Ödevlerin Kontrolü


Hedefli, programlı, takvimli bir spor dalıdır futbol. Her dönemin bir ödevi vardır. Ödevlerin kontrolü vardır. Futbolda başarının kriteri günün sonunda tabelanın ne gösterdiğidir. Tarih en iyi ikincileri yazmaz. Yakın bir örnek bu sezon müthiş bir ivme yakalayan son 4 yıllık sürede İtalya Serie A’yı domine eden Juventus’tan düşünülebilir. Şampiyonlar Ligi maçlarında adeta önüne gelen rakibi kolaylıkla egale eden, savunmasının stabilliği ile herkesin takdirini toplayan İtalyan temsilcisi Galler’in başkenti Cardiff’teki finalde bozguna uğradı. Şu an herkes Real Madrid’in 12. Avrupa zaferini ve bir kez daha Ronaldo’nun olağanüstü yeteneklerini konuşuyor.

Yakın örnek ülkemizden düşünülebilir. Alt liglerde ekibimizin de dahil olduğu üste çıkma savaşları verildi. Sivasspor, Göztepe, Yeni Malatyaspor, Sakaryaspor, İstanbulspor, Ankaragücü, Belediye Erzurumspor,  Sancaktepe Belediye, Bodrum Belediye, Afjet Afyon, Silivrispor, Altay gibi ekipler sezonun sonunda yüzü gülen ve hedeflerinin peşinde bir üst lige çıkış yapan ekipler oldular. Şu an bu camialarının her birinde en önemli gündem şampiyon yapan takımın eksikliklerini netleştirip takviyelerle bir üst ligde kalıcı olmak veya bir lig daha yukarı çıkmak.

Diğer yanda ekibimiz Kocaelispor’un da içinde bulunduğu bir halkada Bolusporundan, Gümüşhanesporuna, Eskişehirspor’dan Diyarbekirspor’a kadar pek çok önemli ekip sezon sonunda arzuladığı noktaya ulaşamadı. Objektifler ister istemez bu halkadan ziyade üst paragrafta ismi geçen takımlara kaymış durumda. Bu noktada sezonun kaybedenleri olarak gözüken ekiplerin de ağırlıklı olarak problemlerini tespit edip kadrolarına gerekli müdahaleleri yapmaya çalıştığını gözlemliyoruz. Hedefler bir sezon gitti diye elbette değişmeyecektir.

Kocaelispor camiamızda transfer izninin açılamadığı bir iklimde yeniden eldeki oyuncularla devam etme ve anlaşma zeminin aranmasını kendine göre hem avantajları hem de dezavantajları olan bir süreçtir. Şu an ne olup bittiğinin kapsamlı analizinin yapılması gereken bir evredir. Daha serinkanlı olarak tüm bir sezon her yönüyle ve oyuncu performansları düşünülerek masaya yatırılmalıdır. Sürecin paydaşları olarak başta teknik adam ve ekibi olmak üzere tüm mevkiler teker teker incelenmelidir. Yeni sezon için belirlenen bir temel strateji kamuoyu ile ve oyuncu ekibi ile paylaşılmalıdır. Sözleşme yenilemeleri bu eksende yapılmalı veya yapılmamalıdır.

Belirttiğimiz gibi her dönemin bir ödevi ve ödev kontrolü vardır. Futbolda ödevlerin kontrolünü temelde iki birim yapar. Biri kulüp yönetimi diğeri de taraftarlardır. Çünkü sezon boyunca olan biteni dışardan en net onlar gözlemlemiştir. Bu iki gözlemciden biri yokmuş gibi düşünülemez. Böylesi bir durumda ortaya tek bir gözlemci ve tek bir akıl çıkar. Bir kişinin bir süreci her yönüyle bilmesi imkansızdır. Duyusal ve algısal bilgi gibi deneyimlerden öğrenilen ve aktarılan bilgi de mevcuttur. Gerçek bilginin işlenme süreci tüm bu etmenlerin sentezi ile olur. Bu toplam bilgi pratikte sınanır. Ve yeni bir aşamada bir kez daha sentezlenir.

Kulübün geleceğini ilgilendiren en önemli noktalardan biri olan takımın formasyonu ve içeriğinin belirlenmesi tesadüflere ve oldubittiye bırakılamayacak kadar önemli bir süreçtir. Geçtiğimiz yıllarda bu alanda yapılan çizgisel yanlışlıkların telafisi çoğu zaman kolay olmamıştır. Bu sene ödev kontrolünün çok daha bilinçli, futbolun evrensel doğrularının ışığında yapılması gerekmektedir.

Önerilen Makale

Problem Yaratan Sonuç mu? Denklem mi?

Kocaelispor’da teknik direktör Ümit Metin Yıldız evresi nihayetinde sona erdi. Tekirdağspor’a 1-0 mağlup olduğumuz karşılaşmanın …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir