Menemen Karşılaşması ve Sezona İzdüşümler


İzmit’teki hazırlık evresinin ardından Bolu’da kamp çalışmalarına başlayan ekibimiz, ikinci lig temsilcilerinden Menemen ile oynadığı karşılaşmada umut vermeyen bir futbol ile sahadan 3-0’lık mağlubiyetle ayrıldı.

Bolu’da sezon öncesi hazırlık kampını sürdüren takımımız dün ilk hazırlık maçını oynadı. Rakip, 2.lig temsilcilerinden Menemen Belediyespor idi. Menemen takımı, 2.ligde playoff musabakalarına kalan, ligi zorlayan ve ligde sivrilen bir takım. Ciddi rakiplerine karşı üstünlük sağlamış ve geçtiğimiz sezon da bu başarısını playoff ile süslemiş bir ekip olarak göze çarpıyor.

Hazırlık maçlarını bir deneyim ve iskelet kadro kurgusundaki basamaklar olarak görebiliriz. İki takım da sahaya çeşitli oyuncularını denemek için çıkarır ve kapasitelerinin ne olduğunu görmek ister.  İki takımın da lig atlama adına play-off oynaması kağıt üzerinde denge unsurlarını eşit kılıyordu. Ancak bu sadece teoride olan bir düzlemdi.

 Takımdan ayrılan isimlerin yerine gelen altyapıdan genç isimler bu maçta kısmen görev aldılar. İlk 11’de çıkan iki oyuncu; Kerem Yıldırım ve Onur Öztonga isimleriydi. Diğer isimler geçen sene kemik kadroda oynayan ve zaman zaman oyuna dahil olan oyunculardan oluşuyordu. İkinci yarıda ise;  Ferhat, Gökdeniz, Onur Kandöken gibi isimler değişikliklerle dahil oldu kadroya.

 Maça genel olarak hızlı başlayan ekip Menemen Belediyespor takımı oldu. Golü de erken bulan yine Menemen takımı oldu. 2-0’a kadar çıkan skor ilk yarıyı belirledi. İkinci yarıda da Samet Ali tek gol bulan Menemen Belediyespor maçı 3-0 kazanan taraf oldu.

Genel olarak baktığımızda, sahada görünen iki net unsur yer alıyordu: Bir tarafta Kocaelispor’un henüz oturmamış, hatta sezon düşünülürse ciddi olarak gerilemiş oyun anlayışı ve dağınıklığı diğer yanda Menemen takımının oyuna bakış açısı ve kurmaya çalıştığı dengesi… İkisi çok tezat gibi görünüyor. Fakat yine aynı rota üzerinde rol alan unsurlar. Kocaelispor adına, rakip kaleye gitmekte zorlanan, ayağa pas isabet oranı düşük, savunma ve kanat refleksleri düşük, kondisyonu iyi gibi görünüp sonuç odaksız bir takım yer aldı sahada. Menemen takımı ise aksine, ileri uçta ne yapacağını bilen, kanatları iyi kullanan ve boş alan olarak direkt kanatları kullanabilen bir takım ve pas oranının da gayet isabetli olduğu gorulen bir takım olarak göründü sahada. Karşılaşmanın ikinci yarısında pozisyona girmekte oldukça zorlanan ekibimiz kendi düzeyini acil olarak belirlemek zorunda.

 Yeni oyuncular ve takıma adaptasyon zincirleri her sezon öncesinde duyulan klişe laflardır futbol kamplarında. Fakat bu elde kalmış -en azından- kemik kadro üzerinde bu kadar kötü yansıması asla kabul edilecek bir şey değildir. Kaldı ki Menemen takımı da play-off kadrosundan uzak bir çizgiyle sahaya çıkmıştı. Kanatlarımızın rakibin bindirmeleri karşısında adeta izler hale gelmesi ve sol ve sağ beklerimizin hatta stoperlerimizin de bu kadar boş alan bırakan ve titrek bir oyun düzeyi asla kabul edilemez bir gerçekliktir.

 Takımımıza dahil olan genç isimlerin ciddi anlamda kendi mevkilerinde oynayıp oynayamamaları güçlü bir tedirginlik yaratıyor. Altyapıdan takıma mevkiler bazında hazır hale gelecekleri beklenirken teknik ekip tarafından alternatif üretilmesi, başka bir düzey beklenmesi aynı oranda kötü sonuçlar doğuracaktır.

Sahadaki futbol dışında neredeyse her şeyin konuşulduğu iki ay geride kaldı. İstifa edeceğini kesin olarak söyleyen kulüp başkanı yönetme arzusuna devam etti. Takımla ilişiği kesileceği beklenen teknik adam, takımda tutularak adeta ödüllendirildi. Transfer yapılmadığı gibi ilişiği kesilen oyuncuların yeri nokta atışlarla dolmadı. Zikzaklarla geçen 3 yıllık periodun üzerine pozitif anlamda ne konulacağını bu sezon hepbirlikte göreceğiz. Şu an için görülen vitesin sistemli ve bilinçli bir şekilde düşürüldüğüdür.  Perşembe günü Bucaspor karşısında nasıl bir oyun ortaya koyacağımız merak konusu.

Önerilen Makale

Kocaelispor – Kızılcabölükspor Maç Analizi

Kritik Düzyurt maçında alınan mağlubiyetin ardından evimizde Denizli ekibi Kızılcabölükspor’u ağırladık. Kısır geçen mücadeleden gol …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir