Kocaelispor’da Geç Kalınmış Bir Değişim Zamanı

Kocaelispor’da başarısız mevcut yönetim, nihayetinde gerçekleştirilecek kongrede aday olmayacaklarını açıkladı. Bu karar, mevcut yönetimin kulübü ve camiayı 5 yıldır karşı karşıya bıraktıkları problemlere tam da uygun şekilde bir kez daha ciddiyetsizlik içinde ve gecikme ile alındı.

15 Mayıs 2019 tarihinde sahamızda çok kötü bir futbolun ardından Yeni Çorumspor’a 0-3’lük skorla mağlup olarak tüm bir sezonun üzerine çizik attık. Bu başarısızlığın ardındaki oyuncusundan, teknik adamına, yönetiminden camiasına kadar pek çok paydaş bulunuyordu. Her birinin ciddi sorumluluğu vardı. Ancak kötü çalan – iyi müzik yapamayan bu orkestranın şefi, tüm bu enstrümanları ve icracıları biraraya getiren mevcut kulüp başkanı idi. Transfer tahtasının açılması konusunda ilk dönemlerinden bu yana her seferinde hatalı ve geçiştirmeci politikalar izleyen kulüp yönetimi başarısızlığın ve boşa geçen sezonların net bir şekilde asıl sorumlusu olarak ortada duruyordu.

Bu başarısızlık aslında yeni değildi. Keza mevcut yönetim ilk senesinde hoca seçimleri, oyuncu seçimlerindeki hatalar, getirilip gönderilen yabancı oyuncular, eski takımdaki oyunculara yönelik izlenen uzlaşmaz tarz ile aslında tecrübesiz ve futbol bilgisi olmayan bir yönetim anlayışı olduğunu ortaya koymuştu. Transferin açık olduğu BAL liginden ilk senede çıkamamak, Tekirdağspor’a kaybedilen karşılaşma ile bir kez daha BAL liginde tekrar etmek Kocaelispor tarihi açısından kabul edilemez bir gelişmeydi. O dönemde gerçekleştirdiğimiz detaylı perspektif bölümü analiz dosyalarımızda ilimizde herkesin sustuğu ve görmezden geldiği bir iklimde mevcut yönetimin yetersizliklerini her kategoride detaylı bir şekilde açıkladık ve kamuoyu ile paylaştık. Kulüp başkanının aslında, nasıl kendi fantezi dünyasında yaşayan, kulağını camiaya tıkamış biri olduğunu, eleştiriye ve öneriye tahammülü olmadığını, 140 proje olarak iddia ettiğin şeyin altının dolu olmadığını, mali kaynakları – sermayesi olmadan açıkçası çıkarak sadece başkancılık oynayarak kendi hayallerinin peşinde camianın genetiğine zarar verdiğini henüz ilk senesinde, hatta yönetimininin henüz ilk aylarında açıkça belirttik. Pek çok örnekle biriken problemlerin altını çizdik. Hataların alkışlandığı, yanlışın yüceltildiği, bütün bir camianın adeta akıl tutulması yaşadığı bir evre ile mevcut yönetim bir şeyi farketti. “Ben bu camiaya ne desem zaten yutmaya hazırlar.”

Önüne Geçilmeyen Başarısızlıklar Sarmalı

BAL liginden çıkışımızın mimarlarından Ergun Ortakçı’ya yapılan saygısızlık, sezon sonunda açılmayan telefonlar, insanların rahatlıkla “paragöz” diye suçlanması ve hedef haline getirilmesi durumu aslında Sultangazi finalinin sevincini kursaklarda bırakıyordu. Çünkü mevcut yönetim açık bir şekilde üst ligleri hedeflemediğini belirtiyor, bu yönde beklentisi olan hocalarla ve oyuncularla çalışmayacağını vurguluyordu. Özetle Ergun Ortakçı’ya “yol verilmesi” aslında açık bir mesajdı, “ben bu transferi açmayacağım, hatta açmak için de bir şey yapmayacağım, uzun yıllar 3.ligde kalacağız”.

Kocaelispor’un yarışmacı takım kimliğine dinamit koyan böylesi problemli bir yönetim anlayışı, artık her fırsatta kendi kurduğu hayal alemini camiaya empoze etmeye çalışıyordu. Parlak geçmeyen ve saçma puan kayıplarının ve disiplinsizliklerin ardından kulüp bir kez daha play-offtan da olsa final oynama hakkı kazanmıştı. Altay finalinin gösterdiği açık bir gerçek vardı. 3. Ligde şampiyon olabilmek için final düzeyi takımlar kadar iyi ve seçenekli bir kadroya sahip olmak gerekliliği. Kocaelispor ligde ciddi rakiplerine karşı özellikle de deplasmanlarda oynadığı maçlarda zayıflığını ve yetersizliğini gösteriyordu. Ancak gerçekçi analizlerin yapılmasını istemeyen yönetim hem başarısız teknik adam Ümit Metin Yıldız’ın arkasında tıpkı ilk sene başarısız teknik adam Kayhan Çubuklu’nun arkasında durduğu gibi ısrar etti. Bunu abartılı bir şekilde yaptı. İlk yılında camiaya Kayhan Hoca’nın isminin kalın puntolarla bastırıldığı tişörtler giyerek otel odalarından adeta “sizi takmıyorum” mesajı veren kulüp başkanı, bu kez de Ümit Metin Yıldız için inanılmaz bir inatlaşma içine girdi. Hocanın saha içindeki oyuna müdahalesi, oyuncu seçimleri, takımı ciddi maçlara hazırlaması vs. bunların hiçbiri Bahri Yavuz’un umrdunda değildi. “Dediğim dedik” tarzını ve egosunu bu sezon çok kötü bir şekilde gösterdi. Tüm bunların yanında taraftarı kendi denetlediği bir Facebook sayfası üzerinden hızla ayrıştırdı ve özgür düşünceyi denetlemeye yoğunlaştı. Bunu yaptıkça daha da çirkinleşti ve inandırıcılığını yitirdi. Sportif başarı talebi yükseldikçe camianın gözünü boyamak için bu kez bolca renkli baskılı sosyal mesajlı bilet bastırdı, bol miktarda Kocaelispor logolu ürünü piyasa sürdü, bilet satın alma ve kulübe sahip çıkma adı altında kendi denetiminde bir müşteri-taraftar profili oluşturmaya çalışarak, bu şehrin ve taraftar kültürünün genetiğiyle oynamaya çalıştı. Kocaelispor kulübünü yarışmacı bir spor kulübünden çıkartarak, sosyal mesaj veren bir sivil toplum örgütüne çevirmeye odaklandı. Tüm bunları yaparken kulübe ait ciddi, güncel ve kurumsal bir web sitesini ve diğer dijital/online projeleri  dahi yapmadığının da altını çizmekte yarar var.

Taraftarımızı Antalya’da kahreden Altay finalinin ardından artık yapılması beklenen şey onurlu bir şekilde istifa etmek ve kulübü 3.ligden 2’ye ve ötesine çıkaracak şehir dinamiklerine yardımcı olup kenara çekilmekti. Ancak bunu da yapmadı. Kendini hiçbir durumda sorumlu görmeyen, devamlı sorumluluğu başkalarının üzerine atan Bahri Yavuz, adeta hiçbir şey olmamış gibi başarısız teknik adam Ümit Metin Yıldız arkasında durmaya devam etti. Bu esnada sosyal medya üzerinden pek çok sahte hesap ve yandaş hesap ile sanki bütün şehir kendisine sahip çıkıyormuş, kendisini kahraman görüyormuş gibi bir takım ucuz numaralara başvurmaya çalıştı. Tüm bu inatlaşmalar ve numaralarda aslında gerçekten gündeminde Kocaelispor ve geleceği yoktu. Sadece kendi başkanlığına ve kendi haklılığına odaklanmış durumdaydı. Kocaelispor’u fantezi nesnesine, taraftarını kendi milislerine, şehri de kurtarılacak bir megapolise indirgeyen Bahri Yavuz kurduğu mitoloji içinde yeri geliyor kahramanca açıklamalar yapıyor, yeri geliyor pano karşısına geçiyor elinde basılı print kağıtları ile önceki yönetimlere çatıyor, yeri geliyor taraftarı sosyal medya hesabı üzerinden azarlıyor veya kısa vadeli hedefleri, günü kurtarma çabaları doğrultusunda ajite etmeye çalışıyordu. Bu ucuz tarzın şüphesiz alıcıları oldu. Ancak çoğunluk işlerin yürümediğini, mevcut yönetimin Kocaelispor’un vizyonu ve geleceği için yetersiz, donanımsız,  tecrübesiz ve kabiliyetsiz olduğunu açık şekilde görüyordu.

Mevcut yönetimin bir sonraki sezon Ümit Metin Yıldız ardından Fatih Kavlak seçimi takımı tam olarak uçuruma sürükledi. Peşi sıra gelen yenilgilerle takım hızla küme düşme hattına sürüklendi ve Sinan Pektemek’in bireysel çabaları ve esas olarak taraftarımızın desteği ile BAL’a geri dönmekten kurtuldu. Ortada büyük bir problem vardı ancak mevcut yönetim bir kez daha hiçbir sorumluluk hissetmiyor, adeta taraftarı azarlamaya devam ediyordu. Çünkü sene başında konulan “ligde kalma hedefi” tutturulmuştu bir kere. Bahri Yavuz eleştirilerden kaçmanın kendince kolay bir rolünü bulmuştu: “Ben size söz vermedim, hedefimizi tutturduk”

Kocaelispor yönetimi inandırıcılığını hızla kaybetti, ancak geçtiğimiz yaz bir kez daha sanki transfer tahtasını açacaklarmış gibi çeşitli girişim ve toplantılarda bulundular. Taraftarımızın ve tüm camianın isteği ve beklentisi bu idi. Ancak bunlar çok geç ve göstermelik girişimlerdi. Yaz ortasında hatta Ağustos’ta yapılan bu girişimlerden sonuç çıkmayacağı zaten belliydi. Artık bu noktada yönetim kongre kararı alıp görevi bırakması gerekirken, bir kez daha sanki bu takım BAL’a düşmekten son anda kurtulmamış gibi Bahri Yavuz başkanlıkta kalmaya devam etti. Bu artık sürecin akıl tutulmasına vardığı bir noktaydı. Taraftar, “tamam bu yaza yetişmedi ama ara transfere yetişecek” umutları ile oyalanırken lige Galip Gündoğdu ve mevcut kadro ve genç oyuncu takviyeleri ile girildi.

Hatalı Bir Yönetim ile Doğru Sonuç Alınamaması Gerçeği

2018/2019 sezonu zikzaklı bir sezon oldu. Camianın transferin açılması konusunu yönetim kaynaklı politikalardan ötürü ikinci plana atıldığı “İzmit’in çocukları herkese yeter” sloganları ile mevcut problemli yapının “yaldızlanarak” servis edildiği bir sene oldu. Bahri Yavuz bu sloganlar, ajitasyonlar, süslü açıklamalar ile en iyi yaptığı şeyi “camiayı uyutmayı” bu sezon da yapacağını ve nasılsa yeni Belediye Başkanının tıpkı KEV satışı sürecinde olduğu gibi kendisini destekleyerek sponsor veya büyük para transferleri ile kendini koruyacağını sanıyordu. Oysa o satış sürecinde Tahir Bey açık bir mesaj vermişti: “Bakın bu iyiliği size yapıyoruz, satışı hallediyoruz, artık top sizde, kendi mali kaynaklarınızı yaratın. Bu size son iyiliğimizdir.” diyordu. Ancak bu kısım nedense ciddiye alınmadı ve büyükşehir belediye tamamen kesenin ağzını açarak Kocaelispor’a para boca edecek gibi algı yaratıldı. Mevcut yönetim yola çıktığı veya bayrağı devraldığı herkesi silerek, bu şehrin ve  camianın dinamiklerine yüz çevirip sosyal medyadaki çeşitli profiller üzerinden “hesaplaşmalarla” yalnızca sırtını belediye desteğine dayayarak ayakta kalma planlarını yaşama geçirmeyi düşünmeye başladı. Suni yaldızlar ligin ikinci yarısında özellikle son iki ayda birer birer döküldü. Bayburtspor ekibimizi 3 gol ile mağlup etti ve şampiyon oldu, Kocaelispor puanlar saçtı, nasılsa play-offlardan bu iş halledilecek algısı yaratıldı ve servis edildi, play-off maçında Yeni Çorumspor karşısında ilk maçın avantajını koruyamayarak evinde 0-3’lük skorla mağlup olarak bir bakıma sezonu imha etmiş oldu. Sorumsuz futbolcular ve başarısız teknik adam için 3.ligde kalmak o derece de problem değildi. Keza Bahri Yavuz yönetimi için de…

Gelinen nokta başarısız bir yönetimin değişikliğinin artık zorunlu olduğu oldukça gecikilmiş bir evredir. Mevcut yönetim bu 5 yıllık süreçte Kocaelispor vizyonu ve camiasının beklentileri ile devamlı çelişti. Yetersizliklerini, kabiliyetsizliklerini ve futbol bilgisizliklerini, hatalı seçimlerini devamlı yan – suni gündemlerle örtbas etmeye ve sorumluluğu üzerlerinden atmaya çalıştılar. Bu tarzın artık işlemediği ortadadır. Kulübü şahıs firması gibi yöneten, kongrede oy kullanma yetkisi olan kişileri bile apar topar habersiz şekilde belirlemeye çalışan, bu kulübe büyük emeği geçmiş sayısız şahsı adeta görmezden gelip “sizi sallamıyorum” havası ile takılan Bahri Yavuz ve ekibi, son olarak inandırıcılıktan yoksun şekilde kongrede oy kullanma çağrısı yaparak bu kulübün kendinden ibaret olmadığını bu kulübün bir camia ve değerler, emek bütünü olduğunu anımsamışa benziyor. Bu konudaki 5 yıllık uygulamaları açıklamanının değerini ve samimiyetini açıkçası düşürüyor.

Kocaelispor için geç kalmış bir yenilenme vaktidir. Bahri Yavuz’a teşekkür edilmelidir. Ancak bu teşekkür kulübün tek varlığı KEV’in düşük bir bedele satılıp bu paranın yeniden devlete aktarılması ve sportif açıdan bir bütçe yaratılamamasından, 5 yılda gelir getirici hiçbir büyük ve istikrarlı kaynak bulamamasından, sayısız teknik adam getirip götürmesinden, suni gündemlerle kendini kahraman gibi göstermeye çalışmasından, kulübü şahıs firması gibi yönetip taraftarı ayrıştırmasından ötürü değil! Aksine Kocaelispor camiasının reflekslerini bu tip hatalı ve beceriksiz yönetim uygulamalarına karşı kuvvetlendirdiği için kendisine teşekkür edilmelidir.

Bahri Yavuz ve şahıs firması tarzı yönetim modeli Kocaelispor tarihinde başarısız ve hayal kırıklığı yaratan bir model olarak yerini almıştır. Bu modele geri dönülmesi veya aynı tarzın izlenmesi artık mümkün değildir. Kocaelispor’un geleceği hatalarını geçmişte bırakarak, planlı ama vizyoner, altyapıya önem veren ama aynı zamanda transfer yasağını kaldırıp iyi teknik adam ve futbolcularla geleceğin kurumsal ve özlenen Kocaelispor’unun inşa edilmesi ile, taraftarın bütünlüğü ve bilinçli yaklaşımları ile devam edecektir.

Hakkında KSB Editorial

Kocaelispor Blog - Kocaelispor Analiz Merkezi

Önerilen Makale

Hazırlık Maçları ve Soru İşaretleri

Kocaelispor adına hayli ilginç bir yaz hazırlık dönemi geçtiğini belirtmek gerek. Çok hızlı gelişmelerin yaşandığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir