Kocaelispor Şampiyonluklar Tarihi

1966 yılında yeşil sahalara çıkan Kocaelispor, tarihinde, genç takımla başlamak üzere sırasıyla A Takım şampiyonlukları yaşamıştır. Bunlar sadece liglerde değil, bölgesel maçlarda, özel turnuvalarda da peşi sıra gelmiştir.

Genç Takım Bölge Şampiyonu

Kocaelispor Kulübü kurulduktan sonra öncelikle bölgesel takımlarla karşılaşmak üzere bir takım oluşturuluyor ve lige katılınıyor. Ferruh Duygu önderliğinde çalışmalara başlayan genç ekip, sırasıyla 70’li yıllara damgasını vururr. İlk şampiyonlukları da 1975-1976 sezonunda Kocaelisporumuzun genç takımı “Bölgesel lig şampiyonu” olur. Bölgesel lig şampiyonluğunun ardından başarılar devam eder. Takımın iyi oluşması ve bu iyiden kastın takımın neredeyse tamamımın İzmitlilerden oluşması (büyük çoğunluğu) güç mekanizmasını tetikleyen en büyük olgudur.

Bir sonraki sezon yani 1976-1977 de Türkiye Kupası’na katılan takımımız yarı finale kadar çıkar. Türkiye Kupası’na ne kadar önem verdiğimiz gerçeği de burada yatıyor diyebiliriz. Yine aynı sene 1976-1977 sezonun da bölgesel ligde mücadele eden Kocaelispor, bu sefer bölgesel ligde “Genç Takım” ligi ikinci olarak tamamlıyor. Kulübün, genç takıma ve alt yapıya verdiği değer öncelikleri fazlasıyla görülüyor. Kocaelispor minik kategorilerinde mücadele eden takımı, 1977-1978 senesinde Türkiye şampiyonu oluyor. Her yıl katıldığı Türkiye Kupası müsabakalarına 1978-1979 senesinde yine katılıyor ve yine yarı finale kadar yükseliyor. Kapıları birbir aralayın Kocaelispor, başarı basamaklarını da tek tek çıkıyordu.

2. Lig’ten 1.Lige Terfi Şampiyonluğu

Kocaelispor bilindiği üzere 1966 yılında federasyonun da isteğiyle tüm Anadolu kulüplerinde olduğu gibi kulüplerini birleştirmiş, tek çatı altında toplamış ve Kocaeli’nin tek temsilcisi ünvanını alarak yoluna devam etmişti. Direkt olarak profesyonel lige katılım olmaksızın genç takımı ile mücadele etmiş daha sonra A takımını oluşturmuş ve 2.lige direkt olarak yükselerek yoluna devam etmişti. 1979-1980 sezonunda fırtına gibi esen Kocaelispor, Türkiye 1.ligine şampiyon olarak yükselmiş bir nevi terfi atlamıştır. Ligde aşağıdan gelen başarılarını da bilen diğer Anadolu kulüpleri ve istanbul kulüpleri de artık yakından gördükleri Kocaelispor’u, “Körfez’den esen fırtına” olarak tanımlıyorlardı.

1980’de çıktığı 1.lig serüvenine kısa bir ara verdikten sonra tekrar geri dönmüş ve 1991-1992 yılında yeniden 2.lig şampiyonu olarak 1.lige çıkmıştır. Hemen ertesi sezon 1991-1992 ‘de yine Türkiye kupasında mücadele eder ve yine üçüncü kez yarı final oynamıştır.

93 Ruhu

Meşhur “93 ruhu” diye bilinen sene yani 1992-1993 sezonunda 1.ligde fırtınalar estiren Güvenç Kurtar liderliğindeki Kocaelispor, o sezonun ilk yarısını lider tamamlar. Sezon sonunda ise talihsizlikler ve dosyalarımızda da merceğimizi uzattığımız türlü “oyunlar” nedeniyle ligi 4. olarak tamamlar. 1992-1993 sezonu sıradan bir sezon olmamıştır Kocaelispor için. Öte yandan da Avrupa’nın kapılarını aralamış ve adımını artık Avrupa’ya da atmıştır. İlk kez 1992-1993 sezonunda UEFA kupası’ na katılmıştır. Başarı grafiğinin hızla yükseldiği sezon devam ederken Türkiye kupası da atlatmaz elbette. Yine Türkiye kupasında yarı finale çıkma başarısı göstermiştir. Lig ve Türkiye Kupası’ndaki müsabakaların yanında özel turnuvalara da katılım sağlanıyordu. Bunlardan biri de her yıl düzenlenen ASGD (Anadolu Spor Gazetecileri Derneği) turnuvası idi. O ylıl Kocaelispor ASGD şampiyonu olarak kupayı almıştı.

Ve İlk Türkiye Kupası Şampiyonluğu

Arka arkaya gelen başarılarından “geliyoruz” imajı çizen Kocaelispor, artık Türkiye Kupasını haketmişti. 1996-1997 sezonunda Trabzonspor ile finalde karşı karşıya geldi. Rövanşı oynanan o senedimi final maçlarında,Trabzonspor’u, ilk maçta Trabzon’da 1-1 beraberlik alarak ayrılan ve daha sonra İzmit’te 1-0 mağlup eden Kocaelispor, tarihinde ill kez Türkiye Kupası’nın sahibi oluyordu. Yine 1996-1997 sezonunda, daha önce başladığı Avrupa serüvenine devam ediyor, Kupa Galipleri Kupası’na katılıyordu. Bu seneden bir önceki 1995-1996 sezonda Kocaelispor PAF takımının Türkiye Şampiyonu olduğunu da hatırlatmak gerekiyor.

1997-1998 sezonuna gelindiğinde Türkiye Kupası’nın peşini hiç bırakacağa benzemeyen Kocaelispor, o sezonda yarı finale kadar yükselme başarısı gösterir. 1998-1999 sezonunda daha önce kazandığı ASGD (Anadolu Spor Gazetecileri Derneği) kupası şampiyonu olur. Avrupa macerasınının da peşini hiç bırakmayan ve o yıllarda ülkeyi anadoludan temsil eden takım olarak nam salar. 1998-1999 ve 1999-2000 sezonlarında “İntertoto Kupası” na katılır.

Arsenal’e Plaka ve 2.Türkiye Kupası

2000-2001 sezonu öncesi Hikmet Karaman ile iyi bir kadro oluşturan ve artık hedefin üst sıralar ve şampiyonluklar olarak belirlenen o sene, Avusturya’da kamp yapma kararı alınır. Orada birçok Avrupa takımı da kamp yaptığından özel turnuvalar düzenlenir. Bu özel turnuvaların birine Kocaelispor da katılır ve finale kadar yükselir. Finalde İngiliz ve Avrupa devi Arsenal ile karşılaşan Kocaelisporumuz maçı tam il plaka kodu olan 4-1 ‘lik skorla kazanır ve şampiyon olur. Maç anısı olarak Arsenal teknik direktörü Arsene Wenger: “Koggali Süper” diyerek takımı övmüştür. Sezonun habercisi olan bu iyi ivme ligde de kendini gösterirken bir yandan da Türkiye Kupası’nda final oynamaya kadar getirir bu başarıyı.2001-2002 sezonunda Bursa’da karşılaştığı Beşiktaş’ı farklı bir skorla, 4-0 yenen Kocaelispor, tarihinde ikinci kez Türkiye Kupası şampiyonu olarak kupayı Müzesi’ne götürür. Aynı sezon ülkemizi UEFA kupasında temsil eder. 2004-2005 sezonunda birkez daha ASGD ( Anadolu Spor Gazetecileri Derneği ) kupası şampiyonu olur.

Depremden sonra gelen başarı grafiğinin maddi açıdan da hızla yara almasıyla üstüste başarıların hızı ne yazık ki kesilmiştir. En son 2007-2008 sezonunda o zamanki ismi ile Bankasya 1.Ligi’ni şampiyon olarak tamamlamıştır ekibimiz.

Bölgesel Amatör Lig Şampiyonluğu

Geçmiş başarılarımızı düşündüğümüzde belki de en basit başarı gibi gözükebilir. Ancak bölgesel amatör ligden çıkmanın ne kadar zorlu bir süreç olduğunu ancak yaşayanlar bilirler. Kocaelisporumuzun son şampiyonluğu bölgesel amatör liginde 2015/2016 sezonunda gelecektir. 2014 döneminde BAL’a düşen ekibimiz, bu ligde bir sene kaybederek -Tekirdağspor’a şampiyonluk verilmiştir- sonraki sezon Eskişehir Atatürk Stadyumunda gerçekleştirilen play-off finalinde Sultangazispor’u 2-0 mağlup ederek yeniden profesyonel liglere dönüş yapacaktır.

TFF 3.Lig Şampiyonluğu

2019/2020 sezonunda bir kez daha TFF 3.Ligte yer alan Kocaelispor, Koronavirüs pandemisinin gölgesinde tamamlanan sezonu grubunda 64 puanla lider tamamlayarak federasyon kararı ile liglerin bitmesi beklenmeden şampiyon olarak TFF 2.Lig’e alındı. Toplamda 27 karşılaşma oynadığımız grubumuzda ikinci sıradaki Derince Belediyespor’un 14 puan önünde ligi tamamladık. Sezonun ilk bölümünde özellikle Erokspor ve Turgutluspor ile rekabetin öne çıktığı süreçte ekibimizde Burak Süleyman, Yakup Alkan, Gökdeniz Bayrakdar skor yükünü üstlenerek öne çıkan isimlerimiz oldu. Engin Korukur ile başladığımız sezonda sonradan Selahaddin Dinçel ekibimizin başına geldi. Lig pandemiden ötürü tamamlanamadı. Federasyon grup liderlerini üst liglere davet etti. Böylece nihayetinde 3.Ligten kurtulduk.

TFF 2.Lig Play-Off Şampiyonluğu

Federasyonun koronavirüs pandemisine bağlı olarak lider olarak bir üst lige çıkan ekibimiz, 2020/2021 sezonunda ismi Misli.com 2.Lig olan organizasyonda beyaz grupta inişli çıkışlı bir performans sergiledi. Teknik adam ve yönetim değişikliklerinin pozitif anlamda katkı sağladığı bu sezonda ayrıca derin bir kadro revizyonuna gidildi. Selahaddin Dinçel ile başladığımız ancak Sarıyer beraberliği ve 6-1’lik Manisa hezimeti sonrası değişen görevde Erhan Altın ile istikrar yakalamaya çalıştık, ancak beklenen skorlar yine gelmedi. Son olarak Mustafa Reşit Akçay yönetimindeki ekibimizde özellikle Benhur, Yiğitali, Burak Süleyman, Tahir Babaoğlu, Batuhan Er gibi isimlerimiz ofansif yükümüze destek oldular. Manisa’nın ligi açık ara şampiyon bitirdiği grupta, 3.sıradan play-offlara katıldık. Ankara Demirspor’u 0-0 ve 3-0’lık skorlarla çeyrek finalde geçen ekibimiz, yarı finalde ligin normal sezonunda üstümüzde yer alan Hekimoğlu Trabzon ile 0-0 ve 2-2’lik skorlarla berabere kalarak finale çıktı. Finalde İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadyumu’nda Sakaryaspor karşısında üstün bir futbolla karşılaşmadan 4-0’lık skorla ayrılmayı başardık ve tam 11 yıl sonra bir kez daha TFF 1.Lig’e geri dönmeyi başardık.

Hakkında KSB Editorial

Kocaelispor Blog - Kocaelispor Analiz Merkezi

Önerilen Makale

Teknik Adam Döngüsünden Bir Kesit: Ümit Kayıhan

Ligi 8.sırada bitirdiğimiz ve gerek idari problemler gerekse kötü futbol ve bir türlü istikrar gösteremeyen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir