Kocaelispor – Şekerspor I Kesme-z Şeker(!)

Enteresan günlerden birini yaşadık. Bir yanda ‘eskiler’in biraraya gelip tribünde yerini alması, diğer yandan 12 yıl sonra Sefa Sirmen ( Sefa Başkan)’in maça gelmesi ve en sonki enteresanlık ise Kocaelispor’umuzun geçen haftayla beraber üst üste 2.kez galip gelmesiydi. Bu üç faktörün bugünkü sonucu; son yılların en kötü moral-motivasyonu olan biz taraftarların yüzünü güldürdü.

Maç Öncesi ve Gözlemler

Havaların şiddetli bir şekilde soğuması ve hafta içinde etkisini gösteren kar yağışı ile artık kış aylarına girdiğimiz her yönüyle ortadaydı. Şekerspor karşılaşmamızın karla kaplı bir zeminde mi oynanacağı bizler için soru işaretiydi. Acaba karlı hava rakibimizin oyununu bozar, şans faktörünü bizden yana çevirir miydi? Bu düşünceler hafta içinde zihnimizde dolaşırken, Perşembe gününden itibaren enteresan ve heyecan verici gelişmeler yaşanmaya başladı camiamız için. Öncelikle efsane başkanlarımızdan Sefa Sirmen’in bu kez lafla değil, (her siyasinin boynuna Kocaelispor atkısı takarak konuşmasına ve sonra bizleri problemlerimizle kaderimize terketmesine maalesef alışmış durumdayız) fiilen transfer yasağı açma sürecinin içine girmiş olması ve Serhat Akın ve Yılmaz Vural ile yapılan görüşmelerden olumlu sonuçlar alındığı haberi ile heyecanlanmaya başlamıştık. Bu başlıbaşına büyük bir gelişmeydi ve belki de kümede kalmamızın olmazsa olmaz biricik koşuluydu. İkinci güzel gelişmeyi sosyal medya kanalları üzerinde görmeye başlamıştık. Bir süredir Kocaelisporumuzun efsane günlerine ve 90’lara ilişkin videolar paylaşılmaya başlanmış, o yılları yaşamış isimler, tribün büyükleri, Kocaelispor için kıpırdanmaya başlamışlardı. Bunun böyle olacağını aslında uzun süredir hissediyorduk. Bir düşünsenize bu takımın taraftarı sadece son 4-5 yılda ortaya çıkmış ve oradan oraya koşturan deplasman yapan genç kardeşlerimiz miydi? Yoksa artık görmeye aşina olduğumuz her zamanki tribün büyükleri ve yılmadan maçlara gelmeye devam eden bir azınlık mıydı? Böyle olmadığı insanların bir çıkış noktası için adeta pusuya yatmış olduğunu, koşulların olgunlaşması için beklemede olduklarını hissediyorduk. Hislerimizde yanılmadığımızı da Şekerspor karşılaşmasında görecektik.

”Cemal Derya”
Hafta sonuna doğru sosyal medya kanalları üzerinden iki önemli çağrı yapıldı. İlk çağrı Kocaelispor tribünlerinin gerçek liderlerinden Kocaelisporlu Taraftarlar Derneği ve Hodri Meydan kurucularından tribünün “devrim başkanı” Cemal Derya’dan gelmişti. Kısa ve net olarak Şekerspor karşılaşmasının milat maçı olacağını ve kendisinin eskisi gibi maratonda olacağını duyurmuştu. Bu çağrı karşılıksız kalmadı. Kısa süre içerisinde taraftar derneğimizde sosyal medya ve körfez.org forum sitesi üzerinden ayrıca yerel basın aracılığı ile birlik berabelikçağrıları yapılmaya başlandı. Eski başkanlar, yolu ve kalbi Kocaelispor’dan geçen herkes bu önemli karşılaşmaya davet ediliyordu. Karşılaşmaya Sefa Sirmen de gelecekti. Hem de tam 12 sene sonra… Arkada kalan dile kolay bu 12 senede çok az sevinç ve daha çok hayal kırıklığı ve yıkım yaşamıştık. Şimdi yeniden ayağa kalkma silkelenme zamanı idi. 
Maç sabahında yeniden yollardaydık. Karşılaşmalarımızdan önce şehre erken gelip tur atmak, eski günleri yadetmek, İzmit’in olumlu/olumsuz değişim sürecini kendi gözlerimizle tartmak istemiştik. Bu doğrultuda eski demiryolu yürüyüş yolu istikametinde turlamaya başladık. Elbette Kocaelispor ve Hodri Meydan atkılarımızla… Yeni kafelerin açıldığını, eski bildiğimiz yerlerin çoğunlukla değişip kapandığını gördük. Filtre kahvelerimizi Fethiye Caddesinin karşısındaki McDonalds’ta içtik.

”İzmit-Yürüyüş Yolu-McDonalds”

Havanın sıcaklığını arttırması ve güneşin kendini göstermesi adeta herşeyin yolunda gittiğinin de müjdecisi gibiydi. Yeri gelmişken belirtelim ne yazık ki, şehirde Kocaelispor taraftarı olmanın halk için tuhaf bir yönü bulunuyor. Bakışlar, imalar genelde “Allah Allah Kocaelispor mu kaldı ki, atkılarla geziyor bu adamlar” yönündeydi… Kendi şehrimizde kendimizi yabancı hissetmek duygusu… Elbette haklarını yemeyelim arada genç kardeşlerimizden de saygı ile selam almak bizleri onurlandırdı eski günleri anımsattı.

 

Ağabeyler Buluştu
İsmetpaşa’ya geldiğimizde bir maç öncesi klasiği olan Adalı’da Köfte yeme ritüelini gerçekleştirdik. Adalıya giderken tribünün eski simalarını da görmeye başlamıştık. Nefis köfte ekmeklerimizi ve büyük boy ayranlarımızı yiyerek stada döndük, biletlerimizi alarak maratona geçtik.

”Meşhur Köfteci Adalı”
Maratonda ilk dikkatimizi çeken şey kulede asılı olan “Seni seviyoruz ve unutmayacağız Tuna Durmaz” yazılı ozalit çıktıları idi. Tuna Durmaz’ı düşündükçe karnımıza bir yumruk yemiş hissine kapıldık. Yaşam devam ediyordu ama kayıplara hele ki bu kadar tribünlere ve Kocaelispor’a malolmuş önemli bir ismin yokluğuna alışmak gerçekten  güçtü.
Maratonda sol tarafa geçtiğimizde tanıdık simaları görmeye devam ettik. Hemen kulenin sağ tarafından Fethiye Caddesinin tanıdık simalarından Saç Orhan Ağabeyi gördük. Her zamanki halinde heyecanla maçı bekliyordu. Kulenin ön tarafında Hodri Meydan kurucularından Hüsnü Dindar, taraftarı toplamaya çalışıyordu. Hodri Meydan liderlerinden Fuat Çelik

”Tribünün sembol isimlerinden: Saç Orhan”

ve diğer arkadaşlar bugünün önemini adeta gelenlere detaylı olarak izah ediyorlardı. Kulenin hemen sol tarafında ise başkan Cemal Derya, Mehmet Açık ve arkadaşları yer alıyordu. Biraz sonra tribünün gerçek sembollerinden Köfte lakaplı İsmail Bayramoğlu’nu ve Kadir Erman ağabeyleri de görmüştük. Hemen yanlarında Amigo İbo da vardı. Yıllarını Kocaelispor’a adamış, Kocaelispor için gerek içeride gerek deplasmanda her tür mücadeleye girmiş, Sporting Lizbonlara, Bükreşlere gitmiş bu önemli şahısların varlığı dahi tribünü hareketlendirmeye yetmişti.

Karşılaşmanın başlama düdüğüyle birlikte gerçektende maraton takımımıza çok iyi bir destek verdi. Sefa Sirmen lehine yapılan tezahüratlar ve Sefa Başkan’ın el sallaması güne damgasını vuran olaylardandı…

 

Bu Şeker bizi Kesmez (!)
En son izlediğimiz Gölcükspor maçında kalabalık ve katı savunma anlayışı yani beşli savunma kurgusu, Şekerspor maçında ön libero’nun daha belirginleşmeyise daha derli toplu hale gelmiş.Böyle olunca da takım oyunu olarak biraz daha kurgusal göründü.Oyuna genel açıdan bakacak olursak, orta sahanın eksikliği direkt göze çarpıyor. Bu eksiklik, defansa verilen yükün ileri (hücum) düzeyinde eksik bırakılması anlamına geliyor. Forvete gelecek olursak herzamanki gibi; vasat.
”Maç öncesi seremoni”
Bu genel değerlendirmeleri yaptıktan sonra birazda bugün oynanan mücadeleden bahsedelim.Maça iyi başladık. Başta da belirttiğim gibi, takım görüntüsü oluşmuş.Üç yıldır beraber oynayan bir takımdaki futbolcular bu kadar bencil olamaz.Takım oyunundaki esas yardımlaşmadır. Ve en önemli noktaya parmak basacağım; insiyatif almalıdır. Bu 10 numaramızın eksikliginden kaynaklanıyor evet, fakat öyle çok fazla alternatifimizin hiç ama hiç olmadığından takıma ağabeylik görevini yapacak birine değil, birbirleriyle yardımlaşmaya ihtiyaçları var. Pas atmalılar, topu beklemek yerine, topa gitmeliler. Zihinsel açıdan kendilerini geliştirecek yöntemler deneseler çok iyi olacak.En azından teknik direktörümüz bu durumu görüyodur (!) 
Şekerspor takımı da öyle aman aman bir futbol oynamadı, görünen o ki bizden de iyi degillerdi.Elbetteki araya adam kaçırmaları, paslardaki uyumları açıkça ortadaydı.Üç tane topları direkten döndü.Birçok pozisyonda da sonuç alamadılar.Sanırım bundaki tek olumlu sonuç; defansta topu uzaklaştırmayı beceremesekte! Sadece gol yememe anlayışını az da olsa kavramaya başlamamızdan kaynaklanıyor.
”İkinci yarıda Kocaelispor korner atışı”
Maçın kopma anı 78.dakikada Sefa Narin’den geldi. Kontralarla çıkabildiğimiz ataklardan birini iyi değerlendirdi ve golünü attı.İkinci golde de Yasin Çağan’ın attığı gol gelde kafa at dercesine direkten dönen topu tamamlamasıyla son buldu ve gol oldu.Açıkçası Yasin’in çok yol katetmesi gerekiyor.Hiç beğenilecek bir yanı yok.Koşma dersen vasat ve ayrıca bir futbolcunun dik durmaması, eğrisel bir görüntüyle topa yönelmesi çok güç.
Şans bugün yanımızdaydı fakat ondan çok çok öncesi Kocaelispor’un yanında taraftarı vardı.Görüldü ki taraftarının desteği olmadan bu takım veya oluşturulabilecek herhangibir Kocaelispor kadrosu varolamaz, yol katedemez ve başarılı olamaz.Bugün bunu birkez daha gördük.Kazandık, umut yeşerttik, ama bir önceki maçta (Gölcükspor) yaptığımız yorumdaki ‘Kral Çıplak’ deyiminin üzerine yine diyoruz ki; bu şeker bizi kesmez(!)
Ligin ilk yarısının dip notu: Süper Lig’den düştüğümüz senenin hemen ardından Bank Asya 1.Ligde ilk yarıyı 12 puanla kapatmış, ikinci yarıya transfer iznini açarak yeniden takım kurmuş, öyle başlamıştık.Şekerspor galibiyetiyle puanımızı 12’ye çıkarmayı başardık. Bu tesadüfi istatistikin yanı sıra bir hatırlatma ve uyarı yapmak istiyoruz.Bank Asya’dayken transfer yasağını kaldırma girişimleri sancılı da olsa başarıya ulaşılmıştı fakat strateji hatalarıyla takım sadece 2 puan toplayabildi ve küme düşüldü.Aynı puanla ve aynı söz konusu kriz merkezli bir hal almışken, yeniden o süreci yaşamak olmaz, ”aynı nehirde iki kez yıkanılmaz” diyerek,bu  büyük uyarıyı yapmak istiyoruz.Umarım ders çıkartılır, planlama ve projeler olumlu sonuçlanır.
 

Hakkında KSB Editorial

Kocaelispor Blog - Kocaelispor Analiz Merkezi

Önerilen Makale

Ankara Demirspor – Kocaelispor Maç Analizi

Covid-19 pandemisi nedeniyle ertelenen Ankara Demirspor maçında 1-3 galip geldik. Seriyi 5 maça çıkardık ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir