Teknik Adam Döngüsünden Bir Kesit: Ümit Kayıhan

Ligi 8.sırada bitirdiğimiz ve gerek idari problemler gerekse kötü futbol ve bir türlü istikrar gösteremeyen hocalarla geçen 2005/2006 sezonunun sonunda Kocaelisporumuz Ümit Kayıhan ile anlaşmaya varacaktır.

Sezonu Sadi Tekelioğlu, Fuat Yaman ve Bülent Baturman sirküsü ile tamamlayan ve yönetsel problemlerin ağırlığı altında krizden çıkış arayan ekibimizin o evre Malatyaspor’un başında bulunan Ümit Kayıhan ile anlaşması yaz başında olacaktır. KEV Sefa Sirmen Tesisleri’nde düzenlenen imza töreninde taraftar devriminden sonra yönetim oluşturan Kocaelispor Kulübü Başkanı Cemal Derya, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Fahrettin Kandemir ve ay sonunda kongre ile yeni başkanımız olacak Mustafa Ekşi de katılacaktır. Ümit Kayıhan’ın yardımcılıklarına Murat Özdüven ve Malik Gençalp getirilecektir. 1 yıllık imzalanan sözleşme ile zorlu süreç başlayacaktır.

Kocaelispor’un büyük bir camia olduğunu, geçmişinde önemli başarılar bulunan bir kulübe geldiği için mutlu olduğunu söyleyen Ümit Kayıhan, yeni sezonda öncelikli hedeflerinin ligi ilk altı takım arasında bitirmek olduğunu belirtecektir. Perspektif bu şekilde belirlenince kaçınılmaz başarısızlık da daha baştan örülecektir.

Anımsanacağı gibi istediği transferleri mali problemlerden ötürü yapamayan ve lige iyi hazırlanamayan ekibimiz Gaziantep Belediye galibiyetine karşılık kötü ve dengesiz oyunu ile ilk haftadan itibaren soru işareti yaratacaktır. İlerleyen karşılaşmalarda özellikle kalecimiz Kaya’nın kötü performansı ve Taylan’ın ikame etme şansını iyi değerlendirememesi ile kolay gol yiyen bir ekibe dönüşmemiz, gelişmeler karşısında sadece idareten açıklamalar yapan ve durumu geçiştiren yeni teknik direktörümüz Ümit Kayıhan’a camiamızın sabrı kısa sürede taşmıştır. Ligin başında gelen bolca puan kaybı ile kısa sürede iddiasız bir duruma sürüklenen ekibimizde Ümit Kayıhan’ın istifası garip bir şekilde bir galibiyet maçı ile gelecektir.

Akçaabat Sebatspor ile İzmit’te karşılaştığımız ve Mehmet’in penaltıdan gelen golü sonrasında da Burhan ve Bülent Kaan’ın golleri ile 3 golü bulduğumuz karşılaşmada boyunca tribünlerimizde Ümit Kayıhan’a yönelik çok şiddetli istifa söylemleri yükselecektir. Bu karşılaşma bir kez daha göstermiştir ki, galibiyet veya tabela yeri geldiğinde tribünlerimiz için bir şey ifade etmemektedir. Kocaelispor taraftarını tabela taraftarı olarak görmek isteyen, kötü de olsa gelecek bir galibiyetle işlerin iyiye döneceğine safça inanılmasını bekleyen zihniyet yakın geçmişimizdeki bu önemli gelişmeyi unutmamalıdır.

Akçaabat galibiyetinin ardından telaşlı bir şekilde istifasını sunan Ümit Kayıhan’ın şu sözleri unutulmayacaktır: “Galip geliyoruz yine küfür yiyiyorum. Buraya küfür yemeye gelmedim. Bu şartlar altında çalışamam” Hocanın aklını çelmek için araya giren kulüp başkanı Mustafa Ekşi de bu dönülmez süreci değiştirememiştir.

Ümit Kayıhan ile ekibimizin dokusu bir türlü tutmamıştır. Gerek haftaiçlerinde yaşanan polemikler gerekse maçlardan sonra yapılan açıklamalar, potansiyeli olmayan bir gidişatı kısa sürede ortaya koymuştur. Yerine gelen Kayhan Çubuklu’nun ve son bölümde gelen Orhan Şerit’in de katkıları bir türlü özlenen ivmeyi gerçekleştirememiştir. Oyuncu grubunun niteliksel açıdan kısıtlı olması ve maddi problemler istikrarı da etkilemiştir.

Hacettepe’nin şampiyon olduğu ligi 11.sırada Samsunspor’un arkasında bitirdiğimiz bu sezon bir bakıma yeniden silkelenmenin zorunluluğunu gösteren bir sezon olacaktır.

Önerilen Makale

Kocaelispor’un İlk Forması Kimin Eseri?

Kocaelispor camiası olarak en büyük handikaplarımızdan biri adeta dün hiç yokmuşçasına yaşamak. Toplumsal amnezinin lokal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir