Kocaelispor ve Sisyphos’un Görevi


Kocaelispor, toz pembe hayalleri ve genel seyrin içinde belirleyici olmayan tali gelişmeleri bir kenara bırakırsak fırtınalı bir döneme giriyor. Bunun sinyalleri çok uzun süredir ortadaydı ancak mevcut yönetimin artık iyi bilinen gündem değiştirme ve suçluyu dışarıda arama tarzı ile problemler her seferinde halının altına serpiştiriliyordu. Çelişkili durumlar doğru ele alınamıyor, olumlu gözüken bir adımın altı doğru şekilde doldurulamıyor, aksine iki yanlış ile o bir doğru da eritiliyordu.

Hazırlık karşılaşmalarında genç oyuncuların ağırlıklı olarak denenmesi ve Bolu’daki rakiplerimizin hepsinin bir üst ligden seçilmiş olması eleştirileri susturmak için adeta bir kalkan olarak kullanıldı. Skorlar önemli değildi, taktik önemli değildi, teknik direktörün tarzı ve demeçleri hiç önemli değildi… Önemli olan gençlerin oynaması idi. Böylesi bir yaklaşım ile kulübün mevcut sezondaki seyriyle ilgili kaygı duyan hemen herkes özellikle kulüp yönetiminde tutulan sosyal medya topluluk sayfası aracılığı ile sindirilmeye çalışıldı. Eleştirileri sindirmede izlenen tarz, süreci kraldan çok kralcılara devrederek izleme şeklinde kendini gösterdi. Kısa süre içinde kulübünün ve takımının mevcut durumu hakkında derinlikli analiz görmek isteyen taraftarlar, ikincil dinamiklerin de etkileşimi ile görmezden gelindi. Bir süre sonra da gündem tamamen manipule edilerek saha dışında ne varsa konuşmaya başladığımız bir zemine gelindi.

Gölcükspor karşısındaki kötü futbolun ve gol yollarındaki yetersizliğin lig başlamasına sayılı günler kala irdelenmesi gereken ortamda kimin daha çok Kocaelisporlu olup olmadığı, kimin bağırıp kimin bağırmadığı, kimin Hodri Meydan olup kimin olmadığı gibi kulübün mevcut gündemi ile hiçbir ilgisi olmayan, olsa bile mevcudu manipule edip asıl konuşulması gereken konuların konuşulmamasını sağlayan bir seyir izlendi.

Bu durum belli ki en çok takımın başında ısrarla tutulan Kocaelispor’a katkısının ne olduğunu kimsenin anlamadığı Ümit Metin Yıldız’ın işine geliyor. Ve belki de onu takımda ısrarla tutan yöneticilerin… Gölcük maçı sonrası kötü futbolu “hava biraz kötüydü” türünden adeta taraftarlarla dalga geçecek şekilde saçma sapan açıklamalarla açıklayan, Burak’ın oyundan alınması konusunda yine alışılageldik laf gevelemelerine devam eden kendisinin açıklamalarının normal karşılandığı bir iklim, komaya girmiş bir iklim demektir. Ortada bir hasta var, komada ve biz hala hastanın odasında led tv olsun mu, olmasın mı noktasındayız.

Sisyphos’un Görevi

Akıllara Yunan mitolojisindeki ünlü Sisyphos‘un dramı geliyor. Bilindiği gibi Sisyphos, kudretli tanrı Zeus tarafından cezalandırılır. Kendisine hainlik ettiğini düşünmektedir Zeus. Zeus ona ölüm meleği Thanatos’u gönderir. Ölüler Ülkesine götürülen Sisyphos kaderine katlanmak istemez. Kendisine cenaze töreni yapmamasını karısından ölmeden önce istemiştir. Hades, Sisyphos’un yeryüzüne dönme önerisini kabul eder. Sisyphos daha yıllarca yeryüzünde yaşayacaktır. Ölüler Ülkesi tanrıları onu sonsuza dek taş yuvarlamaya mahkûm ederler; hedefe her yaklaşmada taş yine aşağıya düşer. Taşı ne kadar yukarı yaklaştırsa, sonuç fayda etmemekte yine aşağıya yuvarlanmaktadır.

Durumu kara mizah noktasına, adeta Coen Kardeşlerin traji-komik bir sinema filmine dönüştüren herkese teşekkürler.

Önerilen Makale

Yönetim Derhal İstifa Kararını Almalıdır!

0-3’lük Yeni Çorumspor mağlubiyeti ardından Kocaelispor camiasında işlerin nasıl bu noktaya geldiği taraftarlar tarafından yoğun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir