Kocaelispor’da Yeni Bir Evrenin Başlangıcı

Kocaelispor’da yaklaşık 5 yıllık Bahri Yavuz yönetimi 14 Haziran 2019 Cuma günü gerçekleşen kongre ile resmi olarak sona erdi. Son beş yıldaki icraatları ile gerek yönetsel gerekse taraftar ile olan diyaloğunda başarılı bir sınav veremeyen, özellikle 0-3’lük Yeni Çorumspor hezimeti sonrası yoğun şekilde istifası istenen problemli yönetim artık Kocaelispor tarihinde yerini almış bulunuyor. Önceki dosyalarımızda bu değişimin oldukça geç kalmış bir kan değişikliği olduğunu belirtmiş ve geleceğe yönelik olası bazı problemleri peşi sıra beraberinde getirdiğinden bahsetmiştik. Şu an için somut bazı adımlarla atılmakla birlikte, gerekli ve köklü bir paradigmanın eski hatalı usulün yerine yerleştirilmesi için biraz daha zamana ihtiyaç var şeklinde duruyor.

Kocaelispor’da kongre öncesi resmi olarak yönetimini açıklamış, icraatlarını ve ekibini kamuoyu ile paylaşmış tek bir aday ve liste bulunuyordu. Bu kişi eski yönetimden iş adamı Volkan Özön idi. Kendisini özellikle sırt reklamı ve Packet Burger anlaşması sürecinden ve Kocaelispor’a gelir getirmeye çalışan bazı icraatlardan anımsıyorduk. Özön’ün tek aday olarak girerek rahat bir şekilde başkanlığı alacağı beklentisi son iki gün kala Kartepe girişimli ve belediye destekli bir diğer proje ile rafa kalkmış oldu. Volkan Özön ile Tahir Büyükakın arasında gerçekleşen görüşmede önceliğin AKP Kartepe teşkilatından Hüseyin Üzülmez’e verileceği, böylesi bir modelin kulüp açısından daha verimli olacağı kendisine aktarıldı. Hazırladığı yönetimi şehrin önemli işletme temsilcileri ve uzman meslek kişilerinden oluşan Volkan Özön mesajı aldı ve bir gün kala yaptığı açıklama ile önceden Kartepe Belediye Başkanlığı da yapmış, görevini sonradan Avukat Mustafa Kocaman’a devretmiş kendi lakabı ile “Körfezli Hüseyin” olarak imlenen Hüseyin Üzülmez lehine çekildiğini açıkladı. İsmi yönetim listesi yapma açısından geçen Rafet Kırgız ve Volkan Sezgin’den de gerekli hamleler gelmeyince Cuma günü yapılan kongreye tek liste ve tek aday olarak giren belediye destekli Hüseyin Üzülmez, Kocaelispor’un yeni başkanı oldu ve resmi olarak yeni bir dönem de camiamız açısından başlamış oldu. Hüseyin Üzülmez’i Kartepe Belediyesi’ndeki faaliyetleri kadar, Kocaelispor’a destek olmak amacıyla aldığı kombineler ve maddi destek çabaları ile de son yıllardan anımsamaktayız.

Yeni Bir Dönemin Dinamikleri

Hüseyin Üzülmezli Kocaelispor’un icraatları hiç şüphe yok ki taraftar derneği yönetim ekibi tarafından dikkatle izlenecektir. Bunun açık bir mesajını kongre günü taraftarlar derneği başkanı kamuoyuna verdi. Bu aslında oldukça önemli ve net bir çıkıştı. Keza bir önceki 5 yıllık Bahri Yavuz döneminde taraftarlarımız çoğunlukla kulüp yönetimi tarafından belirlenir bir durumda kalmıştı, artık bu eski uygulamaların olmayacağını görebilmek şüphesiz büyük bir kazanım olarak görülmelidir. Taraftarın özgür iradesi ve şahıslardan ziyade armaya ve kulüp tarihine ve şehre olan bağlılığı ve tutkusu problemlerin çözülmesinde en önemli motivasyon unsurlarından biridir. Hüseyin Üzülmez döneminde de belirgin bir şekilde bu şekilde olacağını düşünüyoruz.

Kocaelispor belirttiğimiz gibi bir yeniden yapılanma ve paradigma yerleştirme evresinde bulunuyor. Bahri Yavuz dönemi hatalı teknik adam seçimleri, sportif açıdan başarısızlıklar, maddi kaynakların yaratılamaması, KEV sürecinin akılcı şekilde değerlendirilememesi, kurumsal yapının kapsamlı şekilde geliştirilememesi, en önemlisi de taraftarlar ile kurulan tepeden buyurgan iletişimsiz tarz ile büyük bir başarısızlık örneği olarak geçmişteki yerini almış bulunuyor. Bu dönemin bazı olumsuz etki ve yansımaları belirli bir süre daha gündemde olabilir. Bu açıdan Hüseyin Üzülmez evresinin, ki kendisini esas olarak bir belediye ataması olarak görmek gerekiyor, en iyi şekilde işlemesi ve Kocaelispor’un ayakları yere basan gerçekçi atılımlar yapabilmesi için bu eski tarzın boğucu etkisinin ivedilikle uzaklaştırılması gerekiyor.

Bu yönde atılan en önemli adımlardan biri, şüphesiz, artık varlığı ile insan ilişkilerine zarar verme noktasına gelen, yönetimin elinde taraftarı denetleme ve rıza üretme cihazına dönüşen BKY Facebook sayfasının kapatılması oldu. Bu sayfa camiaya verdiği ciddi zararlar ile nihayetinde tarihte yerini aldı. Ve aslında hatalı uygulamaların nasıl niyetlerden bağımsız bir şekilde karşıtına dönüşebileceğinin de bir örneği olarak kendini gösterdi.

Hüseyin Üzülmez döneminin birinci önceliği Kocaelispor’un maddi açıdan rahatlaması ve gelir getirici bir yapıya kavuşturulması olmalıdır. Bu beraberinde veya bir amaç olarak transfer tahtasının açılmasını zorunlu kılmaktadır. Doğru transferler, doğru bir teknik adam, doğru bir idman ve fizik yükleme programı, doğru bir kadro derinliği, doğru bir tribün desteği ile Kocaelispor eskinin hatalarından uzaklaşabilir. Ancak bir gerçek var ki tüm bu yeniden yapılanma süreci belirli bir zamanı ve sabrı gerektirecektir. İçinde bulunduğumuz ligin oldukça lüks bir lig olduğunu yaşanılan trajik maçlar ve olaylarla öğrenmiş bulunuyoruz. Bu açıdan yeniden dizayn edilecek kadro iskeletinde bu ligi hafife alan veya kendini şampiyonlar liginde sanan disiplinsiz ve hayalci oyunculara yer verilmemelidir. Miadı dolmuş mevcut jenerasyonun değiştirilmesi bir zorunluluktur.

Hüseyin Üzülmezli yeni dönem, kulübün aslında bir belediye takımı olma yolunda atılmış adımdır. Ancak bir soru karşıda durmaktadır. Bu belediye dönemi Sefa Sirmenli 1989-2002 arasındaki gibi bir belediye dönemi mi olacak? Yoksa İbrahim Karaosmanoğlu yönetimindeki bir belediye dönemi gibi mi olacak? Veya her iki dönemin artı ve eksilerinden yapılacak doğru bir sentez mi olacak? Şu an bu soru yani omurganın nasıl bir tarzda inşa edileceği ve yanıtı merak konusudur.

Hüseyin Üzülmezli dönemin Kocaelispor’un kurumsallaşması ve uzun vadeli hedefleri açısından yapılandırılmış ve çerçevesi belirli bir geçiş dönemi olacağını düşünüyor, icraatlarının tıpkı eski yönetimlerde olduğu gibi yakın şekilde takipçisi olacağımızı belirtiyor, kendisine çalışmalarında sağduyu, ciddiyet ve başarı diliyoruz.

Hakkında KSB Editorial

Kocaelispor Blog - Kocaelispor Analiz Merkezi

Önerilen Makale

Hazırlık Maçları ve Soru İşaretleri

Kocaelispor adına hayli ilginç bir yaz hazırlık dönemi geçtiğini belirtmek gerek. Çok hızlı gelişmelerin yaşandığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir