Kocaelispor İçin Acil Eylem Planı Taslağı


Bölgesel Amatör Lig’e düştüğümüz, sıfırdan oluşturulacak bir başlangıcın potansiyel çözümleri üzerine geçtiğimiz yıllarda sayısız dosyalar yaptık. Mevcut durumların gerçekçi analizi ile uygulanabilir çözümler belirleyip, kulüp tarihimizin kuruluştan bugüne gelen seyrinin tarihsel dokusu ve şehrin sosyolojik düzlemini gözeterek sizlere aktarmaya çalıştık. Şu an bir kez daha küme düşme hattında bulunmamız, adeta 4 yıl önceye, tam olarak her şeyin başladığı noktaya geri sarmamızdan ötürü bazı ciddi tespitleri gündeme getirmeyi zorunlu kılıyor. Özetle tekrardan başa almak durumundayız.

Başa alınan bu süreç gösteriyor ki, sıfır noktasından tekrar döngüsel bir 360 derece ile yine aynı noktaya doğru gelinmiş durumda.

Kocaelispor kulübünün yapısal niteliklerini analiz etmeden, şehrin sosyolojik dinamiklerinin ve geleneksel Kocaelispor niteliğini ele almadan mevcut kötü durumun esas olarak düzelemeyeceğini, aksine belirli aralıklarla kendini devamlı yeniden üreteceğini çokça kez dile getirdik. Bu açıdan, mevcut yönetimin belirttiğimiz zamansal algı ve faaliyetleri, çözüm odaklı eylemleri, ileriye dönük; kent ve kulüp bazında genetik ve geleneksel faktörleri doğru olarak ele almadığı ve ele alma potansiyelinin olmadığı görülmektedir.

Uygulanabilir eylem planına yönelik 10 maddeyi şu şekilde belirtmek, tarihsel bir sorumluluk olarak ortaya çıkmaktadır.

10 Maddede AEP:

1) Çelişmelerin doğru ele alınması ve birbiri ile karıştırılmaması gerekiyor. Problemli bir durumun hem nedeni hem de sonucu olan mevcut camia özneleri her şeyden önce çelişmeleri doğru ele almayı öğrenmelidir. Taraftarın kendi içinde olan çelişmeler ile, yönetsel konulara ait olan çelişmeleri birbirine karıştırılmamalıdır. Bunların her biri aynı sorunlu bağlamda ortaya çıkan dinamiklerdir ancak her birinin farklı kendine özgü tarihleri, öyküleri ve çözüm yolları bulunmaktadır.

2) Mevcut yönetim modeli acilen değiştirilmelidir. Sportifin ön plana alındığı, sportifin tamamen yeniden yapılandırılacağı, efektif ölçme-değerlendirme sisteminin yerleştirileceği bir organizasyon şeması kulüp ve İzmit gerçeği gözetilerek oluşturulmalıdır.

3) Mevcut yönetimin tek adamcı modeli tasfiye edilmelidir. Yeni yönetim modeli, laf olsun diye, hatır gönül ilişkisi ile veya kendi reklamını yapmak amacıyla toplanan şahıslardan oluşturulmamalı, yönetim ekibininde tam zamanlı profesyonel kulüp yöneticiliği sistemine geçişin alt yapısı tasarlanmalı ve bir sonraki sezon için yenilenmiş isimlerle gündeme alınmalıdır.

4) Sportif başarısızlığın sorumlusu olan temelde 3 bacak bulunmaktadır. Yetersiz teknik adam, yetersiz oyuncular ve yetersiz kulüp yönetimi. Taraftar her seferinde kendini sorgulamaktan ve bu sorumluluğu bu 3 bacak üzerinden alma çabasından vazgeçmelidir. 1 taraftarı da olsa, 1 milyon taraftarı da olsa bir spor kulübünde bu 3 dinamiğin süreçteki esas sorumlu olduğu, bu birimlerin asıl işinin bu olduğu unutulmamalıdır.

5) Süreçte yıpranan ve ciddi güven kaybı yaşanan isimlerde ısrar çizgisinden vazgeçilmelidir. Başarısız ve yetersiz bir teknik adamın alternatifi yeni bir yetersiz teknik adam değildir. Fatih Kavlak’a profesyonel teknik adamlık kariyerinde başarı dilenerek yolların ayrılması kısa erimli ancak şu kritik evrede gerekli bir çözümdür. Süreç altyapıdaki teknik isimler veya camiayı iyi bilen ve boşta bulunan bir teknik adam ile sürdürülmelidir.

6) Süreçte yıpranan oyuncu topluluğunun gerçek durumları analiz edilmeli ve zihnen Kocaelispor’da oynamanın kendisi için pek de bir şey ifade etmediği oyuncularla hızla yolların ayrılması gerekmektedir.

7) Kocaelispor için çalışan, didinen, fedakarlık gösteren oyuncular ödüllendirilmeli, aksi yönde bir çizgi izleyenler yaptırımlara tabi tutulmalıdır. Uygulanabilir ve gerçekçi ödül-ceza mekanizmaları profesyonel kulüp ve işletme yönetimlerinin olmazsa olmazıdır.

8) Kocaelispor taraftarları tüm bu süreçte büyük değişime kendilerini adapte edebilmeli, duygusal ve verimsiz bakış açılarından, skor odaklılıktan veya gün kurtarma eğilimlerinden vazgeçerek, kulübün planlamalarının daha aktif özneleri olabilmeleri gereklidir. Problemlerin ele alınacağı, yeni oluşturulacak kulüp yönetimi ile çok daha geniş katılımlarla süreçlerin yürütüleceği, bürokratik olmayan gerçekten demokratik bir iklimde dönüşümlerin tabandan denetimi ve işlerliği sağlanmalıdır.

9) Kocaelispor’un sorunlarının maddi olduğu kadar bilişsel olduğu kabul edilmelidir. Her iki süreci yürütebilmek için profesyonel destek alınması şarttır.

10) Kocaelispor kulübünün imajı sportif inşa üzerine yeniden kurulmalıdır.

Önerilen Makale

Kocaelispor’da Geç Kalınmış Bir Değişim Zamanı

Kocaelispor’da başarısız mevcut yönetim, nihayetinde gerçekleştirilecek kongrede aday olmayacaklarını açıkladı. Bu karar, mevcut yönetimin kulübü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir