Payasspor – Kocaelispor Maç Analizi


Geçtiğimiz hafta Osmaniyespor FK galibiyetinden sonra bu hafta rota yine uzak deplasman Hatay’ın Payasspor takımıydı. Etkisiz futbol ve erken yenilen golün ardından maç ev sahibi Payasspor’un galibiyetiyle sonuçlandı.

Hatay’a otobüs organizasyonu ve münferit olarak uçakla gelen taraftarlarımız bu haftaya damgasını vurdular. Şehit ailesi ziyareti, pişmaniye ikramları, şehir turları derken oldukça pozitif bir iklim maç öncesi yaratılmış oldu. Ne yazık ki sahanın gerçeklerinin başka bir gündemi vardı.

Payasspor karşısındaki 11 dizilimimiz: Yusuf, Ali, Kadir, Murat, Kemal, Burak Ö., Mesut, Hamza, Burak Süleyman, Sefa ve Sinan Pekmetek şeklindeydi oyuna sonradan girenler ise İshak ve Mert oldu.

İlk yarı itibariyle ev sahibi ekibin baskın oyununu kendi yarı sahamızda karşılayarak geçirdik diyebiliriz. Geçilen haftalardaki çıkış yaratan, pas yapabilen ve ileri uçta topu Sinan ile buluşturabilen bir oyun anlayışı vardı. Hatay’da bu oyundan eser yoktu. Kalemizde gol çok erken geldi. 8.dakikada Zeki Korkmaz topu ağlarımıza gonderdi ve 1-0 öne geçti ev sahibi ekip. Golün ardından yine toparlanamayan ve ofansif anlayışa ulaşamayan ekibimiz ilk yarıyı bu skorla tamamladı.

İkinci yarı, beklenilen futbol az da olsa geldi. Ama istenen yoğunlukta ve 45 dakikaya yayılan şekilde değildi. Sonuç odaksız, pas tamamlamalarını yapamayan oyun devam etti sahada.  Direkten dönen topların talihsizliği de maçın genelini yansıtıyordu aleyhimize. Maçın ilginç detaylarından biri 90.dakikafa ev sahibi ekipten İlyas sarı kırmızı kartla oyun dışı kaldı. Maçta başka gol olmayınca skor 1-0’da kaldı.

Son iki haftadır takım oyunumuzdaki gözle görülür düşüş ve bocalamanın, teknik direktör Galip Gündoğdu’nun takım formasyonundaki rotasyonları ve oyuncularımızın üzerlerinde kazanma baskısı yaşamasına bağlı olarak düşünebiliriz. Çok kötü geçen bir ilk yarının ardından kahramanlık destanları ile yaratılan bir iklimde oyuncuların psikolojik açıdan etkilenmemesi mümkün değil. Pozitif stres iyidir ve etkilidir. Ancak performans ve başarı obsesyonu bir süre sonra aksine dönüşür. Camia olarak iyi şeyleri aksine dönüştürmemeliyiz. Bu sağduyu ve denge ile mümkün olacaktır.

Bu karşılaşmadan çıkan iki temel ders bulunuyor. Birincisi sıralamasına ve ismine bakara şu aşamada hiçbir takım hafife alınmamalıdır, keza ligin kaderini belirleyecek haftalardan geçiyoruz. İkincisi ise dengeli yapı maceracı eğilimlerle bozulmamalı ve serinkanlı olunmalıdır. Bu iki hassasiyet son düzlükte daha stabil bir takım olarak ilerlememizi sağlayacaktır.

Ligde 32 puanla 12.sırada yer alıyor ekibimiz. Gelecek haftasonu play-off potasını zorlayan Çorum Belediyespor ile evimizde karşılaşacağız.

Önerilen Makale

Muğlaspor – Kocaelispor Maç Analizi

Son haftalardaki olumsuz gidişatımıza devam ediyoruz. Geçtiğimiz hafta evimizde Ankara Adliyespor’u ağırladık ve maç golsüz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir