Mahir Kaptan: Mahir Danabay

Kocaelispor tarihindeki unutulmaz isimlerden, kaptanlarımızın başında gelen isimlerden biri Mahir Danabay bu dosyamızın konusu. Kocaelispor’la ilk kez 1971 sezonunda 5.Haftada oynanan Feriköy maçı ile sahaya çıkan Mahir, bu karşılaşmada 67 dakika forma giyecektir.

Kocaelispor ile başladığı kariyerine tam 140 karşılaşmada forma giyerek 1982/83 sezonunda son verecektir Mahir Kaptan. Dile kolay tam 11 sezon aralıksız yeşil-siyahlı formayı giyer.

1952 İzmit doğumlu olan Mahir Danabay, futbolculuk yaşantısı sonrası da yeşil sahalardan hiç kopmaz. 1989 döneminde Edremit Belediyesini çalıştırır. Sonra ilimizin ekiplerinden Darıca Gençlerbirliği ve İzmitspor’da teknik sorumlu olarak görev alacaktır. Serhan Gürkan döneminde takımımızın gençlik gelişim teknik sorumlusu olacaktır. Daha sonra da yine Edremit ve Zeytinli ekipleri ile amatör takımlara ve altyapılara yönelik çalışmalarını sürdürecektir. “Zor günlerin hocası” olarak teknik adamlık kariyerinde de ün yapacaktır Mahir Danabay.

Mahir Kaptan Kocaelisporumuz ile 1979 döneminde Türkiye Gençlik ve Spor Bakanlığı kupasını müzemize götürme başarısı yakalayacaktır. 70’ler demek zaten Mahirli günler demektir. Tarkan lakaplı Kamiller, Kamuranlar, Sarıyer’den gelen Hayri Karalarla dönemin en başarılı ve istikrarlı sporcularından biri olmuştur Mahir Kaptan.

2011 döneminde Orhan Görsen yönetiminde de yer alacaktır kendisi. Orhan Görsen’in kulüp başkanı olduğu bu zorlu evrede İbrahim Yazıcıoğlu, Kamuran Akşar, Hayri Morkan, Osman Çakır gibi camiamız için önemli isimlerle yönetim kadrosunda yer alacaktır.

Son yıllarda ismi transfer yasağının önündeki engel isimlerden biri olarak ön plana taşınmıştır. Nebil Uzun başkanlığı döneminde kulüpten alacakları konusunda kendisi ile anlaşma zemini bulunmak için çabalar sarfedilmişti.

Kocaelispor’un eski futbolcularla birlikte düzenlediği özel yemekler ve halı saha turnuvalarında da kendisini gördüğümüz Mahir Kaptan’a yaşamında başarı ve sağlık diliyoruz.

Önerilen Makale

Aleksander Yordanov Aleksandrov

Bulgarca ismi Александър Александров. 1975 Plovdiv doğumlu. Ofansif ortasaha oyuncusu. Kocaelispor tarihinin en efektif yabancı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir