Kocaelispor – FK Ventspils Intertoto Maçı

Kocaelisporumuzun geçmiş dönemdeki sınırlı diyebileceğimiz Avrupa serüvenleri içerisinde Inter Toto karşılaşmaları önemli bir yer tutmaktadır. Her ne kadar camiamız UEFA Kupasına doğrudan katılmaya şartlanmış bir geleneği barındırsa da, ligdeki konumlarımız bizi 90’ların sonuna doğru elemeli bir şekilde UEFA Kupasına katılma serüvenlerine sokmuştur.

Inter Toto anımsanacağı gibi 90’ların ikinci yarısından sonra geliştirilmiş, bir bakıma liglerindeki C kategorisindeki takımların UEFA Kupası’na katılmasına vesile olması açısından oluşturulmuş ama hiç bir zaman yeterince ilgi ve popülerite sağlayamamış bir organizasyondur. Hatta anımsarsınız Inter Toto Kupası eleme maçları yazın henüz sezon hazırlığı yapılırken bir anda başlamasından ötürü takımları zor durumda bırakıp sezon öncesinde yıpratıcı etkiler yarattığı için çoğunlukla “başa bela” olarak görülmekteydi. Bir çeşit “angarya” olarak da yorumlayabiliriz.

1999/2000 sezonunda Güvenç Kurtarlı takımımız 11 Temmuz 1999’da (yaklaşık olarak depremden 1 ay önce) Bursa Atatürk Stadında Letonya’nın FK Ventpils ekibi ile 1-1’in rövanşında karşılaşır. O aralar takımımız Fransa’da kamp çalışmalarında bulunmaktadır. Maç bir Cumartesi akşamı Bursa’da Atatürk Stadında oynanır çünkü anımsanacağı gibi o aralar İsmetpaşa Stadımızda bakım çalışmaları yapılmaktadır. 2.Turda karşılaştığımız Ventpils’i maçın hemen başında Orhan ve ikinci yarıda Ahmet’in golleri ile 2-0 mağlup ederiz. Bu maçta Ahmet, Orhan’ın yerine maçın ilk bölümünde oyuna alınacaktır. Beyaz deplasman formamızla çıktığımız ve üstün oynadığımız karşılaşmada kadromuz şu şekildedir:

Stingaciu, Osman, Zeki, Mert Meriç, İlker, Soner, Engin, Halil İbrahim, Nuri, Kaan Dobra, Orhan

Aslında as futbolcularımızı dinlendirdiğimiz deplasmandaki ilk maçta 1-1 berabere kalmamız turu büyük oranda bize getirmiştir. Yine de Güvenç Kurtar çok fazla riske atmadan klasik oyuncularımızdan kurulu bir kadro ile bu karşılaşmaya çıkacaktır. Anımsanacağı gibi bu galibiyetin ardından 3.turdaki rakibimiz Almanların köklü ekiplerinden Duisburg olacaktır.

Hakkında KSB Editorial

Kocaelispor Blog - Kocaelispor Analiz Merkezi

Önerilen Makale

Teknik Adam Döngüsünden Bir Kesit: Ümit Kayıhan

Ligi 8.sırada bitirdiğimiz ve gerek idari problemler gerekse kötü futbol ve bir türlü istikrar gösteremeyen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir