Formalar

Kocaelisporumuzun tarihine baktığımızda büyük başarılar, kazanılmış nice zafer, finaller, törenler, kutlamaların bir arkaplanı, bir çeşit dekoru olduğunu görürüz. Bu dekor efsane oyuncularımız, yöneticilerimiz, hocalarımız ve taraftarlarımızdan oluşmaktadır. Aynı zamanda geride bıraktığımız 49 yıllık tarihimize damgasını vurmuş forma reklamlarımız vardır oralarda. 80’lerin başında Zeynel Soyuer hocamız döneminde Beşiktaş’ı 3-2 mağlup ettiğimiz dönemlerde Anadolu Kralının ayak seslerini PIMAS reklamı müjdelerken, tarihimizde ilk kez Türkiye Kupası’nı kazandığımız unutulmaz Trabzonspor kupa finalimizde maçın sonunda EGEBANK logomuza sevinç gözyaşlarımız damlıyordu. Uzatmayalım… Gelin ilk dönemlerden günümüze 40 yıllık süre içerisinde yeşil-siyah renklerin önünü süslemiş forma sponsorlarımızı detaylı olarak tanıyalım…

 

millipiyango Milli Piyango: İlk dönem forma sponsorlarımızdan biri olmuştur Milli Piyango idaresi. 2.Lig B Grubunu şampiyon olarak bitirdiğimiz evrede Milli Piyango formamızın önündedir. Düzcespor’un önünde kendi grubumuzu lider bitiren Kocaelisporumuz şampiyonluk maçında Mersin İdmanyurdunu safdışı bırakacak ve birinci lige dönüş yapacaktır.

 
 
 

kocaeligazetesiKocaeli Gazetesi: Kocaeli’nin yerel ve en önemli basın organlarından Kocaeli Gazetesi de bir dönem forma sponsorumuz olarak dikkat çekmiştir.

 
 
 

Kocaeli BankasıKocaeli Bankası: Kocaelisporumuzun 1960’ların sonu ve 70’lerin başındaki formalarından bir tanesi de o senelerde ilimizin amblemlerinden çınar yaprağı logosunu kullanan Kocaeli Bankası reklamı olacaktır.

 
 
 

pirelliicPirelli: Türk Pirelli Lastikleri Ankara Caddesi Köseköy mevkinde ilimizin en önemli sanayi kuruluşlarının başında gelir. Kocaelisporumuzun kısa bir dönem de olsa Pirelli’den reklam aldığını belirtmemiz gerekiyor.

 
 
 

uniroyalUNİROYAL: Ligde Fenerbahçe’nin şampiyon olduğu 1982/83 sezonunda Kocaelisporumuz Yılmaz Gökdel hocamız önderliğinde sezonu Bursaspor’la aynı puanda 9.sırada tamamlayacaktır. Orhan Görsenli, Kayhan Çubuklulu, Yusuf Altıntaşlı bu dönem forma reklamımız sonradan Goodyear tarafından satın alınan ünlü lastik firması UNİROYAL olacaktır. UNİROYAL’in o dönemler İzmit’te lastik fabrikası olduğunun da altını çizelim.

 
 
 

tebTürk Ekonomi Bankası: Türk bankacılık sektörünün saygın ve ayrıcalıklı finans kurumu olan ve bankacılık faaliyetlerine 1927 yılında başlatan Türk Ekonomi Bankası da bir dönem forma sponsorumuz olmuştur. Banka kurulduğu yıldan bu yana genişlettiği şube ağı, ürün ve hizmet çeşitliliği ile yatırım, leasing, faktoring, sigorta ve portföy yönetimi gibi finans sektörünün çeşitli alanlarındaki aracılık faaliyetlerini sürdürmektedir.

 
 
 

mentasliMentaş: Mentaş Madencilik firmasının reklamını da 1980 başında yeniden Birinci Lige döndüğümüz evrede kısa bir süre formamızda taşırız. Müjdat, Zeki, Yusuf, Mahir, Murat, Mustafa, Turgay, Baturman, Orhan, Güvenç, Halil gibi isimlerden oluşan kadromuz o sene beklenen çıkışı yapamasa da her zaman gündeme gelmeyi başarmıştır.

 
 
 

ankaramakarnaAnkara Makarna: Kocaelisporumuzun 1980’li yıllarda yaşadığı en trajik maçların başında 1987 döneminde Fenerbahçe’ye 2-1 yenilerek küme düşmesidir. İstanbul’da oynanan bu unutulmaz maçta forma reklamımız 1940 yılında Nuh – Ahmet Eskiyapan kardeşler ve Kemal Yurtbilir ortaklığında Ulus Hal’de gıda maddesi olarak üretime geçen Ankara Makarnalarıdır. Aklımıza hep bu trajik sezonla gelir Ankara Makarna reklamımız.

 
 
 

kuryapi87Kuryapı: Kuryapı mantolama ve inşaat hizmetleri 1980’lerde forma reklamımız olarak dikkat çekicidir. Kuryapı sahil sitesi ve Kuryapı ışıkları da Kocaeli’de bilinen lokasyonlardır.

 
 
 

nuhcimentoNuh Çimento: 1966 yılında kurulmuş olan Nuh Çimento Sanayi A.Ş. Kocaelisporumuzun 1980’lerin sonundaki kısa süreli forma reklamlarından biri olarak bilinmektedir. Alper Boğuşlu, Ziyalı, Mahmutlu, Bülentli kadromuzda yer alan Nuh Çimento halen ülkemizin en önemli sanayi kuruluşlarından biridir.

 
 
 

otelaltinalOtel Altınnal: İzmit Alemdar Caddesi’nde yer alan Otel Altınnal, Kocaelisporumuzun 2.Ligde fırtına gibi estiği ve şampiyonluklara oynadığı yükseliş döneminin de forma reklamı akıllara gelmektedir.

 
 
 

belsaplazaBelsa Plaza: Kocaelisporumuzun en başarılı olduğu dönemlere girilirken forma reklamlarımızdan biri Vefa Küçük tarafından yapılan Belsa Plaza olacaktır. Belsalı formalarımız evresinde Saffet Sancaklı doğrudan akıllara gelecektir.

 
 
 

ankarasigAnkara Sigorta: 1936’da kurulan Ankara Sigorta’da, 1990 yılında sermaye yapısında meydana gelen değişiklik sonucu Etibank’ın sermaye payı %85’e yükselmiştir. Bu değişiklik sonrası Bakanlar Kurulu kararı ile şirket Etibank’a bağlanmıştır. Kocaelisporumuzun unutulmaz reklamlarından biridir Ankara Sigorta da.

 
 
 

baldemforeignBALDEM Dış Ticaret Firması: Baldem Foreign Trade Co dış ticaret firması 1992’lerde Ömerovicli, Faruklu, Ergunlu, Mirkovicli, Kuzmanovskili unutulmaz kadromuzun forma sponsorlarından biri olacaktır.

 
 
 

greenairGreen Air: 1990-1994 yılları arasında havacılık sektöründe bulunmuş bir Türk Rus ortaklığı olan firmadır. türkiye havacılık tarihinde TC kuyruklu tek Tupolev uçaklara sahip havayolu şirketidir. Kısa bir süre de olsa forma sponsorumuz olmuşlardır 1990’larda.

 
 
 

igsasliİGSAŞ: İstanbul Gübre Sanayi A.Ş. (İGSAŞ), 1971 yılında Kocaeli’nin Körfez ilçesinde bir kamu kuruluşu olarak kurulmuştur. Temeli 1974 yılında atılmış, 1977 yılında tesisleri bitirilerek amonyak ve üre üretimine başlamıştır. Kocaelisporumuzun efsane günlere merhaba diyeceği bir dönemin forma reklamıdır İGSAŞ. Evrenler, Faruklar, Dabrowskiler, Nuriler İGSAŞ formamızı taşımış isimlerden bir kaçıdır.

 
 
 

ipekpismanİpek Pişmaniye: Patir Şekerleme’de usta olarak çalisan Lütfü Canigenis, 1954 yilinda İpek Pismaniye’yi kurarak İzmit’in ülke çapında en önemli pişmaniye markalarından birinin öncülüğünü yapmıştır. Kocaelisporumuzun kaptan Osmanlı, Mahmut Aydınlı unutulmaz kadrosunun ikinci ligden süper lige koştuğu dönemde forma reklamımız olarak görürürüz İpek’i.

 
 
 

isparliİSPAK: Kibar Holding’e bağlı bir firma olan İSPAK kurulmuş olduğu 1974 yılından bu yana esnek ambalaj sektörü içinde faaliyet göstermekte, ürünleri ile ülkemizin ve dünyanın önde gelen birçok firmasına hizmet vermektedir. Kocaelisporumuz 1990/91 evresinde forma sponsoru olarak İSPAK ile de çalışmıştır.

 
 
 

atafenliATAFEN: Kocaelisporumuzun Güvenç Kurtar önderliğinde 1992/1993 döneminde Birinci Ligi salladığı süreçler tarihimizin en özel dönemleridir. Bu unutulmaz yolculukta Aydın’ı 6-0 yendiğimiz ve Aydın şehrinin takımımıza ve taraftarlarımıza “Anadolu Şampiyonu” olarak sahip çıktığı dönemde Atafen reklamı kullanırız. İzmit’in önemli işadamlarından Tüysüzler’e ait Atafen Koleji halen ilin en prestijli eğitim kurumlarının başında gelmektedir.

 
 
 

emlakbankEmlak Bankası: Türkiye Emlak Bankası A.Ş., 8 Ocak 1988 tarihinde Anadolu Bankası ile Türkiye Emlak Kredi Bankası’nın birleştirilmesi ile kurulmuş kamu bankasıdır. Emlak Bankası 1990’lı yılların özellikle Fenerbahçe’ye forma sponsorluğu ile gündeme gelmiştir. Bir dönem yine Kocaelisporumuz da forma reklamı olarak Emlak Bankası ile anlaşmıştır 90’larda.

 
 
 

outletcenterOutlet Center: İzmit’te Outlet Center’ın açılışı şehirde büyük bir ilgi ile karşılanmıştı. İlimizin ve bölgenin ilk örneklerinden biri olan AVM yapısı çevre illerden de bol sayıda müşteri çekmekteydi. Sefa Sirmen dönemimizde Stingaciulu, Faruklu, Nurili, Moshoeulu unutulmaz kadrolarımızda dikkatleri çeker Outlet Center reklamı.

 
 
 

ozyapibetonÖzyapı Hazır Beton: İzmit sanayi şehri. Haliyle reklamlarımızda genelde sanayi kuruluşlarından oldu tarihimiz boyunca. Özyapı Beton AŞ. 1982 Özyapı Beton markasıyla Kocaeli’ de ilk tesisini kurarak Hazır Beton üretimine başlamıştır. Galatasaray’dan Rambo Yusuf’un yeniden evine döndüğü 1993 evresinde Özyapı Hazır Beton’la maçlara çıktığımız bir periyod vardır.

 
 
 

pakmayaic Pakmaya: Kocaelisporumuzun 1992/93 evresinde değişen forma reklamlarından biri de Pakmaya olacaktır. 1973’te gıda sektörüne girmeye karar vermiş olan ilaç temelli grup ilk Pakmaya fabrikasını İzmit-Köseköy’de işletmeye açmıştır.

 
 
 

sultanairSultan Air: Tıpkı Green Air gibi charter seferleri ile ünlü bir Türk Havayolu firması idir Sultan Air. Boeingleri meşhurdu zamanında. Firma 1989 ile 1993 arasında faaliyet sürdürmüştür.

 
 
 

toyotasaotoToyotaSa: Otomotivin lider kuruluşlarından Toyota da sanayi ve otomotiv kuruluşlarının başkan Sefa Sirmen döneminde kulübümüz için sıraya girdiği evrede forma reklamımız olmuştur. Kocaelispor’un reklamı olmanın bir prestij olduğu yıllardan reklam bulmakta güçlükler yaşadığımız kahredici yıllara gelmek gerçekten çok üzücü.

 
 
 

mazdamermerlerMazda: Haldızların ve Mermerler Mazdası Kocaelisporumuz için her zaman önemli bir yer tutmuştur. Mazda ile gerek 80’lerin sonunda gerekse 90’larda anlaşmalar yapmıştır kulübümüz. Mazda Mermerler reklamımız varken kritik önemdeki pek çok karşılaşmaya ve olaylı maçlara çıkmışızdır.

 
 
 

egebankEgebank: Aslında 1928 döneminde kurulmuş çok eski bir bankadır Egebank. İzmir Esnaf ve Ahali Bankası adı ile kurulmuştur önceleri. Sonradan İhlas Holding ve Bayraktarlara geçer hisseleri. 90’lı yılların flaş kadromuzda, Holger Osieck önderliğinde Türkiye Kupası kazandığımız dönemde forma reklamımız olacaktır Egebank. Halen en özel formalarımızdan biridir. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na geçen banka 1999 döneminde kapanmıştır.

 
 
 

fordluFord: Elbette unutulmaz Ford reklamlı efsane formamız. Belki de yeşil ve siyahın en güzel kullanıldığı sayısız başarının ve asaletin forması. İstanbul hegemonyasına karşı dik duruşun forması. Hikmet Karaman hocamız döneminde ve öncesinde Ford firması ile çalışırız. İkinci Türkiye Kupası zaferimize giden formanın reklamıdır Ford.

 
 
 

colaturkaCola Turka: Türkiye Kupası sevinci kursağımızda kalıp bir daha geri gelmemek üzere 5 yıllığına ikinci lige düştüğümüz dönemin formasıdır Cola Turka. Aklımıza kadronun dağılmasını, hoca istikrarsızlıklarını ve yönetimle tribünlerimizin yaşadığı gerilimleri getirmektedir bu reklam da. Yakın dönemimizdir.

 
 
 

PETRAPETRA: 2000’lerin ikinci bölümünde gündemimize gelen ve kısa süre giyilen reklamlarımızdan biri de sağlıklı ürünler pazarlama ağı olan Petra’dır.

 
 
 

tuprasssTüpraş: 2000’lerdeki ikinci lig kabusundan çıkış evresinin reklamıdır Tüpraş reklamlı formalarımız. İlimizin ve ülkenin en önemli sanayi kuruluşlarının başında gelir. 1983’te Türkiye’deki rafinerilerin devlet eliyle tek çatı altında toplanması için kurulan çatı şirkettir aslında Tüpraş. Bu formalar olumlu işler görmekle birlikte Serhan Gürkan dönemi gibi kulüp tarihimiz açısından korkunç yıkımlar getiren bir dönemin de reklamı konumundadır. Burukluk ve hayalkırıklığı ile anımsanmaktadır.

 
 
 

kentkonutKent Konut: Kent Konut bir Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İştirakidir. Şirketin sermayesinin % 95’ine sahip olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kent Konut’un en büyük hissedarıdır. Belediye başkanı Karaosmanoğlu’nun kulübümüze yönelik yardımlarından biri olarak akıllardadır Kent Konut.

 
 
 

xmobilX Mobile: Son kez süper ligde olduğumuz sancılı evrede çok sık forma reklamı sorunu yaşarız. Nedense bir türlü istikrarlı reklamımız olmaz. Unuutlmaz 5 gollü Ali Sami Yen deplasman zaferi döneminde Avusturyalı GSM firması X Mobile ile anlaşırız. O X reklamları ekibimize o gece uğurlu gelecektir hem kalede hem de Taner’in unutulmaz gollerinde.