Sporting Lizbon – Kocaelispor UEFA Kupası Maçı

Kocaelisporumuzun Avrupa Kupalarındaki en önemli karşılaşmasını önceki dosyamızda 15 Eylül 1993 Çarşamba günü oynanan birinci Sporting Lizbon maçı olarak belirtmiştik. Gerek tarihimizdeki ilk Avrupa kupası karşılaşması olması açısından gerekse, kaçan gol pozisyonları ile gerçekten de unutulmaz bir maçtır İzmit’teki Lizbon müsabakamız.

Karşılaşmanın ardından camiamıza hakim olan tek duygu, bu işin hesabının Portekiz’de bir şekilde kapatılacağı noktasındadır. Doğrusunu söylemek gerekirse işi ilk maçta bitirememizin bedelinin ağır olacağı korkusu da vardır çoğu kişi de. Karşı karşıya pozisyonlarda dahi gol atamayan forvetlerimizin ne yapacağı tam bir soru işaretidir.

Lizbon’a gitmeden ligde zorlu Karşıyakaspor sınavını Ümit’in serbest vuruştan gelen golü ile 1-0 kazanan takımımızda özellikle Ömeroviç’in formda olması UEFA Kupası için umut vericidir.

Güvenç Kurtar: “Juventus’u İstiyoruz!”

Hocamız Güvenç Kurtar takımına, taktiğine ve kendisine oldukça güvenmektedir. Hatta bu maçı kazanan takımın rahatlıkla finale kadar yürüyeceğini, ekibimizin Lizbon’dan daha iyi takım olduğunu zaten Lizbon iyi olsa İzmit’te bizi yenebileceklerini belirtir. Güvenç Kurtar bu maçı kafasında kazanmıştır. İkinci turda Juventus’u görmek istediğini belirtir… İlk maçta aşamadığımız Costinha karşısında bu kez şeytanın bacağını kıracağımız inancı ile Lizbon’a uçar kafilemiz. Lizbon’a aktarma yapmadan ilk durağımız İtalya’nın başkenti Roma olacaktır. Roma’dan Lizbon’a geçen Kocaelispor kafilemiz planan şehir turunu ise kaptan Saffet Sancaklı “Biz buraya şehir turu atmaya değil, kupada tur atlamaya geldik” diyerek iptal ettirecektir.

Kafilemiz Lizbon öncesi Roma'da
Kafilemiz Lizbon öncesi Roma’da

Maçta işler istediğimiz gibi gitmez. Başabaş oynanan ilk bölümün ardından şanssızlık ve tecrübesizlikle kalemizde gördüğümüz gol herşeyi bozar. İlk yarı yine de teslim olmayız. Sadece kaybettiğimiz toplar geriden hızlı çıkan Sporting’in ataklarına neden olacaktır. Lizbon karşısında bocalayan ve bir kez daha tecrübesizliğinin kurbanı olan ekibimizin işini Belçikalı hakem Wimgeard daha da zorlaştıracaktır. Aksilikler yakamızı bırakmaz. İkinci yediğimiz gol aslında ofsayttır. Bu golle birlikte disiplin olarak da sahada dağılırız. Ümit’in kırmızı kartla atılması işleri tamamen mucizeye bırakacaktır. Ümit kasti bir müdahele yapmamıştır ve yine Belçikalı hakemin kararı ağırdır. Ofsayt olan golün siniri ile hakemin üzerine giden Ümit hızını ayarlayamayarak çarpma yaşar. Hakem ise kırmızı kartı gösterir.

Sporting Lizbon Maç Bileti
Sporting Lizbon Maç Bileti

Bu maçta Yalçın’ın sakatlığı ayrıca Ergun’un olmayışı gol yollarında ekibimizi kilitleyecektir. Faruk da ne yazık ki gününde olmayacaktır… 2-0‘lık skoru çeviremeyiz ve ilk Avrupa tecrübemizden bu şekilde üzüntü ile elenerek ayrılırız. Maçta en iyi oyuncularımız olarak Ömeroviç’i ve Halil İbrahim’i belirtebiliriz.

Maçın ardından teknik direktörler arasında da gerilim, demeçlere yansıyacaktır. Bobby Robson, Güvenç Kurtar’ın bol keseden attığını ve aslında maçın hakkının 5-0 olması gerektiğini belirtecektir. Güvenç Kurtar ise hem hakeme yüklenir hem de genel bazı açıklamalar yapar. Mesela bu açıklamalardan çarpıcı olanı Türkiye Birinci Liginde doping kullanıldığına yöneliktir. Hatta federasyon o aralar bu açıklamalar üzerine soruşturma başlatacaktır.

Portekiz günlerinde ekibimiz için verilen yemekte ikinci başkanlık yapan Mehmet Sadık Efe’nin Sporting’in Bulgar oyuncusu Iouerdonov’u istemesi ise bu günlerden önemli bir dipnottur.

Hakkında KSB Editorial

Kocaelispor Blog - Kocaelispor Analiz Merkezi

Önerilen Makale

Sene 1997: Kocaelispor – Lokomotiv Moskova

Kocaelisporumuzun teknik olarak düşünecek olursak Avrupa Kupaları tarihindeki en yüksek noktası Lokomotiv Moskova karşılaşmalarıdır. 1997 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir