Kocaelispor’un Kara Şimşeği: Zeki Önatlı

Zeki Önatlı ismi sadece Kocaelispor ve asıl çıkışını yaptığı Beşiktaş camiası için değil, Türk futbolu için de çok önemlidir. Kocaelispor günleri 1993/94 sezonunda başlayan Zeki, Beşiktaş’ın 1987’den 1993’e kadarki Türkiye liglerini domine eden kadrosunda yer almıştır.

Zeki Önatlı 1968 Manisa doğumludur. Kara Şimşek lakabı öncesinden, Bergamaspor günlerinden gelmektedir. TRT’de 80’lerde yayınlanan meşhur aksiyon dizisinin lakabı olması devamlı siyah giymesi ve saha filmdeki kit isimli konuşan araba gibi çok hızlı koşmasıdır. 1987’de Bergama’da oynarken İstanbul’daki takımlardan teklifler gelir kendisine. Stankoviç’in raporu doğrultusunda Gordon Milne’in ısrarı ile Beşiktaş günleri başlar.

O ana kadar Ege Bölgesi dışına çıkmayan Zeki için bambaşka bir süreç başlayacaktır. Kendi tabiri ile yaşamı artık Beşiktaş olacaktır. Özelikle 1991/92 sezonunda Fenerbahçe’ye attığı gol ile şampiyonluğu belirlemesi Zeki’yi ülke çapında büyük bir üne kavuşturur. Beşiktaş’ta pek çok başarı yaşayan Zeki’nin yeni durağı İzmit olacaktır 93/94 sezonunda.

Kocaelispor’da da başarılı ve istikrarlı performansını sürdürür Zeki. Türkiye Kupası kazanan Holger Osieckli kadromuzda yer alır. Ayrıca Kupa Galipleri Kupası serüvenimizde de 4 maç görev alır. 1999 döneminde Kocaelispor ile yollarını ayırırken Zeki toplamda 146 maçta forma giymiştir.

Kocaelispor günleri sonrası İstanbulspor’da da görev alan Zeki Önatlı, önceleri Rizespor’da sonra da Beşiktaş’ta Rıza Çalımbay ve Tigana gibi isimlerle çalışır. Ayrıca Abdullah Avcı’nın yanında milli takımlar düzeyinde hocalık yapmıştır. Eski takım arkadaşı Gökhan Keskin, Nurettin Yıldız, Levent Şahin ile A2 Grubu’nda milli takım ile çalışmalar yapmıştır.

Zeki Önatlı’ya kariyerinde başarılar diliyoruz.

Hakkında KSB Editorial

Kocaelispor Blog - Kocaelispor Analiz Merkezi

Önerilen Makale

Efsane Kaleci Fahrudin Omerović

1951 yılında Doboj – Yugoslavya’da dünyaya gelen Bosna kökenli Omerović, kariyerine FK Sloboda Tuzla ekibinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir