Kocaelispor – Yeni Çorumspor Play-Off 2.Maçı

Bir hafta önce Çorum Dr. Turhan Kılıççıoğlu Stadyumu’nda ikinci yarıda Kemal Can’ın attığı gol ile final yolunda büyük avantaj yakalayan Kocaelispor, play-off rövanş maçında İzmit’te adeta sefilleri oynarak Yeni Çorumspor’a 0-3’lük skorla mağlup oldu ve bir kez daha 3.Ligten çıkmayı başaramayarak sezonu kapattı.

Bu karşılaşma öncesinde bir tarafta çoktan finale çıktığının hesabını yapan, hatta kendi maçından ve gündeminden çok kulağı Karacabey Belediyespor – Serik Belediyespor maçında olan, hatta finali de zaten kazandığını düşünen ve kendini ikinci ligde gören, hatta ikinci ligden de hemen 1.Lig’e çıkacağını düşünen, hatta elindeki kadronun her lige yeteceğini düşünen, çünkü “inanmanın” her sorunu çözeceğini sanan camia yer alırken, diğer tarafta ise kendi sahasında beklemediği bir yenilgi almasının ardından moral bozukluğunu üzerinden atmaya çalışan, iki önemli futbolcusu ile ilişiğini kesen, gerekli yaptırımları zamanında uygulayan, teknik direktörlerinin çok iyi tanıdığı ekibimizi iyice ezberleyen ve oyunda nasıl oynaması gerektiğini mükemmele yakın çalışmış bir camia yer alıyordu. Hayalperest bir camia ile gerekli müdahaleleri yerinde ve zamanında yapan bir camianın karşılaşmasında futbolun gerçekleri ve oyun aklı son sözü söyledi. Kocaelispor sahasında Yeni Çorumspor’a 0-3’lük ağır bir skorla ve çok kötü bir futbolla mağlup olarak bir kez daha sezonu trajik bir hüsran ile kapatmak durumunda kaldı.

Ekibimiz karşısında ilk dakikadan itibaren üstün bir futbol ortaya koyan ve baskı yaparak oyun kurmamıza izin vermeyen Yeni Çorumspor ise ekibimizin etkili isimlerine yakın markaj yaparak boş alan bırakmadı. Maçın başında oyuncularımıza 2-3 kişi pres yaparak oyunu bozan ve fizik üstünlüğünü hemen sahaya yansıtan Yeni Çorumspor finali ne kadar istediğinin mesajını açıkça gösterecekti. İlk yarıda karşılıklı ataklarla geçerken 44. dakikada Mert’in pozisyonunda gelen gol maçın adeta kabusa döneceğinin sinyalini veriyordu. 0-1.

250 kişilik Çorum taraftarı büyük bir başarının altına imza atmanın keyfini sürerken…

İkinci yarının ilk bölümünde biraz daha kontrollü gözüken ekibimiz ilerleyen dakikalarda açık bir şekilde rakibin fizik üstünlüğü ve oyun aklının altında ezilmeye başladı. Gerek Galip Gündoğdu’nun kadro seçimi ve oyuncu değişiklikleri ile oyuna müdahalesinin zayıflığı, gerek sahadaki oyuncularımızın adeta maç bitse de tatile gitsek edası ile dolanan oyunları derken 73. dakikada organize gelişen bir atakta Çorum golcüsü Yakup takımını 2-0 öne geçirdi. Bu golden üç dakika sonra bu kez Mikail’in mükemmel vuruşundan gelen üçüncü gol Yeni Çorum’u finale çıkaran nokta anlamını taşıyacaktı. Kalan bölümde Çorumspor savunma ve kalesinde dikkatli oyunu ile ekibimize gol izni vermedi. Özellikle Onur kritik kurtarışlarıyla dikkat çekti.

20bin taraftarımızın izlediği ve Çorum’dan gelen otobüslerle yaklaşık 250 de Yeni Çorum taraftarının izlediği karşılaşmada son düdüğe kalmadan stadyumdan duyulan tek bir ses yankılanıyordu: “YÖNETİM İSTİFA!”

ACİL EYLEM PLANI ve YAPILMASI GEREKENLER

Kocaelispor Blog web sitesi olarak mevcut Kocaelispor yönetimini en başından itibaren senelerdir somut ve ciddi şekilde eleştiren, gerek yönetsel beceriksizlikleri, gerek kişisel hırs, ego ve samimiyetsizliklerini kulübün geleceğinin ve ihtiyaçlarının önüne koyan, gerekse futbol bilgisi noksanlığı ile Kocaelispor’a her yıl daha ciddi zararlar verdiğini belirten teorik yayın çizgimizin yaşanan ağır trajedilerin istikrar kazanmaması için her zaman arkasında durduk. Yayın çizgimiz çoğu taraftar için kabul edilebilir değildi. Çünkü taraftar olmanın gerekliliği salt bir “inanç” “biat etme” “çile çekme” ve “kaderine razı olmak” olarak düşünülüyordu. Bu özellikler mevcut Kocaelispor yönetiminin içi boş sloganları, ajitasyonları, samimiyetten uzak idarei maslahatçı açıklamaları ile daha da pekiştiriliyor, Kocaelispor camiasının gerçekleri ve problemleri devamlı hasır altı edilmeye çalışılıyordu. Mevcut Kocaelispor yönetimi rasyonel akıldan nefret ediyor, şahsi çıkarları ve egoları temelinde kurdukları düzeneğin dışında hiçbir çözüm olmadığı yalanını ısrarla taraftara empoze etmeye çalışıyor, taraftar içindeki mevcut çelişkileri kullanarak her seferinde başka bir tiyatroyu sahneye koyuyor ve perde arkasından süreçleri yöneterek günün sonunda kendini aklamaya çalışıyordu.

Mevcut kulüp yönetimin elinde şizofrenik bir oyuncağa dönüşen uyduruk bir facebook sayfası ise taraftara 7/24 bir şekilde gerek yönetime yakın hesaplar üzerinden gerekse bizzat yönetimin açtığı sahte hesaplar üzerinden içi boş bir “umut” ve “palavra” aşılamaya çalışıyordu. Kendini akıllı sanan, Kocaelispor taraftarının iki üç Kocaelispor logolu ürüne kanıp susup biat edeceğini sanan, iki üç otobüs verilince taraftarın pürüz çıkarmayacağını düşünen, ara sıra taraftarın gazını almak için duygusal konuşmalar yaparak sonra hiçbir şey olmamış gibi aynı hatalı tarzı uygulayan bir yönetim anlayışının bütün çabalarına rağmen, objektif gerçeklik her seferinde kendi net mesajını veriyordu: Kocaelispor futbol kulübü doğru yönetilmiyor. Kocaelispor futbol kulübü hızla bir spor kulübü olma misyonundan çıkartılarak futbolla alakasız, örtük başka hedefler doğrultusundaki bir sivil toplum örgütüne dönüştürülmeye çalışılıyor, yarışmacı takım kimliği göz ardı ediliyor, taraftarın deneyimi ve birikimi ile dalga geçiliyor ve futbolun gerçekleri yok sayılıyor.

Gelinen aşamada başarısız Kocaelispor yönetimi kendisine verilen tüm kredileri tüketmiştir. Aslında bu kredinin tükenmesi sayısız olay ile sabittir. Kocaelispor Blog web sitemizin sayfalarındaki sayısız analiz nasıl bir örüntünün kurulduğunu detaylı bir şekilde açıklamaktadır. Kocaelispor taraftarı ile didişen, Kocaelispor taraftarını aptal yerine koyan, şehrin en büyük Kocaelisporlusunı kendi sanan böylesi bir haleti ruhiyenin bu kulübe verdiği zararlar ve taraftara yaşattığı ağır travmalar ivedilikle son bulmalıdır. Kocaelispor yeni isimlerle yeni ve dinamik ve gelir getirici projeleri fiilen uygulayabilen, yarışmacı takım oluşturmayı öncelikli ilke belirleyen, başarıya aç bir yönetim modeli ile yenilenmelidir. Oluşturulacak yeni yönetim ve seçilecek yeni kulüp başkanı, mutlaka hesap verebilir, doğru iletişim modellerini kurmuş, kişisel hırslarını geride bırakmış, kulüp için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacak, lafta veya taraftarı kandırmak için değil gerektiğinde Kocaelispor için ivedilikle istifa edebilecek, denetlenebilen ve şeffaf, arkadan iş çevirmeyen, doğru bir ödül ceza mekanizmasını takımda kurabilen, vizyoner bir aday olmalıdır.

Yeni Çorumspor’un haklı sevinci ve başarısız, hayalci ve kibirli bir kulüp yönetiminin ısrarla boynunu büktüğü büyük Kocaelispor taraftarı…

Kocaelispor futbol takımı ivedilikle revize edilmelidir. Mevcut takım yani mevcut jenerasyon miadını fazlası ile doldurmuştur ve artık birbirine zarar veren bir takım dokusu içinde pozitiflik değil yoğun bir negatif enerji saçmaktadır. Aynı dokunun 5 senede yaşadığı Tekirdağ, Altay ve Çorum travmaları ve geçtiğimiz sene küme düşmemeye oynanması durumu takımı fazlası ile yıpratmış ve mental açıdan da geriletmiştir. Öncelik kongre ile yenilenecek yönetimin belirlenmesi ve transfer yasağının kaldırılması doğrultusunda yarışmacı ve vizyoner bir teknik adam ile yeni bir takımın oluşturulmasıdır.

Bir dipnotu da taraftar derneğimiz için açmamız gerekiyor. Yenilenen taraftar derneği son iki yıllık süreçte esas olarak olumlu bir çizgi izlemiştir. Gerek taraftar derneğinin yasal ve düzenli bir zemine oturtulması, gerek semt temsilcileri modelinin sürece dahil edilmesi, gerekse üniversite yapılanmaları, asla hakkının yenmemesi gereken büyük emek (maddiyat, zaman, enerji, yaratıcılık ve sabır) isteyen tribün görsellikleri ve düzenli deplasman organizasyonları ile büyük oranda başarılı bir çizgi izlenmiştir. Trajik hadiselerin ardından Kocaelispor taraftarının varlığı ülke çapında bilinmeye devam ettirilmiştir, yeşil siyah bayrak ve İzmitlilik bilinci Türkiye’nin her yerinde yüksekte tutulmuştur. Fakat ele alınması gereken önemli problemler de yok değildir. Özellikle bu yıl ortaya çıkan yeni durumlar taraftar derneğini çeşitli hatalara sürüklemiştir. Bu durumların başında kulüp yönetimini denetlemesi ve en önemli gündem olan transfer tahtasının açılması konusunda sürecin denetçisi olması gereken analitik ve realist çizgi hızla terkedilmiş, aksine bu çizginin savunucuları ile hatalı bir şekilde mesafe yaratılmıştır. Dernek yönetimi süreci yalnızca basılacak yeni tişörtlere, hazırlanacak pankartlara, gidilecek deplasmanlara ve inanç meselesine indirgemiştir. Bu indirgeme durumu “sorgusuz sualsiz armanın peşinde olma” sloganı ile yapılandırılmıştır. Kocaelispor’un gerçek gündemleri devamlı çeşitli bahaneler yaratılarak hasıraltı edilmiş, taraftarın hiçbir şey düşünmemesi, hiçbir şeye karışmaması, sadece sorgusuz sualsiz sürece biat etmesi sağlanmaya çalışılmıştır. Bu noktada kendi geleceğini mevcut kulüp yönetiminin geleceğine bağlayan çizgi kesinlikle yanlıştır ve hem taraftar derneğine hem de genel olarak taraftarlarımızın gerçeklere uygun şekilde mevzilenmesine zarar getirmiştir. Taraftar derneği her ne sebepten olursa olsun, “kulüp yönetimlerinin bir eklentisi veya uzvu” şeklinde hareket etmemelidir. Kulüp yönetiminin hatalarının ve bariz yanlışlarının meşrulaştırıcısı olmamalıdır. Bu çizgi kabul edilebilir değildir. “Şahıslar geçer biz hep burada kalırız” sloganın altının dolması ancak bu ilkenin yaşama geçirilmesi ve uygulanması ile mümkündür. Taraftar derneğinin görevi yalnızca taraftarın iç ve dış saha maçlarında organizasyonunu gerçekleştirmek değil, aynı zamanda taraftarın merak ettiği, öğrenmek istediği her durumu açık şekilde aydınlatmak, kararlı, öngörülü, açık ve net olmaktır. Bu bağlamda 2018/2019 sezonu iyi bir örnek teşkil etmemiştir ve geçtiğimiz yılki samimi ve gerçekçi iklimden hızla uzaklaşılmıştır. Bunun gerekli değerlendirmesini taraftar derneğinin ivedilikle yapması gerekmektedir.

Kocaelispor taraftarının gerek yönetimin kasıtlı ve hatalı yaklaşımları gerekse İzmit basınının akıl almaz duygusallığı ve objektif gerçekliği yitiren çizgisinden ötürü içine sürüklendiği ruh halinden bir an önce çıkması elzem önemdedir. Rakipleri küçümseyen, kibirli, üstünlenmeci, analitik olmayan zehirli tarz bu kulüpten sökülüp atılmak durumundadır. Kocaelispor şahısların şahsi çıkarlarının, bireylerin kendi özel yaşamında yaşadıkları tutarsızlık ve mutsuzlukların giderileceği bir “inanç ve ibadet dünyası” değildir. Taraftarımız “inanma” edebiyatını hızla terketmeli ve kulübün, şehrin ve futbolun gerçeklerine odaklanmalıdır.

Kocaelispor için 2019/2020 sezonu bir kez daha 3.Lig anlamına geliyor. Yeni bir yönetim, yeni bir takım, yeni bir teknik heyet ve yeni bir yaklaşımla Kocaelispor’un lafta değil gerçekte başarılı olması için taraftarımıza bu yaz döneminde büyük sorumluluk düşmektedir. Kocaelispor Blog olarak bu büyük yenilenme sürecinin izini sürmeye ve analizlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz.

Hakkında KSB Editorial

Kocaelispor Blog - Kocaelispor Analiz Merkezi

Önerilen Makale

Alemdağspor – Kocaelispor Maç Analizi

Kontenjan yasağından ötürü 53 kişilik bir taraftar grubuna izin verilen Alemdağ deplasmanından 3-6’lık galibiyetle dönüyoruz. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir