O Şimdi Nerede? | Tarık Daşgün

O Şimdi Nerede? bölümümüzün bu haftaki konuğu önemli bir isim. Tekniği ile her dönem beğeni kazanmış ancak disiplinsizliği ve özel yaşamındaki problemler ile dönem dönem adından farklı şekillerde de söz ettirmiş sarı fırtına Tarık Daşgün.

Tarık Daşgün 1973 Ankara doğumludur. Tarık ismi 1990’ların ikinci yarısında yükselen bir değer olarak Türk futbolunda anımsanacaktır. Yeni Turgutluspor evresi ardından uzun bir dönem Gençlerbirliği forması giyen Tarık, İlhan Cavcav’ın futbola kazandırdığı ve doğrusunu söylemek gerekirse bir ticari meta olarak konumlandırdığı futbolcular sirküsünün içinde yer almaktadır.

Ofansif özellikleri son derece gelişkin olan, kanatları kullanabilen, hızı, adam eksiltmesi, toplu ve topsuz koşuları ve alan açması ile taraflı tarafsız herkesin dikkatini çeken Tarık, 13 gol kaydettiği Gençlerbirliği evresi ardından 1995 sezonu başında TSYD ve Cumhurbaşkanlığı kupaları maçlarında Fenerbahçe forması ile kendini göstermeye başlar.

Fenerbahçe’nin Galatasaray ve Beşiktaş ile büyük bir transfer yarışı verdiği Tarık’ın bu günleri 1998’e kadar sürecektir. Güvenç Kurtarlı kadromuza dahil olduğunda Tarık olaylı bir şekilde Fenerbahçe’ye getirilmiş ancak bekleneni verememiş bir star konumundadır.

Kendisiyle ilgili bir röportajda şu anektodları aktaracaktır Tarık:

“Bu kadar küçük yaşta Fenerbahçe gibi bir camiaya gelmem aslında çok büyük bir hataydı. En az bir yıl daha Gençlerbirliği formasıyla oynadıktan sonra transfer olsaydım her şey çok daha farklı olabilirdi. Keşke başkanım İlhan Cavcav’ı dinleyip bir yıl daha doğduğum camiada kalsaydım. Başarısız olduysam bunun suçunu kimseye yüklemiyorum. Yüzde 50 benim özel hayatıma dikkat etmemem yüzde 50’de yanlış tercihlerim parlamamı engelledi.”

Tarık’ın Kocaelispor’a Transferi

Tarık’ın Kocaelispor’a gelişi Sefa Sirmen’in Vefa Küçük ve Orhan Keçeli ile anlaşması ile olur. Bu anlaşmaya göre Faruk 180 Milyara Fenerbahçe’ye geçer. Moshoeu Fenerbahçe’ye gönderilir. Sabin ile ve Tarık da 1 Milyon dolarlık bir bedelle ekibimize transfer olur.  Ara transfer olarak gündeme gelen Tarık süreci camiamızda heyecanla biraz da kaygı ile karşılanacaktır. Faruk ve Moshoeu gibi iki önemli değeri kaybetmek ve yerine belirsizlikler içinde adaptasyon ve disiplin problemleri olan bir oyuncuyu takıma dahil etmek… Otto Bariç’in çift idman ile özel olarak çalıştırmaya çalıştığı ancak boğaz ağrısını öne sürerek idmanlarda oturmayı tercih eden bir oyuncunun ekibimize gelişinden bahsediyoruz…

Tarık bu evrede garip bir şekilde önce kendi başına Antalyaspor ile sözleşme yapacaktır. Ali Şen’den habersiz yapılan bu girişim büyük tepki çekecektir. Biraz da gönülsüz bir şekilde Holger Osieck hocamız döneminde Kocaelispor’a gelir Tarık. Ancak geldikten sonra yaptığı açıklamalar tam  tersi yöndedir.

Kocaelispor ile ilgili olarak “Fenerbahçe’de yaşadığım olumsuzlukların benden kaynaklanmadığını göstermek için buraya geldim. Kendimi yeniden göstereceğim” diyen Tarık’a en büyük destek Sefa Sirmen’den gelecektir. “Tarık’ın yetenekleri belli. Onu eski günlerine döndürmeyi düşünüyoruz”

Tarık bu günleri şöyle değerlendirmektedir:

“Kocaelispor’da Holger Osieck ile birlikte müthiş bir 6 ay geçirdim. Bana forma şansı vermeyen ve Fenerbahçe’den ayrılmama sebep olan Otto Bariç’ten intikamımı da çok kötü aldım. Fenerbahçe, şampiyonluk yolunda Galatasaray’la çekişiyordu ve çok kritik bir maç için İzmit’e gelmişlerdi. Biz 2-1 öne geçince maç devam ederken yedek kulübesinin önüne koştum ve ellerimi belime koyup Otto Bariç’in gözlerinin içine dakikalarca bakıp kinimi, nefretimi binlerce kişinin önünde boşalttım. O maçta aldığımız 3 puan Fenerbahçe’yi şampiyonluktan etti ve Galatasaray şampiyon oldu.”

Sezon sonunda Tarık’ın Ankaragücü günleri yaklaşık Ekim döneminde başlayacaktır. Mehmet Kemal Ünsal’ın da beklentisi eski Tarık’ı yaratabilmektir. Ancak bu da pek mümkün olmayacaktır. Yeniden ekibimize katılan ve 7 karşılaşmada görev bulan genelde Orhan Kaynak ile rotasyonda olan Tarık sezon sonunda bu kez şansını Yozgat’ta denemek için ekibimizden ayrılacaktır.  Güvenç Kurtar’ın Tarık ile birlikte Bülent ve Turan gibi tecrübeli isimlerle ilişkiyi kesmesi ve genç oyunculara yönelmesi başarının gelmediği bir iklimde büyük tepki çekecektir camiamızda. Xanti’de oynayan İranlı Ali Rıza Mansuryan ve Senegalli İsmail Ba için Yunanistan’a giden yöneticilerimiz aynı evrede Mert’i de gözden çıkartacaktır.

Gençlerbirliği, Sakaryaspor ve son olarak 3.Lig ekiplerinden Bingöl Belediyespor’da kendini gösteren Tarık, 2009 döneminde yeşil sahalara noktayı koyacaktır. 31 yaşında kariyerini bitiren, bir ara Çin’e de giden ve Gazi Üniversitesi’nde eğitimini tamamlayan Tarık çalkantılı özel yaşamı hakkında şunları diyecektir:

“Çok yakışıklı, genç ve maddi olanakları olan biriydim. Çok kız arkadaşımın olmaması mümkün mü? O yıllarda elbette çok sevgilim oldu. Bir Kazanova değildim ama mankenler ve şarkıcılar bizim çevremizde olan kadınlardı. Benim de birçok ünlü mankenle gönül ilişkim olmuştur. Bir de o dönemin çok ünlü bir şarkıcısıyla birlikteliğim oldu. Bunların benim futbol hayatımı olumsuz etkilediğini kesinlikle düşünmüyorum. Sanıldığı gibi çok düzensiz yaşayan biri hiç olmadım. Çok hatalar yaptım ama pişman değilim. Beni kimse bir kez dahi sarhoş görmese de çok içiyor diye adım çıktı.”

Önerilen Makale

O Şimdi Nerede? | Fevzi Açıkgöz

O Şimdi Nerede? bölümümüzün bu haftaki konuğu Mustafa Denizli hocamız döneminde ekibimizde forma şansı bulan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir