Kocaelispor’un İlk Forması Kimin Eseri?

Kocaelispor camiası olarak en büyük handikaplarımızdan biri adeta dün hiç yokmuşçasına yaşamak. Toplumsal amnezinin lokal örneklerinden birini kendi camiamız içinde görmek mümkün. Sadece tekil olayların genelde nostalji amaçlı dile getirilmesinin önünde bu tekil olayların gelişim koşulları, tarihsel bağlamı ve günümüze bıraktığı dersler noktasında neredeyse yok denecek bir duyarlılık ve bilinç düzeyindeyiz. Bu da çoğu zaman kendini sadece bugünü ve bugünün ilişkilerini öne çıkartan yüceltmelere ve sabitlemelere kendini bırakmaktadır.

Kocaelisporumuzun taraftarlarımız tarafından vazgeçilmez tutkusu ve bayrağı konumundaki yeşil-siyah formamızın kulüp tarihimizde ilk kez 1965 döneminde İstanbul Sirkeci’de dikildiğini biliyor muydunuz?

Mario Gabay Gerçeği!

Evet, kulübümüzün tam olarak kuruluş yıllarına merceğimizi tutmamız gerekiyor. 1957’lerde Osman Gencal’in belediye başkanlığı yaptığı evrede BAÇ yöneticilerinin kendisinden spor alanı olarak istediği arsanın, yine iyi bir BAÇ’lı olan Osman Gencal tarafından 1 lira gibi sembolik bir para ile aktarılması ile başlayan kırılma anının devamına gitmek gerekiyor…

Eski teyyare meydanı olarak bilinen 28bin dönümlük alan böylece BAÇ yöneticilerine geçecektir. Satış sonrası yapılan tesis ve bina ise belki de ikinci ligde mücadeleye başlamamızın ve kuruluşumuzun da kritik hamlesi olacaktır. BAÇ yerelinden İzmit Gençlik ve Doğanspor katkısı ile oluşturulan bir trio konsensus ile renklere yeşil-siyah olarak karar verilmesi bir sonraki adımı gündeme getirecektir. Bu adım yeni formanın dikilmesi ve yaşama geçirilmesidir…

1964’lerde ilk kez oluşturulan profesyonel ekibimizin mücadele edeceği 1966 evresindeki ilk formamız bu aşamada İstanbul Sirkeci’nin büyük manifaktür ve tekstilcilerinden Mario Gabay tarafından üretilecektir. İsmail Kolaylı’nın başkan olduğu, Cemal Ilgazlı’nın ikinci başkan olduğu, Cevat Ademoğlu’nun veznedar olduğu, Muzaffer ve Kenan Danyellerin yönetimde yer aldığı ve genel kaptanının Nasut Kayalı olduğu kurucu yönetimimiz Mario Gabay tarafından üretilen ve dikilen bu formaları İzmit’e getirecektir.

1885’te kurulmuş Gabaylar AŞ. avcılık, balıkçılık ve spor malzemeleri konusunda ülkemizdeki ilklerdendir. Mario Gabay özellikle kuvvetli file, ağ sistemlerinin Türkiye ithalatçısı olarak bilinmektedir. Tenis toplarından, basketbol malzemelerine, futbol endüstrisinin ihtiyaç duyduğu pek çok ürünü üreten veya ülkemize kazandıran, Bahçekapı Hamidiye Caddesinde ürünlerini dar ve uzunca bir dükkanda dağıtıma sokan Mario Gabay, tarihteki ilk Kocaelispor formalarının da dizaynında söz sahibi olacaktır.

 

Önerilen Makale

Teknik Adam Döngüsünden Bir Kesit: Ümit Kayıhan

Ligi 8.sırada bitirdiğimiz ve gerek idari problemler gerekse kötü futbol ve bir türlü istikrar gösteremeyen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir