Sıradanlığın Yüceltilmesi


Bir toplum ölçeğinin üretkenlik düzeyi her şeyi belirleyen en temel noktadır. Genel olarak üretimin niteliği ve devamlılık gösteren bir seyirde varlığı, toplumsal yaşamın sosyal, kültürel, ahlaki tüm değer ve normları üzerinde belirleyici ve dönüştürücü etkilerde bulunur.

Kocaelispor’un bir süredir gündemlerine genel çerçevede bakıldığında ortada büyük bir sıradanlaşmanın ve kısırdöngünün olduğu görülecektir. Bunun aksini iddia edenler ya genel seyirin yönünü asla belirleyemeyecek istisnai durumları yüceltme aşamasına takılmışlardır ya da dünyadan gerçekten bihaber olarak yaşayıp düşünmeyi ilke edinmişlerdir. Bu kısırdöngünün ve sıradanlaşmanın temelinde üretimsizlik yatmaktadır.

Şehrimizin ve insanımızın, tramvay gibi, alışveriş merkezi gibi, yeni futbol stadyumu gibi inşaat ve ulaşım sektörlerine ayrılan sermayenin niteliğinden büyük oranda kopuk olması da altı çizilmesi gereken bir noktadır. Yapılan yatırımların yalnızca şehrin dokusundaki üretici güçlerin çabası ve vergisi ile gerçekleşmediği, büyük ölçekte aktarılan sermayenin paylaşımından kaynaklandığı bilinmektedir. Bu pay edilme ve dağıtım sürecinde belirttiğimiz gibi şehirde soluyan ve her gün ekmek parası peşinde olan İzmit yerlilerinin rolü oldukça sınırlıdır. Emeğin ürününe yabancılaşma denen kavram her alanda kendini göstermektedir. Sahip çıkmama ve el ucuyla desteklemelerin iktisadi pratiği burada saklıdır.

Bu yabancılaşmış üretim sürecinin kulübümüz Kocaelispor’da etkisi son derece yıkıcıdır. Temel problemlerin bir türlü zamanında ve gerçekçi analizinin ve planlamasının yapılamaması, kampanyalar ve üretime yönelik girişimlerde bir türlü istenen ivmenin sağlanamaması, ilginin başarı endeksli olması ve pamuk ipliğine bağlı kırılganlıkların temelinde de benzer bir plansızlığı ve yabancılaşmayı görmekteyiz.

Kulübümüzün 1966’da bir konsensus ile temelde tepeden yani devlet eli oluşturulmuş doğası bu noktada hiçbir zaman unutulmamalıdır. Nasut Kayalı’nın bir röportajında “Ne BAÇ’ı? Her ilin bir sporu var, sizinkisi de Kocaeli Spor olsun” diyen bakanlık temsilcisini aktardığı bilinmektedir. Bu basit bir öneri değildir. Aşağıdan gelemeyen ve organize olamayan bir talebin yukarıdan düzenlenmesidir. Kocaelispor’un ve kulübe ait gündemlerin geride kalan 50 yıllık seyri de tam olarak bu zeminde devamlılık kazanmıştır. Tarihimizdeki her bir önemli kırılma anı da bunu doğrulamıştır.

İçinden geçtiğimiz ve artık yalnızca yabancılaşmanın değil, üretimin de neredeyse tamamen dip yaptığı aşamada sağınıza solunuza bakmanız yeterli olacaktır. Nitelikli spor yazarları bu koşullarda ortaya çıkamamaktadır. İlimizde spor yazarlığının seviyesi yerlerdedir. Uyduruk ve kopyala yapıştır haber yapmak, ciddiyetsiz ve basın ilke ve etiği ile bağdaşmayacak haber başlıkları atmak gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. Kalitesizlik  kendini taraftarın gündemlerinde de hissettirmektedir. Kısır tartışmalar ve mevzi kazanmaya yönelik rant kavgaları içinde kulüp önemsenmemektedir. Kocaelisporluluk bir çok eğilimi ve örtük amacı gizleyen bir şemsiye haline dönüşmüştür. Herkesin kendine göre bir Kocaelisporluluğu ortaya çıkmıştır. Kulüp yöneticileri bu sıradanlaşmayı ve üretimsizliği tehlike olarak görmemekte aksine kendi pratiklerinde devamlılığını sağlamaktadır. Menemenspor’a 3-0 yenilmek bu sıradanlaşma perspektifi ile normal karşılanabilmektedir. Sıradanlaşma yalnızca transfer tahtasına indirgenemez. Çok daha derin ve belirttiğimiz gibi kökleşmeye başlayan bir düzeydedir.

Silkelenmek zorunluluğu vardır. Nesnel koşullar Başakşehir’i oyunu ile Şampiyonlar Ligi’nin eşiğine getirmiştir. Aynı nesnel koşullar dönemin Başakşehir’i olan Kocaelispor’u kenara fırlatıp atmıştır. Niçin kenara fırlatıldığımız tek tek taraftarın iradesinden bağımsız, nesnel bir gerçektir.

Kulübün geleceği adına doğru teoriler kurulmak zorundadır.

Önerilen Makale

Problem Yaratan Sonuç mu? Denklem mi?

Kocaelispor’da teknik direktör Ümit Metin Yıldız evresi nihayetinde sona erdi. Tekirdağspor’a 1-0 mağlup olduğumuz karşılaşmanın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir