Tarzın Oluşumu ve Başarı

Günümüz toplumsal ilişkileri içinde ağırlıklı olarak bir ürünün kullanım değerinden çok imaj değerinin öne çıktığını görmekteyiz. Kullanım değeri yani temel bir ihtiyacı gidermeye yönelik olarak piyasada alıcısını bekleyen ürünlere bazı özel evrelerde ilgi çok düşer. Bunun nedeni bu temel tüketim maddelerine herkesin dengeli bir şekilde sahip olması değildir çoğu kez. İmaj değeri yani manevi bir faydayı öne çıkartan metaların kendi yapılandırılmış doğaları daha temel bulunur. Tribünlerimizin geçmişten bu yana ne zaman başarısz geçen bir kampanya dönemi olsa, “bir sigara parası” diyerek isyanını dile getirdiği hadise…

Kulüplerin kendine özel ürünler çıkartması ve satışa sunması şimdilerde daha bir kolay. Peki 1990’lı yıllara baktığımızda bu durum nasıl işliyordu? Bu dosyamızda, belleklerimizde ve her zaman öne çıkan kulübe özel ve hatıra olarak bilinen özel yapım Kocaelispor kravatını işleyeceğiz.

Kocaelispor’un imaj değerinin en yukarılarda olduğu evreler şüphesiz futbol takımının en başarılı olduğu evreler olarak belirgindir. Esas olarak çeşitli organizasyonlar içinde Avrupa Kupalarında oynadığımız 1994-1998 arasındaki evre de bu durumun pik yaptığı günlerdir.

Sadece takım için yaptırılan ürünlere ulaşmak, satın almak paha biçilemez şanstı o yıllarda. Şehir merkezindeki heyecan ve o yıllardaki kulüp adına çıkartılan ürünlere ulaşmak için bir tanıdık aracılık etmesi ve satın alınması gerekiyordu. Öte yandan yine kulüp adına çıkartılan rozetler de satılıyordu. Eski rozetler de hala mevcut. 1986-1987 döneminde görev alan eski başkanlarımızdan Turan Sarı hala ceketinin yakasından çıkartmıyor rozetini. Manevi değeri oldukça yüksek bir semboldür rozetlerimiz de.

Futbol takımımıza yönelik, ülkenin ilgisi elbette İzmit’i de harekete geçiren bir dinamik olarak ortaya çıkmıştır. Hatırladığımız nice anıdan bir tanesi de bu dönemlerde ekibimiz için özel olarak Made in Italy etiketi ile yaptırılmış, kutulu Hubert marka kravatlardır. Bu kravatları oyuncularımız esas olarak Avrupa karşılaşmalarında giyerlerdi. Kutulu kravatların satışı da bu evrede okullarda gerçekleştirilirdi. Milanolu Hubert’in lüks kategorisinde şu günlerde 60 dolarlardan satılan kravatları Kocaelisporumuz için özel olarak kaplanlı motiflerle tasarlanmıştı.

Bu özel kravata o zamanın parası ile 5.000 liraya sahip olabilmek bizler için büyük bir mutluluk. Ancak daha önemlisi, imaj değeri temelli yapılanmanın ancak sportif bir başarı devamlılığı ile etkisini gerçekten gösterebileceği gerçeğidir.

Önerilen Makale

Hazırlık Maçları ve Soru İşaretleri

Kocaelispor adına hayli ilginç bir yaz hazırlık dönemi geçtiğini belirtmek gerek. Çok hızlı gelişmelerin yaşandığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir