Rekabetin Başka Bir Ölçeği

İlimiz Kocaeli’nin değişen nüfus hareketlerine önceki dosyalarımızda giriş yapmıştık. Bu dosyamızda yeni bir bilgi ışığında şehrimize dikkatle bakmamız gerektiği ortaya çıkıyor.

Bilimsel araştırmalar ve üretim ne yazık ki sadece ilimiz için değil, ülkemiz genelinde de büyük ölçeklerle ve istikrarlı olarak gerçekleştirilen dinamikler değiller. Bunda mevcut üretim ilişkilerinin ve plansızlığı doğuran sermaye hareketlerinin sabırsızlığının rolü şüphesiz var. Ancak genç nüfusumuzun potansiyeli ve üniversitelerimizdeki standartların yükselmesi ile artık bilimsel çalışmalarda da bir ivme yaşanıyor. Bunu kabul etmek ve dikkatle incelemek zorundayız.

Özellikle, aynı Kocaelisporumuz örneğinde olduğu gibi bilimsel çalışmalarda da bir Marmara bölgesi rekabeti yaşanıyor. 2016 yılında patent başvuru yapan illerin başında beklendik bir şekilde İstanbul ili geliyor. Toplam 3096 yeni patentin başvurusu yapıldığı verisi bulunuyor. Rekabet halinde olduğumuz illerin başında gelen Bursa ise 494 patent ile 3.sırada yer alıyor. Şehrimiz Kocaeli ise 5.sırada 233 patentle yer alıyor. İzmir’in arkasında yer alıyoruz.

Bursa ilinin girişimde önümüze geçmiş olması şaşırtıcı değil. Hep belirttiğimiz gibi futboldaki rekabetin altyapısı aslında şehrin ve üretici süreçlerinin doğasında saklı. Bulunduğumuz konum ve veri elbette önemli. Ancak İstanbul’a yaklaşmak ve Bursa’yı geçebilmek için bilimsel çalışmaları daha çok teşvik eden bir şehir olmamız gerekiyor. Yaratıcı düşünceyi teşvik eden cazibe merkezi bir şehir olmamız etkisini spor alanlarında da kaçınılmaz olarak gösterecektir. Şu an belki de en çok ihtiyacımız olan şeylerin başında geliyor klişelerin ötesinde bakabilmek…

Önerilen Makale

Saldırganlık Tarihi ve Nikomedia

Yaşadığımız coğrafyanın Nikomedia olduğu yıllardan bir kesit üstteki resim. Doğu ortodoks kilisesi ve katolikliğin ayrıştığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir