Kocaelispor – Osmaniyespor Maç Analizi


TFF 3.Lig 3.Grup’taki yolculuğumuzda Tarsus beraberliğinin ardından evimizde Osmaniyespor’u ağırladık. Yine öne geçtiğimiz maçtan beraberlikle ayrıldık. Karşılaşma 1-1 sonuçlandı.

Osmaniyespor karşısındaki dizilişimiz: Yusuf Şenlik, Kadir Öge, Ali Keten, Murat Soner Başak, Fatih Adıgüzel, Gökdeniz Bayrakdar, Burak Süleyman, Hamza Mutlu, Sefa Narin, Mert Yavuz ve ishak Kurt oldu. Oyuna sonradan giren isimler ise; Özgür Sürekçi ve Burak Özbakır isimleriydi.

Maçın başlamasıyla beraber, ilk gözlem olarak Osmaniyespor’un sahaya diziliş şeklini belirtmek gerekiyor. Klasik dizilişlerin yanı sıra; sahaya yayılmış, iyi organize edilmiş bir kurgu görüldü. Nerede duracağını bilen takım oyununu önemsediğini hissettiren bu görüntü maça da direkt yansıdı.

Önde kurulu bir düzen ile ileride topla buluşmak isteyen oyuncularımıza ve atak yapan takımımızın toplarını kesmeleri erken müdahalelerle gerçekleşti. Burada pas yüzdelerinin de yüksek olduğu açık bir şekilde ortadaydı. Aslında işin en başından özeti; Osmaniyespor takımının, Kocaelispor’u çok iyi analiz etmesiydi. Bu durumu daha sonra tarafımızca da analiz etmemiz bizim lehimize olacaktır ve oldukça önemlidir.

İlk yarı itibariyle, diğer maçlarda da görülen atak ve öne gitmekte istekli olan tarafın ekibimiz olduğu gerçeği idi. Fakat belirtilen üzere, bu durumun farkında olan rakip Osmaniye takımının atakları kolaylıkla kesmeye başladı. 32.dakikada Osmaniyespor kalecisi Ahmet Önal öne çıktığı bir pozisyon sonrasında kırmızı kart ile oyun dışı kaldı. Osmaniye takımı 10 kişi ile mücadele etmek zorundaydı bu dakikadan sonra. Kart sonrası gelişen bir pozisyon sonrası kazandığımız serbest vuruşu Burak Süleyman değerlendiremedi. İlk yarıya eklenen +3 dakika içerisine girildi…

İlk yarının uzatmada bitirilen dakikalarındaki, sağ kanattan gelen ortaya; uzak kale direğinde tamamlayan; günün başarılı ve özgüveni yükselen isimlerinden Gökdeniz Bayrakdar 45.dakikada topu Osmaniyespor ağlarına gonderdi. 1-0 ilk yarı skoru oldu.

Kırılgan Bir Seyir

İkinci yarının başlamasıyla beraber Osmaniyespor takımının atağında, maçın hemen başında bir şok gol görduk kalemizde. Adeta maç kaldığı yerden devam edip karşılık cevap gelen bir gol oldu. 47.dakikada Tufan Deniz golümüzün neredeyse aynısına yakın bir şekilde topu ağlarımıza yolladı. Sağ kanattan gelen topa dokunarak durum eşitlendi ve skor 1-1 oldu.

Maçtaki bu gollerinden ardından; 53. ve 81. dakikalarda geliştirdigimiz Osmaniye kalesindeki toplarımız, tabirle çizgi üzerinden çıkan pozisyonlardı fakat değerlendiremedik. Maça eklenen uzatma dakikalarında yine bir serbest vuruş kazandık. Fakat topun başına gelirken bile isteksiz görünen Burak Süleyman bu topu da harcadı. Maç ilk yarının sonunda bulduğumuz ve ikinci yarının hemen başında yedigimiz gollerle 1-1 sonuçlandı.

Osmaniyespor’un dersini iyi çalışmış ve 10 kişi mücadele ettiği maçtan 1 puanı ancak çıkartabildik. Maçın hakeminin verdigi uzatma dakikalarının azlığı, Osmaniyesporlu futbolcularının yerden kalkmaması gibi bahaneleri bir kenara bırakalım. Ortada olan yeni teknik adam Fatih Kavlak yönetiminde bir nebze kıpırdanma var gibi gözükse de, oyunumuzdaki ruhsuzluk ve isteksizlik bu faktörlerin çok önüne geçiyor. Durumun tarifi çok basit. Alınan skorlar ve oyunun düzeyi, teknik ekibin, oyuncuların mücadele ve başarı odaklı olmadığı, sadece durumu idare ettirildiği bir sezon geçirdigimizin en açık göstergeleridir. Ümit Metin Yıldız’dan devir alınanın sadece lisansların açılamadığı sınırlı bir kadro yapısı olmadığı, genel olarak takıma sinen boşvermişlik ve idare eden bir çizgi olduğu anlaşılıyor. Fatih Kavlak’ın taktik ve stratejik sorunlar kadar bu çizgi ile de mücadele etmesi her şeyden önemli duruyor. Edemediği takdirde kendisinin de kredisi hızla dolacaktır.

Ligde, 10 puanla 10.sırada konumlanmış durumdayız. Orta sıra takımı olma veya alt sıralara savrulma ikilemi arasında bulunuyoruz. Gelecek hafta evimizde Payassporu ağırlayacağız.

Önerilen Makale

Kocaelispor – Kızılcabölükspor Maç Analizi

Kritik Düzyurt maçında alınan mağlubiyetin ardından evimizde Denizli ekibi Kızılcabölükspor’u ağırladık. Kısır geçen mücadeleden gol …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir