Taraftar Derneğinin Basın Açıklaması Niçin Önemli?

Taraftar derneğimizin 29 Nisan 2015 tarihli yapmış olduğu basın açıklaması (duyuru) aslında bir süredir bekleniyordu. Geçtiğimiz haftalarda yapılması beklenen açıklama çeşitli özel sebeplerden ötürü düne kalmıştı. En sonda söyleyeceğimizi en başta söyleyelim açıklama camiamız açısından oldukça önemlidir ve tespitler doğrudur.

Açıklama sene başında şehirde yaratılmaya başlanan sinerjiye olumlama ile başlıyor. Sonrasında teknik direktör seçimlerindeki yanlışlara değiniliyor. Özellikle Kayhan Hoca ile kasıtlı bir şekilde anlaşmanın ve tüm yanlışlarına karşılık ısrarla arkasında durulmasının camiayı bu sene uçuruma sürüklediği belirtiliyor. Yönetime hatalı tavır ve davranışları hatırlatıldığında ise “bildiğimizi okuruz” inatçı tavrı ile karşılaşıldığının altı çiziliyor.

Hoca ile ilgili eleştirilerimizi, ki buna taktik hatalar olarak başlık atmıştık (bknz: http://www.kocaelisporblog.com/sezon-sonu-analizi-1-taktik-hatalar) , sezon sonu analiz dosyamızda belirtmiştik. Ancak bu taktik hataların gökten zembille inmediğini bu hataları doğuran, geliştiren ve kurumsallaştıran da bir yönetim yapısını olduğunu, dolayısıyla özeleştiride yönetimin de üzerine düşen noktaları ve hatalarının kaynaklarını görmesi gerektiğini somut gelişmelerle belirtmiştik. (bknz: http://www.kocaelisporblog.com/sezon-sonu-analizi-2-yonetsel-hatalar/)

Mevcut kulüp başkanının öneri ve eleştirilerle adeta dalga geçercesine yaptırdığı ve Kayhan Kaya Çubuklu isminin özellikle kalın harflerle vurgulandığı tişörtlü resmi aslında nasıl bir manzara ile karşı karşıya olduğumuzun da somut göstergelerinden biri
Mevcut kulüp başkanının öneri ve eleştirilerle adeta dalga geçercesine yaptırdığı ve “Kayhan Kaya Çubuklu” isminin özellikle kalın harflerle vurgulandığı tişörtlü resmi aslında nasıl vahim bir manzara ile karşı karşıya olduğumuzun da somut göstergelerinden biri

Yumurta tavuk ilişkisi doğru bir şekilde ele alınmalıydı. Ancak şu ana kadar taraftar derneğimizin çıkışı ve sağduyulu bir kaç kişi haricinde bu ilişki halen doğru bir şekilde ele alınamamaktadır. Bir bakıma “beni hayallerimden uyandırmayın, ne olur gerçekleri söylemeyin, bırakın uyuyayım yeşil siyah rüyalarımla” tavrının patolojik ve ironik tarzının devam ettiğini görüyoruz bir kesim üzerinde…

Kocaelispor taraftarları camiada atılan iyi ve olumlu adımları olduğu gibi, eksik ve yanlış adımları da görmektedir. İstenilen ve beklenen 7/24 bu olumlulukların konuşulması ve burada bu olumlulukların kaynağı olarak bir “kahraman” pardon “orgeneral” modelinin çıkartılması ise, öyle bir dünyanın bulunmadığı bilinmeli.

Örtük Amaçlar, Ateş Duman Diyalektiği

Basın açıklamasında belirtilen “Kocaelispor bu sene amatör ligde tutulmak istendi ve bunu bekleyen eski yöneticilerden oluşan bir grup var” çıkışı bizce çok önemli. Ateş olmayan yerden dumanın çıkmayacağını bilmekteyiz. Ortada sırf yönetimden birilerine irrasyonel bir zeminde obsesif derecede düşmanlık besleyen birileri yoksa ve İzmit’in daha da özelinde Kocaelispor camiasının aslında düşünülenden çok daha küçük bir yapı olduğu göze alınırsa bu iddiaların mutlaka sorgulanması ve taraftarlarımızca tartışılması gerekmektedir.

Benzeri duyarlılık basın açıklamasında geçen %20 ve %80’lik KEV geliri hadisesi için de geçerli olmalıdır. Ve elbette bu bağlamda düşünülmesi gereken avukatlık paraları iddiası. Nasıl ki rekor denemelerini, silgi kalemi günlerce övüyorsak, geleceğimiz açısından asıl kritik önemdeki bu durumları da günlerce irdelemeli ve berraklıkla sonuca ulaştırabilmeliyiz. Bir şeyleri hasıraltı eden yaklaşımların bu kulübe nasıl zararlar verdiğini senelerdir yaşadık deneyimledik. Camianın şu an ihtiyacı olan şey bu senenin niçin kaybedildiğinin her yönü ile tartışılmasıdır. Ancak görülüyor ki, birileri olayların hiç mi hiç farkında değil. Birilerinin de bu tartışmaların yapılması hiç mi hiç işine gelmiyor.

Kongre Niçin Gerekli?

Bu doğrultuda taraftar derneğinin kongre istemesi kararı oldukça önemlidir ve yerindedir. Kamuoyunun bir kesimi (özellikle sosyal medyada olayların oldukça dışında olan, Kocaelisporlu olduklarını bu sene anımsayan hesaplar) “gelmiş geçmiş en başarılı yönetim” türünden gerçeklerle hiç bir şekilde bağdaşmayan zorlama ve içi boş açıklamalarla durumu aklamaya ne kadar çalışsalar da ortada olan gerek idari yönden gerekse sportif yönden bir başarısızlık durumudur. Ve bu durum yönetim üzerinde soru işareti yaratmaktadır. Bu sene soru işareti yaratılan diğer bir konu daha var ki o da camia için demokrasi iklimi… Bu kadar çok soru işareti varken ve bunlar somut gerçeklerden enerjisini alırken, kongre laf olsun değil, bir zorunluluk olarak ortada durmaktadır. Belirtildiği gibi 3-4 kişiden ibaret olan bir yönetim modeli sağlıklı değildir. Üstelik sağlıksız tavır ve davranışlarda ısrar eden bir yöneticiler topluluğu daha da sağlıksızdır.

Kıssadan Hisse

Taraftar derneği basın açıklamasından sonra belirttiğimiz gibi daha düne kadar ortada olmayan büyük Kocaelisporlu pek çok hesap yana yakıla yönetimi savunmaya hatta aklamaya çalışır bir halde uğraş veriyor. Muhtemelen efsane başkanlarımızdan Sefa Sirmen dönemindeki camia iklimimizi hiç bilmeyen kişiler olarak bu şahıslar rahatlıkla mevcut yönetim hakkında “Sefa Sirmen’den bile iyi yönetim” gibi hayli iddialı ve komik açıklamalarda bulunuyorlar. Özetle bir kesim dizginlerinden boşanmışçasına rüya üretip rüya satmaya çalışıyor. Tabi oklar da “zayıf ve kirli halka” görülen taraftar derneğine hemen yöneltiliyor.

Şu ana kadar sanki bir Kocaelispor yoktu, ve ya hiç bir şey yapılmıyordu, milat geçen yaz yeni yönetimle başladı. Evet tam olarak bu algının pompalanması ile karşı karşıyayız. Eski günleri pek bilmeyen ve rekor denemelerinden ürün gamından başı dönmüş kişilere aşağıdaki dosyayı dikkatle incelemelerini öneriyoruz:

http://www.kocaelisporblog.com/taraftar-devrimleri-gelenegi/

Vişne Bahçesi

Anton Çehov’un Vişne Bahçesi eseri aklımıza geliyor ister istemez. Darmadağın olmuş feodal Rus imparatorluğunun son döneminde her şeyin değişimden nasibini aldığı bir evrede, şatafatlı evlerine ve vişne bahçelerine tutunarak eski güzel günleri konuşmak isteyen ancak tarihsel gelişmelerin ve somut gerçeklerin nereye evrildiğine gözlerini kapatmak isteyen o romantik insanların hazin öyküsünü…

Hakkında KSB Editorial

Kocaelispor Blog - Kocaelispor Analiz Merkezi

Önerilen Makale

Fransız Sağ Kanat: Michaël Pereira

Kulübümüz yabancı oyuncu transferlerine devam ediyor. Gineli Cisse ve Güney Afrikalı Ndlovu ardından 3. yabancı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir