Kocaelispor Şahıs Firması mı?


Kocaelispor’un başına ne geldiyse kurumsal vizyonu olmayan, kendi egolarını ve menfaatlerini şehrin ve spor kulübünün önünde gören yönetimler, teknik adamlar, futbolcular ve elbette il idarecilerinden geldi. Kimileri bu durumu o kadar ileri götürdü ki, geride yalnızca enkaz bırakmadı, aynı zamanda hastalıklı ruh hallerinin oluşmasına neden oldu. Kahraman ve kurtarıcı arayanlar ise her seferinde gelecek Mesih’i beklediler. Mesih gelecek, son büyük savaşı yapacak ve bedeni acı çeken insanoğlunu kötülüklerden arındırarak cennetin kapılarına yöneltecekti.

Kocaelispor camiasında bir kesim, son 4 yıldır aradığı Mesih’i bulmuş gözüküyor. Elbette hiçbir şahıs oturduğu yerde ilah olmuyor. İlahlaşmak için önce ilahi işler yapmak gerekir, ama ilahi işler yapamıyorsanız da yaptığınızı “ilahi” gösterebilirsiniz. Bu ayrı bir zanaat ayrı bir beceri işidir. Günümüz iletişim ve sosyal medya dünyasında ortalık otoritelerden zaten geçilmiyor. Kocaelispor’un maçlarına gelmeyenler bir bakıyorsunuz çok büyük Kocaelisporlu olabiliyor, veya kulüp gerçekten kayyuma kalacakken taraftarların çırpınışları ile ayakta tutulmaya çalışılırken ortada olmayanlar bir bakmışsınız kendi gündemleri doğrultusunda ortaya çıkıyor, hatta daha da ötesi kendilerini zaten hep oldukları noktasında lanse edebiliyorlar.

Gerçeğin kurgulanması çok zor bir şey değildir. Öncelikle gerçeğe çok benzer bir düzlem yaratmanız gerekir, sonra da bunun gerçek olduğunu devamlı söyleyecek telkincilere ihtiyacınız vardır. Kocaelispor’un mesihleri kendi kurguladıkları gerçeğe (ki biz buna simülasyon diyelim) öylesine obsesif bir şekilde inanmış ve insanları indandırmaya çalışır haldeler ki, günün sonunda hangisi gerçek hangisi simülasyon tamamen karmaşaya dönüşüyor süreçler.

Kocaelispor, kurumsal bir vizyona, gelir getirici projelere, işleyen bir sportife, kar getirecek bir mali yapıya kavuşması gerekirken bir bakmışsınız sadece birileri çıksa da beni kurtarsa diye bekliyor. Daha da ilginci bekleyenler, en iyi ben beklerim diyor. Birbiri ile çelişkili onlarca açıklama ve tutarsızlığın sonucunda beklemeye devam ediliyor.

Kocaelispor’un yeni misyonu beklemek. Mevcut yönetimin de misyonu bekletmek. Kocaelispor yönetimi son olarak gerçekleştirdiği 24 Aralık 2018 akşamındaki canlı yayında bir yönetim olarak geçersizliğini ve gereksizliğini ilan etmiş oldu. Evet şu an Kocaelispor’un başında gereksiz bir yönetim modeli bulunmaktadır. Uzun laf gevelemelerin sonunda ve artık alışageldik bayağılaşmaya başlayan duygusal ajitasyonların ardındaki tek gerçek transferlerin açılmayacağı. Hatta daha da ilginci geçtiğimiz yaz çok büyük efor sarfediliyor şeklinde bütün bir yaz camiayı transfer konusunda beklemede tutan yönetim (son 8-9 dosyadan bahsediyorlardı, 7-8 milyon ile bu işin çözüleceğini söylüyorlardı), bir anda bu dosya sayısını arttırmış bulunuyor. Hatta tutar da 17 milyonlara çıkmış durumda.

Ortada çok büyük bir tutarsızlık bulunuyor. Ve halen bu tutarsızlığın sorumlusu olan mevcut kulüp yönetimi çıkıp taraftardan ve camiadan özür dilemiyor. İnsanların umutları ile oynandığını, camianın beklentileri görmezden gelinerek durum geçiştirildiği çıkıp taraftara anlatılmıyor.

Kulübün Geleceği Şahıs Tekelinde ve Keyfi Yaklaşımlarında Olamaz!

Bunu yapacak bir vizyonu, bir erdemi mevcut yönetimin bulunmuyor. Kocaelispor’un geleceği için şu an yapılması gereken şey, daha fazla geç olmadan ve bu sene de heba edilmeden derhal kulüp yönetiminin kongre kararı alması ve gelinen aşamayı çözme vizyonu ve belki ehliyeti bulunan bir yönetim alternatifine bayrağı devretmesidir. Kocaelispor’un şahısların tekelinde olmadığını her seferinde söyleyen bir yönetim en azından bu noktada dediği şeyin altını doldurmuş olur.

Kocaelispor bir şahıs firması değildir. Kocaelispor kongresi, divanı ve üye yapısı bir şahıs firmasının yüceltilmesi mekanizması da değildir. Kocaelispor sanılandan çok daha değerli ve potansiyeli bulunan bir spor kulübüdür. Ve hiç bir şahıs firmasının kendi tasarrufuna, ben yaptım oldusuna bırakılmayacak kadar bu şehrin ve ülke futbolunun parçasıdır.

Mevcut Kocaelispor yönetimi önceden Aralık ayında yapacağını belirttiği kongreyi yapmayarak, bir kez daha camia ile dalga geçmektedir. Fakat daha trajik bir durum var. Dalga geçilen kişilerin önemli bir kısmı dalga geçildiğinin farkında dahi değildir. Böylesi acizane bir durum problemlerin birikmesinin temel nedenidir.

Kocaelispor, biriktirdiği problemlerle kısa ve uzun vadeli yıkımları ile eşyanın tabiatı gereği karşılaşmak zorundadır.

Önerilen Makale

Kocaelispor’da Geç Kalınmış Bir Değişim Zamanı

Kocaelispor’da başarısız mevcut yönetim, nihayetinde gerçekleştirilecek kongrede aday olmayacaklarını açıkladı. Bu karar, mevcut yönetimin kulübü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir