Niçin 1912?

Mevcut Kocaelisporumuzun kuruluş tarihi 1966’dır. Hepimizin bildiği gibi Baçspor, Doğanspor ve İzmit Gençlikspor birleşerek 1966 yılında Kocaelispor’u oluştururlar. Bu tarih kulağa oldukça yakın bir geçmiş olarak gelmektedir. Doğrudur. Pek çok Anadolu kulübünün çok eski kuruluş yılı tarihleri olduğunu, hatta kendi ilimizin takımlarının dahi çok eski tarihlere dayandığını görünce hafif bir burukluk yaşarız. Oysa ki bu durum sanıldığı gibi değildir. İlimizdeki resmi futbol tarihi II.Meşrutiyet dönemine dayanmaktadır.

II. Meşrutiyet’in ilanından sonraki yıllarda İzmitli gençler çeşitli adlarla spor klüpleri, idman ocak ve yurtları kurmaya başlarlar. İttihat Spor Kulübü 1912’de İzmitli genç Türk çocukları tarafından kurulmuş bir spor kulübü’dür. “ittihat-ittihat” sözcüğü birlik ve beraberlik anlamında kullanılan Meşrutiyet sonrasının en fazla moda olan Osmanlıca sözcüklerinden biridir. Büyük zorluklar ve toplumsal altüst oluşlar içerisinde yaşamaya çalışan İttihat, uzun süren savaş yılları, İzmit gençlerinin seferberlikle silah altına alınması, yokluklar ve olanaksızlıklar nedeniyle İzmitli gençler hiçbir zaman gerçek anlamda bir spor faaliyeti yapabilecek rahat bir ortam bulamaz.

ittihatic

1912 Geleneği

Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde yapılan Kurtuluş Savaşı’nın zaferle sonuçlanmasından sonra ve cumhuriyete giden süreçte ülkemiz topraklarında serbestçe spor faaliyetlerinin yapılabilmesine de imkan doğmuştur. Başka bir deyişle Cumhuriyet yönetimi bir çok açıdan ve imkanlar yönünden gençliğinin önünü açmıştır. Cumhuriyet’in ilk yıllarında sadece İzmit merkezinde değil, Kocaeli’nin en küçük ilçe ve kasabalarında bile birer idman yurdu kurulmuş mahalli liglerde spor müsabakalarına başlamışlardı.

İttihat Spor Kulübü’nün Cumhuriyet’ten sonra fiilen kuruluşu 1923, resmen kuruluş ve İdman Cemiyetleri İttifakı’na katılış tarihi ise 27 Ağustos 1924’ tür. Ancak İttihat Spor Kulübü bütün belgelerinde, bayrak ve flamalarında ilk kuruluş tarihi olan 1912 yılını kullanmıştır. Kulübün kuruluş yıldönümü kutlamaları da 1912 tarihine göre yapmıştır. 1933-34 yılarından sonraki dönemde İttihat Spor Kulübü ismi simge renkleri olan “Ak Yeşil” adı ile anılmaya başlamıştı.

Yeniden altını çiziyoruz. Kocaeli’deki kurulan ilk spor kulübü İttihat Spor “Ak Yeşil” dir. Ve Kocaeli’de tam 102 yıllık bir spor kulübü etkinliği ve kültürüne sahiptir. Bu tarih bir an önce kulübümüzün ambleminde yer almalıdır. Bu bir tarihsel duruş ve prestij meselesidir. İzmit halkının yıllar önce vermiş olduğu büyük mücadele görülmeli ve bu şerefli tarih yok sayılmamalı, yeni kuşaklara mutlaka aktarılmalıdır.

Geçmişini bilmeyen geleceğini doğru planlayamaz!

Hakkında KSB Editorial

Kocaelispor Blog - Kocaelispor Analiz Merkezi

Önerilen Makale

Teknik Adam Döngüsünden Bir Kesit: Ümit Kayıhan

Ligi 8.sırada bitirdiğimiz ve gerek idari problemler gerekse kötü futbol ve bir türlü istikrar gösteremeyen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir