Kocaelispor – Utaş Uşakspor Maç Analizi


TFF 3.Lig 3.Grup’taki ikinci hafta karşılaşmasında sahamız İsmetpaşa’da Utaş Uşakspor’u ağırladık. Geçen yıldan kalma cezamızdan ötürü bir kez daha seyircimizin bulunmadığı karşılaşmada dengesiz bir performans sergileyen ekibimiz maçın bitimine saniyeler kala gelen gole engel olamadı ve karşılaşmadan 1-2‘lik mağlubiyetle ayrıldı.

Akşam 19:00’da belirttiğimiz gibi seyircisiz oynanan Utaş Uşakspor karşılaşmasında sahaya Can Emre, Fatih Adıgüzel, Murat Başak, Ali Keten, Kadir Öge, Mert Yavuz, Sefa Narin, Burak Özbakır, Kerem Yıldırım, Hamza Mutlu, Burak Süleyman ilk 11’i ile çıktık. Karşılaşmanın ilk bölümlerinin ağırlıklı olarak ortasaha mücadelesi ile geçtiği her iki takımında ileriye hızlı atılan uzun toplarla ve savunmaya sarkıtmaya çalıştığı oyuncuları ile etkili olmaya çalıştığı ilk 30 dakikalık periyodunun sonunda Uşak cezasahasının sağ dışında Hamza’ya yapılan müdahalede hakem penaltı kararını verdi. Burak Süleyman’ın düzgün vuruşu skoru 1-0 yaptı.

İlk yarıda dikkat çekici performanslardan biri Fatih Adıgüzel adına söylenebilirdi. Dönem dönem pozisyon hatası yapan, ayağından topları bazen hedefsiz ve acele çıkartan, bir pozisyonda topu az kalsın kendi kalesine gönderecek duruma düşen Fatih, henüz tam 90 dakika profesyonel lig maçı kaldırabilecek düzeyde değil. Bunu ilerleyen haftalarda daha da yoğunlaşacak maç tempomuzda ciddi bir handikap olarak görebiliriz.

Utaş Uşakspor’un ortasahadaki oyun kurgusunu bozmaya gayret eden ve artık alışılageldiği gibi yoğun bir koşu ile adeta ilk yarıda enerjisini tüketen ekibimiz için bulunmaz bir fırsat neredeyse aynı yerden ikinci bir penaltı kazanmak ile geldi. Ancak bu fırsatı Burak Süleyman değerlendiremedi. Uşak kalecisi Ersin düzgün bir köşe tutma ve esneme ile topu çıkarttı. Maçın kırılma anlarından biri bu kaçan penaltı oldu. Hemen 15 saniye içinde kalemizde Uşak’ın kontra atakla gerçekleşen pozisyonunda mutlak bir golü az kalsın görüyor olmamız ise takımın mental açıdan yaşadığı sıkıntıyı ortaya koyar nitelikteydi. Maç boyunca rakibin hızlı bindirmelerinde oturmamış, kademe hatası yapan ve özellikle sağ tarafımızda ciddi boşluklar yaratan oyun tarzımız Can Emre’nin mesaisini daha arttıracaktı.

İkinci yarıda dengede geçen ilk 10-15 dakikalık bölümden sonra Ümit Metin Yıldız’ın takıma geldiğinden beri yaşanan, 300 küsür idman bahanesi ile yok sayılan ancak her seferinde ısrarla yaşanan ve önlemi alınmayan durum bir kez daha gerçekleşti. Takımımız adım adım fiziken oyundan düştü. Bu bir kez daha toplu pozisyonlarda mesafenin açılmasını ve rakibin hareket serbestisini arttırdı. Skoru koruma içgüdüleri ile yalpalamaya başlayan ekibimiz Uşak’ın yoğunlaştırdığı hızlı oyunu karşısında bocalandı. Sağdan gelen düzgün orta Can Emre’nin tutmadığı arka bölüme geldi ve Halil İbrahim düzgün bir vuruşla skoru 1-1’e getirdi.

Gol sonrası Burak Süleyman’ın adım adım oyundan düştüğü, ayağında tuttuğu topları öldürmeye başladığı, hücumda efektif organize olamayan bir takım seyrinde Uşak ekibi fiziki üstünlüğünü 90 dakikaya yaymanın ödülünü son saniyede gelen gol ile aldı. Skor 1-2‘ye geldi ve bu sezon elendiğimiz kupa karşılaşması ardından ligde de ilk mağlubiyetimizi aldık.

Kabak Tadı Veren Bir Teknik Adam

Karşılaşma öncesinde Ümit Metin Yıldız’ın herkesin tabelaya endeksli olduğunu ve oyun içindeki mücadeleyi görmediğini belirttiği sorumluluğu üzerinden atmaya çalışan gereksiz sitemkar açıklamaları sanırız bu karşılaşma ile birlikte tamamen anlamını yitirmiş oldu. Kocaeli TV’nin canlı olarak yayınladığı karşılaşmada ekranları başında binlerce kişi Ümit Metin Yıldız’ın Kocaelisporunun ne düzeyde olduğunu açıkça görmüş oldu. Karşılaşmaları içsaha deplasman farketmeksizin yakınen izleyen hepimizin en başından itibaren detaylıca analiz edip altını çizdiğimiz noktaların geçiştirilmesinin ağır bedelleri bu şekilde acı bir şekilde ödeniyor.

Bir futbol mabedi olan Kocaeli ili, böylesine bir kısırdöngüye eli mahkum ediliyor. Kocaelispor bu acizliğe mahkum değildir. Bu acizliği de futbol diye seyrettirmeye de kimsenin hakkı yoktur. Ümit Metin Yıldız önceki dosyalarımızda da belirttiğimiz gibi yönetim tarafından adeta bir kum torbası olarak ortada tutulan bir nesneye indirgenmiştir ve görülmektedir ki gururlu bir şekilde istifa edip gideceği de yoktur. Kum torbalığı misyonunu benimsemiştir.

Kocaelispor 3.haftaya gireceğimiz ve Tekirdağspor ile deplasmanda oynayacağımız karşılaşma öncesinde ligde 14.sırada bulunuyor. Ligin bu seyirde gitmemesi için herkesin şapkasını hızla önüne koyup bir an önce eyleme geçmesi gerekiyor.

Önerilen Makale

Karacabey Birlikspor – Kocaelispor Maç Analizi

Geçtiğimiz yıl gerilimli olaylara tanıklık eden Karacabey Birlikspor karşılaşması ekibimiz için TFF 3.Lig 3.Grup’taki anlamını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir