler yaktılar ve hiç susmadan ve tek bir ağızdan ritüel şeklinde takımlarını desteklediler.

Atamayana Atarlar

Portekizli hakem Almeida Costa’nın yönettiği karşılaşmada sahaya; Ahmet Şahin, Ahmet Arslaner, Faruk Sarman, Emrah Eren, Engin Öztonga, Cem Sinan Vergül, Volkan Arslan, Bülent Kaan Bilgen, Uğur Yasan, Viktor Paço ve Zdravko Lazarov onbiriyle çıktık. Oyuna tutuk başlayan ve ilk karşılaşmada olduğu gibi adapte olamayan ekibimiz 30. Dakikada Peter Lipcsei attığı golle 1-0 geri duruma düştü. Goldeki hata defansın çok önde bulunması ve Peter’in uzun pasla aldığı topu iyi kontrol etmesi, ve de kaleciyi rahat görüş açısıyla vuruşuyla gerçekleşti. Gol aramada etkili olmak için ekibimiz ikinci yarıya Yordanov’u dahil etse de istediği skora ulaşamadı. Zaten turu geçmek oldukça güçtü.

UEFA ve Avrupa maceramızı bu karşılaşma ile sonlandırdık. Bu karşılaşmayı izlemek ve o güne tanık olmak oldukça keyifliydi. Skorun öneminin olmayışı, takımımızın son kez Avrupa’da, genel olarak uluslararası arenada mücadele etmesi bir başka önemli noktaydı bizler için.

Maçın ardından istifaya davet edilen ve yoğun tepkilere maruz kalan Hikmet Karaman’ın tribünlere yönelik söylediği “Bunlar eğitimsiz cahil insanlar, biz bunlara papuç bırakmayız” şeklindeki sert sözleri ise unutulmayacak demeçlerden biri olarak tarihe not düşecektir. Maçtan 5 gün sonra Hikmet Karaman ile kulübümüzün yolları ayrılacaktır.

Hakkında KSB Editorial

Kocaelispor Blog - Kocaelispor Analiz Merkezi

Önerilen Makale

Fossa’dan İzmit’e

Fossa Dei Leoni FDL; “Aslan Yatağı” anlamına gelen efsanevi AC Milan ultra grubudur. 1960’lı yılların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir