Miško Mirković’ten Mert Meriç’e

Kocaelisporumuzun sayısız efsane oyuncuları arasında camiamıza çok yönlü hizmet etmiş ve her yönden efsane olarak anılmayı haketmiş isimler olduğu kadar, belirli alanlardaki istikrarlı performansları ile dikkatleri çekmiş ve önemli başarılarımızda ter akıtarak pay sahibi olmuş önemli isimler de vardır. Sanırız Mirko Mirkovic’ten Mert Meriç’e uzanan öyküde, kısa ismi ile Mirko’yu bu ikinci kategoriye yerleştirmemiz gerekiyor.

Yugoslavya’nın emperyal güçlerin paylaşım alanında iç savaş yaşayarak 6 parçaya bölündüğü evrede, Omerovic ve Kuzmanovski ile ülkemize Sefa Sirmen tarafından getirilen bir diğer önemli isimdir Mirkovic. Mevkisi savunmadır. Bekler dahil olmak üzere savunmanın her yerinde rahatlıklar oynar ve ağırlıklı sağ bek pozisyonunda forma giymiştir. Ülkemizin modern sağ beklerinin de başında gelmektedir kendisi. 7 Temmuz 1966, Tutin – Yugoslavya doğumludur kendisi.

1988-1992 yılları arasında OFK Belgrad ekibinde forma giyer. Ekibimizde  toplam 8 yılda 252 karşılaşmada forma giyecektir. İstikrar abidesi olan Mirkovic, 2000 yılında olaylı Fenerbahçe transferini bir yana koyacak olursak camiamız tarafından temel direk bir oyuncu olarak konumlanmıştır. Holger Osieck önderliğinde ilk kez Türkiye Kupası kazandığımız 1997 dönemi kadromuzda da başarı ile yer alacaktır kendisi. Efendiliği ve uyumu ile tanınan Mirkovic kesinlikle çirkef bir oyuncu değildir. Zaten neredeyse hiç kırmızı kart görmeyerek ve çok nadir sarı kart görerek de bu başarısını ortaya koymuştur.

Fenerbahçe evresinde bir diğer Mirkovic olan Zoran Mirkovic ile görev alacaktır. Ekibimize attığı goller ise bu evrede buruk bir anıdır bizler için. Hikmet Karaman önderliğinde çalkantılı bir evrede çıktığımız karşılaşmada İzmit’te ekibimize 2 gol kaydetmiştir ve karşılaşma 3-3 bitmiştir. Fenerbahçe’de şampiyonluk sevinci yaşayan ve Mert Meriç ismiyle anımsanan kendisi sonrasında Elazığspor’un ardından bir kez daha Kocaelispor’a döner. Bu ikinci dönüş evresinde yaklaşık 15 karşılaşmada forma giyecektir. Kariyerini ekibimizde sonlandıran Mirko, sonrasındaki evrede camia ile içli dışlı olmaya devam eder.

Serhan Gürkan dönemindeki başımıza sonradan fazlasıyla sıkıntı açan Sırp oyuncu furyasında aracılık rolü ile ismi bir kez daha ön plana çıkar. Tam da bu evreden ötürü çeşitli soru işaretleri ve kırgınlıklar kendisine yönelir.

Denizlispor’da kaleci antrenörlüğü de yapan Mirko’ya kariyerinde başarılar diliyoruz.

Önerilen Makale

Aleksander Yordanov Aleksandrov

Bulgarca ismi Александър Александров. 1975 Plovdiv doğumlu. Ofansif ortasaha oyuncusu. Kocaelispor tarihinin en efektif yabancı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir