Racing Strasbourg – Kocaelispor Intertoto Maçı

1996 yaz döneminde katıldığımız Intertoto Kupası’ndaki 11.Grupta’ki en zorlu karşılaşmalarımızdan birine 2.maçlarla birlikte çıkmıştık. Rakibimiz Fransa’nın o sezon ligi 9.sırada tamamlayarak Inter Toto Kupasına girme hakkı kazanan dişli ekiplerinden RC Strasbourg’tur.

Strasbourg aslında o sezonun başında İtalyan devi Fabio Capello’nun AC Milan’ına yenilerek UEFA Kupası’ndan elenecektir. Marco Simone’nin gol attığı bu karşılaşma ile Milan, Ahmet Çakar’ın yönettiği olaylı Bourdeaux maçına giderken Strasbourg kendi ligine dönecektir. O yıllarda Fransa’daki Marsilya ve PSG hegemonyasına karşı Auxerre ve Monaco gibi ekiplerin ön plana çıkma çabasını anımsamaktayız.

29 Haziran Cumartesi akşamı Fransa’da La Maineu Stadı‘nda (Stade de la Maineu) sahaya çıkar Kocaelisporumuz. 3-1’lik CSKA Sofya maçını telafi etmek tek amacımızdır. Maçı Hollandalı hakem Luyten yönetecektir. Strasbourg’un kadrosunda çok önemli isimler vardır. Mesela Vincent Petit bize karşı o gün ilk 11’dedir. Eric Vogel, Bruno Rodriguez gibi önemli isimleride kadrodadır.

Kocaelisporumuz ise şu 11’le sahaya çıkacaktır: Stingaciu, Mirkovic, Engin, Osman, Gökmen, Tayfur, Faruk, Moshoeu, Soner, Yalçın, Saffet

Maça iyi başlarız. Soner’in vuruşu direkten dönecektir. İlk yarısı golsüz biten karşılaşmada Strasbourg 68’de Collet’le skoru 1-0 yapar. Golden hemen 4 dakika sonra Gökmen’in yerine oyuna giren usta golcümüz Dabrowski gereken yanıtı verecektir. Mustafa Denizli’nin cesur futbolu ile 1-1’i yakalarız ve bu maçta sahadan başımızın dik ayrılırız. Aslında bir çok da gol pozisyonundan faydalanamayız o gün.

ATV’nin o akşam canlı olarak verdiği karşılaşma ile bir kez daha Avrupa ekipleri ile boy ölçüşebilen Kocaelispor imajını kamuoyuna anımsatırız.

Hakkında KSB Editorial

Kocaelispor Blog - Kocaelispor Analiz Merkezi

Önerilen Makale

Kocaelispor – Sporting Lizbon UEFA Kupası Maçı

Kocaelispor’un Avrupa Kupaları tecrübeleri içerisinde en önemlisi ve en unutulmazı hangisidir diye sorulsa, taraflı tarafsız …

1 Yorum

  1. Ömer Hocaoğlu

    Bu maçların görüntülerini ATV’den alma/bulma gibi bir imkanımız olabilir mi? Büyük ihtimalle bu görüntüler halen ellerindedir. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir