Bir Başka Belçikalı: Stella Artois

KSB Gurme özel bölümümüzün bu hafta mercek tuttuğu içecek, Belçika kökenli bir lager pilsner olan Stella Artois olacak.

Stella Artois birasını ülkemize Marmarisli ihtalatçı firma PAMSA Ltd. getiriyor ve dağıtımını yapıyor. Stella Artois 1926’lardan bu yana üretilen bir bira. Ancak tarihine inince işin rengi değişiyor. Belçika Leuven kentinde ilk bira 1366 yılında Den Hoorn adlı birahanede üretiliyor. 1708 yılında Sebastianus Artois tarafından devri alınan bu birahane, on yıl içinde artık Artois’in yeri olarak bilinmeye başlanacaktır.

Başarı öyküsü çok çabuk gelecektir. 1960’larda yılda 100 milyon litre bira üretir bir güç vardır artık. Bu rakam 2006’lardan 1 milyar litreyi geçmektedir. Anheuser-Busch InBev’e bağlı Stella Artois şu an dünyanın en büyük brewery firması konumundadır.

Sponsorluklar ve Stella Artois

Sponsorluk çalışmalarında da ağırlıklı olarak sanata yatırım yapan firma, Cannes, Sundance, Melbourne gibi önemli film festivallerinin sponsoru olacaktır. Dallas Uluslararası Film Festivali ve Little Rock Festivali de bu zincir içinde yer alır. ABD’de daha çok SuperBowl olarak bilinen Amerikan Futbol ligi ve karşılaşmalarına sponsorluğu ile dikkat çeker.

Stella Artois’in içimine gelirsek. Soğuk bir şişeyi açtığınızda ilk olarak keskin olmayan çok naif bir şerbetçi otu kokusu  birlikte burnunuza gelir. Yudumlarken içiminin bildiğimiz markalardan ne kadar farklı ve canlı olduğunu görürsünüz. Son yudumda hatta içtikten sonra dahi ağızda kalan tat oldukça canlı ve diri bir tattır. Yemeklerin, pikniklerin, aperatiflerin yanında oldukça yakışan Stella Artois pek çok Avrupa Birliği ülkesinde de çok talep gören bir bira.

Ülkemizde satış fiyatı 16 TL olarak belirlenmiş durumda. Butik bira evlerinde ve publarda karşınıza çıkabilir. Klasik Belçika birası tadını unutun ve nefis bir lager pilsner olan Stella Artois’e bir şans verin…

Önerilen Makale

Clausthaler, Karlı Kayın Ormanı ve Amstel

Ülkemizdeki ithal bira yelpazesi esas olarak dövizdeki artışa bağlı olarak oldukça etkilenmiş durumda. Pek çok …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir