Pendikspor – Kocaelispor Hazırlık Maçı


2018/2019 sezonu öncesinde ilk hazırlık maçımızı bu yıl 2. Lig ekiplerinden İstanbul temsilcisi Pendikspor ile oynadık.

Karşılaşmaya İzmit’ten giden taraftarlarımızla İstanbul çevresinden gelenler oldukça ilgi gösterdiler. Maç öncesi ve boyunca Pendikli taraftarlar ile iletişim gayet misafirperver bir seyirdeydi. Maça kısa bir süre kala gelen Uni-HM grubu üyeleri tezahüratlarla, meşalelerle tesislerdeki yerlerini aldılar. UNİ-HM, üniversitelerde okuyan genç taraftarlarımızın bir çatı oluşumu. Tek tip giyinen ve Avrupa modern ultra kültürü bilinci ile hareket eden grup, kendi besteleri, ultra kültürünün vazgeçilmezi olan pankart, sticker, flama gibi yardımcı materyalleri ile biliniyor. Tribünümüzde geçmiş yıllarda istikrarlı olmasa da ilk dönem örnekleri bulunan bu düzlemin, geçtiğimiz yıl içinde atılmaya başlanan tohumları bu sene içinde gelişerek devamlılık gösterecek gibi duruyor.

Karşılaşma öncesi gelen Uni-HM üyeleri klasikleşmiş Hodri Meydan davulunu taşırken.
Karşılaşma öncesi bir otobüs olarak gelen Uni-HM üyeleri klasikleşmiş Hodri Meydan davulunu taşırken.

Lüks Bir Tesis

Gelelim Pendik’e ve takımına… Pendikspor Tesisleri oldukça gelişmiş, üst düzeye yakın saha ve çevre düzenlemesiyle elverişli ve lüks imkanlara sahip bir tesis olduğunu söylemeliyiz. Mizanpajı, çalışma sahaları, konaklama birimleri ile her yönüyle başarılı bir tesis altyapısı bulunuyor Pendikspor’un.

Pendikspor ekibi bu yıl oldukça fazla transfer yapmış. Sahaya da 2 oyuncu dışında tamamen yeni isimlerle çıktılar. Ekibimizde ise durum bir iki isim dışında pek de farklı değildi. Galip Gündoğdu’nun ilk 11 tercihi şu şekilde oldu: Doğukan, Fatih, Onur, Ali Keten, Berk, Sefa Narin, Mesut Özdemir, Burak Süleyman, Kerem, Mehmet Celil ve Sinan Pektemek

Maçın başlamasıyla beraber her iki takım da kontrollü oyunu tercih etti. Hazırlık karşılaşmasına oranla; fazla açılmayan, defansif kurgular düzeneği üzerine bir oyun izledik. İlk yarı bitene kadar da topun orta saha üzerinde dolandığını ve bu çizgi üzerinden dışarı çıkmadığını söyleyebiliriz. İlk yarıdaki etkili bir atağımızda Burak Süleyman’ın soldan kestiği topa Sefa’nın enfes vuruşunu Pendik kalecisi 90’dan çıkardı. İleride Sinan Pektemek’in geçtiğimiz yıl pek çok maçtan anımsanacağı gibi topla buluşamaması, Burak Süleyman’ın bireysel çalım varyasyonları da değişmeyen unsurlar arasında.

İkinci yarıda da yine farklı 11’ler ile sahaya çıkan iki ekip ilk yarıdan pek de farklı bir oyun sergilemedi sahada. Pendik takımının 2.lig tecrübesinden ziyade yeni transfelerin de 2.lig kalitesinin üst ivmesinde olan isimlerden oluşması sahadaki gerçekle bağdaşamadı. Galip Gündoğdu ikinci yarıda: Volkan Mert, Ferhat, Murat Başak, Kemalcan, Kadir Öge, Doğukan, Hamza, Mert, Onur Kandöken, Gökdeniz ve Rıza 11’ini değerlendirdi. Pozisyon bulamayan Pendik ekibine karşı savunmamız her iki yarıda da takımımız adına kaygı yaşatmadı. Birbiriyle yeni tanışan Pendikli futbolcular ile kadromuzdaki neredeyse 4 yıldır iskeleti belli olan sistemin -özellikle ilk yarıdaki kadronun- bir düzlemde örtüştüğünü net bir şekilde söyleyebiliriz.

Böylelikle sonuç olarak da golsüz eşitlik kaçınılmaz oldu. Maç 0-0 sonuçlandı.

Saha İçine Dönmek

Pendikspor maçı skordan bağımsız aldatıcı bir maç olmamalı. Senelerdir açılması yönünde ciddi bir girişimde bulunulmayan, ancak takımın düzeyinin 3.Ligi zor kaldırır bir seviyeye gerilemesi ve artan taraftar baskısı ile mevcut yönetim tarafından 4 yılın ardından geç de olsa girişimlere başlanan transfer yasağı süreci eğer olumsuz şekilde sonuçlanırsa, mevcut kadroyu belirlenen yeni grupta oldukça problemli maçlar bekliyor diyebiliriz. Camia içinde bulunan Volkan Mert, Ferhat, Doğukan ve Mehmet Celil gibi genç isimler haricinde birbirini oldukça iyi tanıdığını düşündüğümüz isimlerin birbirini hiç tanımayan toplama bir takım karşısındaki oyun vizyonu ise teknik direktör Galip Gündoğdu’nun tüm bir sezona bakış açısının bir izdüşümü niteliğinde denilebilir.

İlerleyen gelişmeler, saha içini çok daha detaylı, saha dışı gündemlerden uzak, gerçekçi şekilde analiz etmemizi kolaylaştıracak.

Önerilen Makale

Muğlaspor – Kocaelispor Maç Analizi

Son haftalardaki olumsuz gidişatımıza devam ediyoruz. Geçtiğimiz hafta evimizde Ankara Adliyespor’u ağırladık ve maç golsüz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir