Nasut Kayalı Her Zaman Yaşayacak

Her kesim tarafından tanınan, İzmit’in ve Kocaelisporumuzun duayen isimlerinden bir çınarı kaybettik: Bugün değerli büyüğümüz Nasut Kayalı ağabeyimizi sonsuzluğa uğurluyoruz.

Camialar için kulüp kurucuları çok önemlidir. Şehrin içinden yeşermiş, şehre emek vermiş ve mücadele adına temsiliyet görevinde Kocaeli Spor Kulübü Derneği’nin kurucu isimlerinden olan Nasut Kayalı’yı, Nasut amcamızı üzülerek toprağa veriyoruz.

1950’li yıllarda ve hatta öncesinden itibaren Kocaelispor’u şuanki haline gelmesinde en büyük yapı taşlarından birini koyan isimdi kendisi. Şehirde tüm zorluklara rağmen profesyonel takım kurmak, tüm ili temsil edecek bir takım kurmak adına bir ateş yakmış ve yola çıkmıştır. Kurucu temsil heyetinin başını çekmiştir. Arkadaşlarıyla birlikte uzun bir yürüyüş başlatan bir isimdir kendisi İzmit adına… 1952, 1954 ve 1966’ya kadar olan tüm yapılanma süreçlerin bizzat içinde olmuştur kendisi. Devlet tarafından istenen şehir temsiliyet belgeleri için Kocaelispor’u kurmak için yollara düşmüş Ankara’ya bakanlıklara gitmiştir. Kulüp adına planlar, projeler yapmış ve layıkıyla yerine getirmiş ve nihai sonucu alan isimdir kendisi.

Nasut Amcayı anlatmak; İzmit’in değerlerini anlatmaktır. Son dönem İzmit beyefendilerini tanımlamak, İzmitli duruşunu göstermek ve tüm bu doğrultunun bir temsili olarak Kocaelispor mücadelesini anlamak, incelemek ve sonuna kadar savunmaktır.

Son dönemin kongrelerinde gördük kendisini çokça. Doğru bildiğinden eksiksiz bir şekilde vazgeçmeyen bir isimdi. Kulup tarihiyle beraber, tüm sureçleri, aktorleri bilen bir isim olarak en objektif sentezleri kendisinden duyduk. Çekinmeden doğruları söyleyebilmesi, şahıslara, yönetim gruplarına ve siyasilere takılmamasından kaynaklıydı. Nasut Kayalı baktığı yerde kulübü gören, kulübün renklerini yaşayan biriydi. Bir tarih kitabıydı Kocaelispor’umuzun Nasut Amca. Değerini ne yazık ki yeni kuşaktan genç arkadaşlar yeterince bilemediler. Anlık kaygıların ve geçici rüzgarların etkisi ile böylesi bir çınarı süreçlerde efektif değerlendirmediler. Olan oldu. Artık ayaklı kütüphane Nasut Kayalı aramızda yok…

İzmit’in çınarlarından bir yaprak daha koptu…

Nasut Amcayı sonsuzluğa uğurluyoruz…

O, ebedi bu kulüple beraber anılacaktır…

O, bu kulüple beraber sonsuzluğunda yürüyecektir zaman ötesinde de…

Tarihte her şeyin bir başı, bir ilk varlık nedeni vardır… Kocaelispor ölçeğinde işte o ilk neden ve sonrasındaki etkinin kendisidir Nasut Kayalı.

Evet kulüplerin başı vardır. Hepimizin başı sağolsun

Önerilen Makale

Teknik Adam Döngüsünden Bir Kesit: Ümit Kayıhan

Ligi 8.sırada bitirdiğimiz ve gerek idari problemler gerekse kötü futbol ve bir türlü istikrar gösteremeyen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir