Kocaelispor – MSV Duisburg Intertoto Maçı

Kocaelisporumuzun 1999/2000 sezonu öncesindeki Inter Toto macerasına merceğimizi tutmaya devam ediyoruz. Anımsanacağı gibi Inter Toto Kupasında Letonya’nın FK Ventpils ekibi ile dışarıda 1-1 berabere kalan ekibimiz Bursa Atatürk Stadı’ndaki karşılaşmayı zorlanmadan 2-0 kazanmış ve 3.turda Duisburg’a rakip olmuştu. Almanların etkili ekiplerinden Duisburg ile büyük deprem felaketimizden tam 1 ay önce yine Bursa Atatürk Stadında karşılaşırız. Keza İsmetpaşa’daki bakım ve onarım çalışmaları o dönem halen bitmemiştir.

Tarihler 17 Temmuz 1999’u göstermektedir. Bursa’daki Duisburg maçımız için yaklaşık 200 kadar taraftarımız otobüs ve şahsi araçlarla Bursa’ya gelirler. Maç akşam 20:30 sularında oynanır. Güvenç Kurtar karşılaşma öncesinde Duisburg’a meydan okumuş ve takımımızın bu turu da geçeceğini belirtmiştir. Aslında karşılaşmaya iyi de başlarız. İlk 10 dakikada bir kaç kez topu Duisburg kalecisi Stauce’ye getiren ekibimiz aradığı golü bulamaz ve ne yazık ki 15.dakikada Wedarn’ın golünü kalemizde görürüz. 0-1’den sonra Nuri ve Ahmet Dursun ile etkili olmaya çalışan ekibimizin çabaları nafile olur. İlk yarıyı 1-0 geride kapatırız. İkinci yarıya da aslında etkili başlayan takımımız yine 5 dakika içinde bu kez Pafting’in golünü engelleyemez. 2-0 geriden artık iyice demoralize olan takımımızda 3 dakika içinde yine gelen gole engel olunamaz. Golün adı Osthoff’tur. Çok kötü bir performans gösteren kalecimiz Stingaciu ve genel olarak savunmamız maçın kaderini belirlemişlerdir.

Maç Sonu Protestoları

0-3’lük yenilgi ile aslında Avrupa defterini de kapatmış oluruz. 24 Temmuz’daki rövanş maçı büyük oranda prestij maçı anlamını taşıyacaktır. Maçı belirttiğimiz gibi İzmit’ten gelen yaklaşık 200 kadar taraftarımız izler. Hatta maç sonunda “En Büyük Taraftar Futbolcular Sahtekar” denilerek Bursa Atatürk Stadı’nı terkedecektir taraftarımız. O senelerde düşünün Inter Toto’da 3.kademe maçında dahi sahadaki ruhsuzluğa gerekli yanıtı çekinmeden verebilecek bir taraftar geleneğimiz bulunmaktadır. 2 sene önce yaklaşık bu kadronun Türkiye Kupası almış olunması, o gün sahadaki berbat futbolun özürü kabul edilmemektedir. Oyunu izleyen, oyuna etki eden, oyuncuların formsuzluğunu eleştiren bir tribün anlayışını ne yazık ki son senelerde pek fazla görememekteyiz.

Almanların vasat sayılabilecek bir takımının dahi disiplin ve fizik üstünlük olarak nasıl ileride olduğunu Duisburg maçı hepimize göstermiştir.

Bir dip not olarak düşelim. 0-3’ün rövanşında ekibimizle Almanya’da 0-0 berabere kalan Duisburg, o sezon ekibimizi eledikten sonra Fransızların Montpellier ekibi ile karşılaşacak ve yarıfinalde eleneceklerdir.

Hakkında KSB Editorial

Kocaelispor Blog - Kocaelispor Analiz Merkezi

Önerilen Makale

Teknik Adam Döngüsünden Bir Kesit: Ümit Kayıhan

Ligi 8.sırada bitirdiğimiz ve gerek idari problemler gerekse kötü futbol ve bir türlü istikrar gösteremeyen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir