Kocaelispor – Kızılcabölükspor Maç Analizi


Kritik Düzyurt maçında alınan mağlubiyetin ardından evimizde Denizli ekibi Kızılcabölükspor’u ağırladık. Kısır geçen mücadeleden gol sesi çıkmayınca maç 0-0 beraberlikle sonuçlandı.

Kızılcabölük karşısında sahada dizilişimiz şu şekildeydi: Can Emre, Kadir, Murat, Kemal, Onur, Sefa, Hamza, Burak Süleyman, Mesut, Mehmet ve Sinan Pektemek. Oyuna sonradan dahil olan isimler ise; Mert, Burak Özbakır ve Kerem oldu.

Ligde play-off potasında olan Kızılcabölükspor’un ilk dakikalardan itibaren aslında İzmit’e 3 puan için gelmediği apaçık belli oldu. Oyunda dengeyi sağlamak adına maç boyunca özel çaba sarfettiler. Nesnel olmak gerekirse, ne yaptığını bilen ve 2. ligi kaldıracak bir yapıda play-off takımı imajı hiç çizmediler. Ofansif anlayış yerine ortasahada rakibe oyun kurdurmama üzerine defansif temelde, atak karşılamayı tercih eden bir futbol ortaya koydular. Maç boyunca neredeyse tek ciddi şutları vardı. 1 puana geldikleri çok açıktı Denizli temsilcisinin.

Takımımız ise play-off adına matematiksel hesapların da bitmesi ile Düzyurt maçından sonra tamamen ligi bırakmış izlenimini apaçık sahaya yansıttı. Defanstan başlayarak ileri uca kadar dizilişin sahada bitik bir imaj sergilediği açıktı. Lig her yönden çoktan bitmişti onlar için. Adeta kafa karışıklığı içindeydi oyuncularımız.

Düzgün, görerek ve isabetli orta yapamama sorunsalının devam etmesi, pas varyasyonlarının ciddi biçimde ayağa oturmayan komik tepkileri ve ileri uç adına gerçekleşen ataklarda şut çekememe, ileri uçtaki Sinan’a bir top bile getirilmemesi gibi temel noksanlıklar ve belki de acizlikler İsmetpaşa’daki taraftarlarımız adına ciddi anlamda krize sokan göstergelerdi.

Maç orta sahada, zaman zaman kısmi ataklarla geçti ve ikinci yarıda bir Kızılcabölük şutu tehlikesi ve 3 kez Hamza’nın kaçırdığı net gol pozisyonlarla sona erdi. Hamza’nın kaleciyle karşı karşıya kaldığı pozisyonlarda profesyonel bir futbolcuya yakışmayan cılız şutları ve vuruş isabetsizliği yorum yapılamayacak kadar ucuzdu. Seneler önce son kez süper ligde olduğumuz bir dönemde Bursaspor’a deplasmanda bitime saniyeler kala attığı gol ile taraftarın kalbinde yer eden Hamza’nın her geçen sene eridiğini görmek oldukça üzücü. Son 4 yılda mevcut jenerasyonla gelinen noktanın ancak 3.ligde düşmemeye oynayan bir takım olması gerçeği de ayrıca üzücü. Kocaelispor’un büyük hedeflerini karşılayamayan oyuncu ve teknik adamlarla, yeni bir vizyon ve planlama ile dahilinde çeşitli düzenlemelerin yapılacak olması yaz dönemi için kaçınılmaz duruyor.

Özetle, Kızılcabölük maçı kısır geçen bir maç oldu. Rakip Kızılcabölük istediğini alarak sahadan ayrıldı. Takımımız adına da ligi çoktan bitiren, sahada maç mesaisi bitirmek adına çıkan ve gelecek adına bir ümit vermeyen, kenarda teknik ekip adına hiçbir katkısı olmayan, kondisyon adına bitikleri oynayan bir Kocaelispor varolduğunu söylememiz gerekiyor.

Tribünler ve Gittikçe Yükselen Çıta

Son bir paragrafı bu sezon takımın, teknik direktörlerin, sahadaki oyunun ve yönetsel acizliklerin çok çok önünde olan sezonun aktörüne ayırmak gerekiyor.

İddiasız bir maçta hiç susmayan taraftarlar ve yaratıcı pankartlar önümüzdeki yıllara umutla bakmayı sağlan faktörlerden biri.
İddiasız bir maçta hiç susmayan taraftarlar ve yaratıcı pankartlar önümüzdeki yıllara umutla bakmayı sağlan faktörlerden biri.

Kızılcabölük karşılamasına gelen herkes şunu çok net şekilde gördü. Hiçbir iddiası kalmamış bir takımın 90 dakika hiç susmayan bir taraftarı bulunuyor. Muazzam ritimleri ile teknik ve coşturucu bir davul performansı gösteren adanmış taraftarları bulunuyor. El emeği pankartları ile yeni ve modern bir tifosi/ultra bilincini yerleştirmeye çalışan gençleri, öğrenci profili taraftarları bulunuyor. Senelerini tribüne vermiş bu takımın istisnasız her ligdeki durumunu ve süreçlerini yaşamış tribün emektarları ve yönlendiricileri bulunuyor. Her bir taraftarı tek tek dinleyen, daha iyisini yapabilmek için sistemli bir organizasyon beceresine sahip, iyi niyetli ve gönülden Kocaelisporlu taraftarları bulunuyor. Deneyim ve dinamiznin, bilinç ve kültür ile harmanlanması istendik yaratıcı sonuçları hızla üretiyor.

Umuyoruz benzer bir mayalanma ve silkelenme süreci saha içindeki futbolda ve problemli aksak yönetsel süreçlerde de önümüzdeki yıllarda daha fazla gecikmeden bizlerle olur.

Önerilen Makale

Kocaelispor – Cizrespor Maç Analizi

TFF 3.Lig 3.Gruptaki mücadelemizde rakip Cizrespor’yu her iki yarıda gelen gollerle 2-0’lık skorla mağlup etmeyi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir