Sene 1997: Lokomotiv Moskova – Kocaelispor

Kocaelisporumuz için Kupa Galipleri Kupası’nda National Bucureşti’yi elemek o ana kadarki Avrupa’daki en büyük başarımızdı. İkinci turda Rusların önemli temsilcilerinden Lokomotiv Moskova rakibimiz olmuştu. Bu karşılaşma öncesi her iki camiada da gergin bir bekleyiş vardı.

Lokomotiv Moskova cephesi aslında Kocaelisporumuzu pek tanımamaktaydı. Hocaları Yuriy Siyomin, Rumen kalecimiz Stingaciu dışında kadromuzdan kimseyi bilmediğini itiraf etmiştir. Ancak milli takım temelli olarak Türk futbolundaki yükselişi de yakınen bilmektedir. O aralar Rusya Milli Takımının yardımcı hocalık görevini de yürüten Siyomin, Kocaelispor’un turu geçmek için her şeyi yapacağını belirtmiştir.

Lokomotif Moskova - Kocaelispor
2-1’lik mağlubiyet tur umutlarımızı söndürmeyecektir…

 

FK Lokomotiv Moskova aslında finansal olarak Moskova Demiryolları İşletmesi ve Transrail Şirketi tarafından finanse edilen çok önemli bir ekoldür. Kadrolarında Ermeni, Beyaz Rus, Gürcü ve iki de Müslüman Kabardalı oyuncu barındırmaktadır. Ateşli taraftarı ile de bilinmektedir.

İkinci Yarı Umutlandıran Gol

Elbette Kocaelisporumuz hocamız Holger Osieck önderliğinde bu karşılaşmalara en iyi şekilde hazırlanır. 23 Ekim 1997 gecesinde soğuk ve yağmurlu bir Moskova gününde takımımız Stingaciu, Mirkovic, Osman, Turan, Soner, Moshoeu, Mert, Nuri, Evren, Zeki, Faruk‘tan oluşan ilk 11’i ile sahaya çıkacaktır. İlk yarı Lokomotif çok baskılı oynar ve ekibimizi kendi sahamıza hapseder.  32.dakikada Kharlatchev’in golü ile 1-0 geriye düşen ekibimiz, ikinci yarıda oyuna dahil olan Mustafa ve özellikle Nuri’nin de çabası ile aradığımız golü 74’te Turan‘la bulacaktır. Turan bir önceki National Bucureşti maçının da en iyilerinden olarak anımsanacaktır. Golden 10 dakika sonra bocalayan savunmamız arasından Janaskia skoru 2-1’e getirecektir. Bu golde Stingaciu’nun belirgin bir hatası vardır ve çok ses getirecektir. O gün sahadan 2-1‘lik mağlubiyet ayrılırız ancak İzmit’e umutlu döneriz. Çeyrek final için aslında ihtiyacımız olan şey 1-0’lık bir galibiyettir.

 


 

Işıkların Sönmesi Hadisesi

Bu maçın enteresan bir noktasını es geçmeden olmaz. İkinci yediğimiz golde kalecimiz Stingaciu çok eleştirilir. Oysaki kalemize gelen top esnasında stadyumun ışıklarında arıza oluşur ve ışık sönmesi hadisesi yaşanır. Karanlıktan ötürü topu göremediğini belirten Siti golde yapacağı bir şey olmadığını anlatacaktır. Hatta bu konuda yönetimimizin UEFA yetkililerine yönelik girişimleri olacaktır. Ancak sonuç alınamayacaktır.

Başka Sefa Sirmen, Lokomotiv’i elememiz halinde tüm takıma açık çek vereceğini söyler o günlerde… İzmit’teki rövanş maçı için her yönden büyük bir hazırlık içerisine girecektir kulübümüz…

Hakkında KSB Editorial

Kocaelispor Blog - Kocaelispor Analiz Merkezi

Önerilen Makale

Kocaelispor – Sporting Lizbon UEFA Kupası Maçı

Kocaelispor’un Avrupa Kupaları tecrübeleri içerisinde en önemlisi ve en unutulmazı hangisidir diye sorulsa, taraflı tarafsız …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir