Sene 1997: National Bucureşti – Kocaelispor

Anımsanacağı gibi Kocaelisporumuz Holger Osieck önderliğinde Türkiye Kupası şampiyonu olarak Kupa Galipleri Kupası’nda Romanya’nın FC National Bucureşti ekibini İsmetpaşa’da 2-0’lık skorla mağlup etme başarısını göstermişti. Bu karşılaşmada Erhan Albayrak ve Moshoeu gollerimizi kaydetmiş ve İzmit bayram yerine dönmüştü.

2 Ekim 1997 tarihinde ise bu kez rövanş karşılaşması için istikamet Balkanların Parisi Bükreş’tir. Romanya’nın görkemli başkenti Bükreş’te Stingaciu, Mirkoviç, Osman, Turan, Evren, Soner, Zeki, Mert, Nuri, Moshoeu, Faruk‘lu ilk 11’imizle sahaya çıkarız. Sefa Sirmen’in desteği ile Türkiye’den çok sayıda taraftarımız ve Romanya’daki vatandaşlarımızda bu karşılaşmaya yoğun ilgi gösterecektir.

Rakibin Sert Oyunu, Osieck’in Akılcı Taktiği

Stingaciu’nun hatasız oynadığı, Mirkovic’in kademelerde döktürdüğü, Soner’in sağ tarafta sahaya damgasını vurduğu kadromuzda hücum hattımızda bazı sıkıntılar yaşanır. Faruk ileride yalnız kalır, ileriyi beslemesi gereken Evren kondisyon problemi yaşar… Gol ayaklarımızdan Nuri ise ikinci yarıda daha açık bir futbol oynamaya başlar. Osieck’in talimatlarını doğru yerine getiren efsanemiz John Moshoeu yine takımın beyni olacaktır ama bu maçta özellikle mükemmel oynayan Turan’ın hakkını yememek gerekir.

Aslında ilk yarıda İngiliz hakemin de desteği ile National Bucureşti ekibi çok sert bir oyun oynar. Oyuncularımız ciddi olarak sahada bocalar ve hırpalanır. Bu maçta ekibimizi ayakta tutan şey disiplin ve takımın yardımlaşması olmuştur. Evren’in pas hataları ve fiziken yetersizliği bazen ortasahada takımımızı zorlasa da, onun yerine oyuna giren Ahmet ile hücum anlayışımız da zenginleşmiştir. Faruk’un ikinci yarıdaki deparları rakibe baskımızı arttıran faktörlerin başında gelmiştir.

Holger Osieck’in tecrübesi böylesi kritik Avrupa maçlarını nasıl kontrol etmek gerektiği konusunda büyük katkı sağlamıştır.

Özellikle ikinci yarıdaki iyi oyunumuzla ve bitime 10 dakika kala Nuri’nin golüyle 1-0’lık üstünlükle karşılaşmayı bitiren ekibimiz o ana kadarki Avrupa Kupaları’ndaki en büyük başarısını sağlayacaktır. Anımsanacağı gibi 1996 döneminde Intertoto Kupası’na katılmış ancak olumsuz skorlarla bu defteri çabuk kapatmıştık.

1-0’lık deplasman galibiyeti büyük coşku ile karşılanır. Cenevre’de yapılan kura çekimi sonrasında rakibimiz Lokomotif Moskova olarak belirlenecektir.

Bu arada belirtmekte yarar var ekip şu an National ismini kullanmamaktadır. FC Progresul București ismi ile faaliyet sürdürmektedir.

Hakkında KSB Editorial

Kocaelispor Blog - Kocaelispor Analiz Merkezi

Önerilen Makale

Kocaelispor – Sporting Lizbon UEFA Kupası Maçı

Kocaelispor’un Avrupa Kupaları tecrübeleri içerisinde en önemlisi ve en unutulmazı hangisidir diye sorulsa, taraflı tarafsız …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir