Mağlubiyetler ve İhtimaller


Kocaelispor hazırlık evresinde yenilgiler serisine devam ediyor. İlk etapta gelen 3-0’lık Menemen Belediye ve 1-0’lık Bucaspor mağlubiyetleri ardından ikinci etabı başlayan süreçte bu kez geçtiğimiz sezonun lig şampiyonu Sancaktepe Belediyespor’a 2-1 mağlup olmaktan kurtulamadık.

Hazırlık evreleri yeni sezon öncesi hem teorik hem de pratikteki tüm potansiyellerin ortaya döküleceği bir evredir. Her hazırlık evresi hem geçmiş bir sezonun tüm yükünü üzerinde taşır, hem de ortada olmayan yani o ana kadar istikrar kazanamamış istendik pratiklerin yerleşme çabasına tanıklık eder. Bu açıdan iki yönlüdür. Bir adımınız ileri giderken, diğer adımınız geriye çekmeye çalışır, tereddüt eder.

Kocaelispor’un mevcut yönetiminin lisans tahtasını açmadığı, ekipten ayrılan isimlerin yerlerini nokta vuruş isimlerle doldurmadığı  ve belki de en önemlisi, lig boyunca takıma oynattığı futbol ile umut vermemiş ve iç sahamızda inanılmaz puan kayıplarına vesile olmuş bir teknik adamın devamlılığında çok da farklı bir tablo beklememek gerekiyordu. Tüm bu olumsuzluklar geriye çeken bacağımızdı. İleri gitmeye çalışan bacak ise genç oyuncuların rotasyonu, birbirini tanıyan isimlerin oyun alışkanlığı gibi sınırlı bazı faktörlere dayanıyordu. Ancak hazırlık karşılaşmalarında bu olumluluklar rakiplerin etkin futbolları ve bizim az önce bahsettiğimiz neşter vurulmamış noksanlıklarımızla birleşince seçebilmesi oldukça güç bir hale dönüştü.

Sahada olan takımın rakibin presleri ve hızlı koşuları ile özellikle kanatlarda bocaladığını gördük. Geçen senenin devamı niteliğinde ortasahada pres yapmaya ve pas yaparak top dolaştırmaya çalışan anlayıştan öte yeni hiçbir şey şu ana kadar takımın üzerine konulmamış durumda. Geçmiş dosyalarımızda hep uyardığımız bu göze “mücadele” olarak gözüken ancak efektif etkisi ve 90 dakikaya yayılımı oldukça sınırlı olan, kopukluklar ve oyundan ilerleyen bölümlerde fiziki düşmeleri sağlayan taktik anlayışın bir çeşit bal yapamayan arı vizyonu olduğunu belirtebiliriz. Üstelik bu rakipler tarafından kolaylıkla röntgeni çekilebilecek bir oyun düzlemi. Bunu başaran pek çok ekip zaten geçtiğimiz sezon ekibimizden istediği puanları kolaylıkla alabildiler. Ancak değişmeyen teknik adamın değişmeyen anlayışı ile süreç sürüncemede kalmaya devam ediyor ve gözüken bir süre daha devam edecek.

3 Ağustos  tarihli ve bizce ilerleyen dönemler için kritik önemde olacağına ve büyük değer kazanacağını düşündüğümüz “Sıradanlığın Yüceltilmesi” makalemizde belirttiğimiz görüş ve çekinceler her geçen gün önem kazanıyor.

Pasifizasyon-kaderci bir boşvermişçilik  ile rasyonel aklın gerekliliklerini birbirine karıştırmamak gerekiyor. İlki ölüm demektir. İkincisi ise cesaret, gerekli planlama ve doğru pratikler demektir. İçinden geçtiğimiz evre Kocaelispor için hangisinin galip geleceğini gösterecektir.

Önerilen Makale

Problem Yaratan Sonuç mu? Denklem mi?

Kocaelispor’da teknik direktör Ümit Metin Yıldız evresi nihayetinde sona erdi. Tekirdağspor’a 1-0 mağlup olduğumuz karşılaşmanın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir