Kocaelispor Lige Hazır mı?

Zor bir soru, zor bir yanıt… Sezonu açtığımız andan itibaren yaşadıklarımız ortada. Çok önemli değişiklikler yaptık. Revizyon olarak adlandıramayız çünkü revizyon mevcut üzerindeki küçük oynamalar olarak bilinir. Biz zor olanı, köklü olanı seçtik, devrimci değişiklikler yaptık. Tepeden tırnağa… Bir kısmı halen tamamlanmadı ve devam ediyor, bir kısmının ise sonuçları merakla bekleniyor.

Kocaelispor 2014/2015 sezonuna Keşan temsilcisi SAL’dan moralli gelen Anafartalarspor ile yapacağı 1.Hafta karşılaşması ile start verecek. Karşılaşma geçen seneki cezamızdan ötürü seyircisiz olarak oynanacak. Taratar derneğimizin takımı stad dışında da olsa yalnız bırakmama ve destekleme organizasyonu planlanıyor. Şüphe yok ki yeni takımımıza moral olacaktır bu eylem. Ancak takımımızda herşey tam olarak çözüldü mü? Yüzde kaçlardayız? Asıl kritik sorular burada başlıyor.

Hepimizin bildiği gibi teknik ve fizik kondisyon açısından hiç bir takım sezon başına yüzde yüz hazır giremez. Özellikle oyuncu yüklemeleri, ilerleyen haftalar ve maç temposu ile etkisini göstermeye başlar ve adım adım çıta yükselir. Genelde %60-70’lerle lige giren bir takım iyi durumda demektir. Devre arası ve özellikle ikinci  yarıdaki vites yükseltmelerle istikrar sağlanarak sene başında konan hedeflerin tutturulmaması için hiçbir neden yoktur. Peki biz bu maratona ne kadar hazırız?

Geride bıraktığımız Bolu kampındaki oynanan maçlar ve son olarak Yeni Bosna ve İhsaniye maçları bir tabloyu net olarak ortaya koydu. Kendimizi kandırmanın veya gerçeklere çalım atmanın anlamı da yok. Takımımız bir çok açıdan lige hazır değil. Yani %60’larda dahi değiliz. Özellikle oyun sistemi, yani strateji ve taktik, bunun yansıması olarak kademeler, oyundaki bölgeler ve bireysel oyuncu performansları açısından büyük eksikliklerimiz bulunuyor.

Kocaelispor’un kötü futbol oynaması yeni ve şaşırtıcı bir olgu değil. Her zaman dediğimiz gibi dönemsel başarıları ve koşulların da gelişimi ile anlık ivmeleri bir kenara bırakacak olursak, takımımız 2002 döneminden bu yana, yani İkinci Lig’e düştüğümüz andan bu yana geçen yaklaşık 12 yıllık süre boyunca aslında çok kötü oynuyor. Tamamen bireysel beceri, bazen de şansa ve anlık gazlara dayanan bir oyun yaklaşımı ne yazık ki hiç bir zaman umut vermiyor. Bu kötü futbol anlayışının takımımızın en unutulmaz yıllarının kahramanlarından Mahmut Aydın hocamızla birlikte değişeceğini ümit etmiştik. Ne olursa olsun mücadeleyi bırakmayan savaşçı, ısıran bir Kocaelispor görmek en büyük arzumuzdu. Ancak gerek transfer süreçlerindeki hataların (ilk yapılan transferlerle yolların ayrılması, gerek Bambalar gerekse Okoronkwo’nun yetersizliği ve rakiplerimiz düşünülürse iyi bir yabancı bulamamak, sonraki partide gelen oyuncularımızın tam olarak hazır olmamaları ve fiziksel yetersizliklerini bir türlü giderememeleri ve yine bazı yetersiz ve isabetsiz transferlerle yolların ayrılması gibi) gerekse takımın oyun mentalitesi açısından yaşanan bulanıklıkların etkisi ile lige sayılı günler kaldığı şu günlerde keyfimiz pek de yerinde değil.

BAL Lüks Bir Ligdir!

Bu ligin şakası yok deyip duruyoruz. Rakiplerin transferlerini, aktardığı kaynakları, kamp süreçlerini, işi ne kadar ciddiye aldıklarını biliyoruz. Bir çok takım takımını oturtmuş durumda. Hatta Tekirdağspor gibi dişli bazı ekipler meyvelerini Türkiye Kupası’nda toplamaya dahi başlamış durumda. Oysa ki bizler hala kim nerede oynayacakın derdindeyiz. 45’er dakikalık denemelerden ötürü işte şudur bizim asıl 11’imiz diyeceğimiz bir profil dahi halen gözükmüyor. Bu kadar fazla deneme yanılma ile lige girmek görece hazır rakipler karşısında çok kısa sürede ekibimizi hedefsiz bir konuma sürükleyebilir. Özellikle ilk 5 haftalık periyoda büyük önem vermek gerekiyor. 4.haftadaki zorlu Büyükçekmece deplasmanı, düşünmek dahi istemiyoruz ama camiamızda bazı taşların oynamasına dahi vesile olabilir.

Kocaelispor’un amacı bulunduğu her mecrada mutlak suretle şampiyon olmak olmalıdır. Bu temel felsefe elbette değişemez. Ancak gerçeklere de göz yumamyız. BAL ligi küçümsenemez ve altını çiziyoruz bu lig inanın ki lüks bir lig. Yani sadece adı “amatör” ama mücadele düzeyi ve hedefler itibarı ile kıran kırana bir lig bizi bekliyor.

Şu an kombinelerle şehirde yaşanan mutluluk, umut ve dayanışma rüzgarının sportif başarısızlık ve ya oyuncu disiplinsizlikleri ile gölgelenmesini istemiyoruz! Buna kimse fırsat tanımamalı ve bu konuda gerekli bütün tedbirler yönetim tarafından iş işten geçmeden alınmalıdır.

Hakkında KSB Editorial

Kocaelispor Blog - Kocaelispor Analiz Merkezi

Önerilen Makale

Kocaelisporlunun Bilet İmtihanı: Geçmişten Trajik Bir Anı

1990’ların sonuna doğru 2000’lerin başında, jeton ile maça girmeler tarih olmuş, modern çağ futbolununun getirilerinden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir