Tırla Geçilen Bir Kulüp

14 Haziran 2019 Kocaelispor Olağanüstü Kongresi’nin ardından kulüp başkanı olarak göreve gelen Hüseyin Üzülmez, ilk icraat olarak doğrudan şu ana kadar “açılamayan transfer tahtası” ile ilgilenmeye başladı. Aslında bir bakıma transfer gündemi ile boğuşmaya bu göreve getirilen Üzülmez, adeta bu durum için görevlendirilmiş bir personel prototipi şeklinde karşımıza çıkartıldı. Şehrin ve genel olarak taraftarın tek ortak beklentisi olan transfer tahtasının açılarak lige girilmesi ve geçmiş dönem borçlarını çözebilme gündemlerine kendisiyle birlikte bir kez daha start verilmiş oldu.

Sessiz geçen haftaların ardından, ilk olarak teknik direktörlük için söylentiler başladı. Ve bu önemli görev için şehrin yakından tanıdığı ve geçmişte kulübümüzde de gerek Hikmet Karaman Dönemi yardımcılığı gerekse de 2004/2005 döneminde sezon başında aldığı kısa dönemlik görevinden tanıdığımız Engin Korukır belirlendi. Teknik Direktör konusu, kongrenin coşkulu ve hazırlıklı ve bilinen isimlerle geçmesi ve de Engin hocanın da orada hazır bulunmasından ötürü yakın gelecekte isminin kulüple anılması sürpriz yaratmadı. Ve Arasta Park AVM’de basından uzak tutulan gizli bir görüşmede göreve getirildiğini, ancak transferlerin açılmasıyla beraber imzasının atılacağı başkan Hüseyin Üzülmez tarafından ilan edildi.

Teknik Direktör boşluğunun tamamlanmasının ardından kulüpteki sessiz transfer çalışmaları ve geçmiş dönem borç skalasının işlevi devam etti ve de halen de ediyor. Bu arada 2008-2009 döneminde transfer edilen Brezilyalı Julio Cesar’a yönelik ilginç bir gelişme yaşandı. Cesar, bizzat kendisi İzmit’e gelerek borçlarının ortadan kaldırıldığını lansman şeklinde basın önünde duyurdu. Bu durum camiamızda bir ilke daha neden oldu, sanki transfer yapmışçasına basına bildiri yapıldı ve adeta muvafakatname transferi şeklinde bir imza töreni gerçekleştirildi.

Ortada diğer bir sorun olan futbolcu ailesine borçlar ve de onun dışındaki 3. kalem borçlarla ilgili gelişmeler de yaşandı. Kulüp başkanının bir başka yüklü borç demeci söz konusuyken bunu mali asbaşkan da doğrulayarak kulübün borçlarının bir tır dolusu şeklinde olduğunu “Kocaelispor’un üzerinden tır geçmiş” diyerek ve altında ezildiklerini belirterek hiç bitmeyen  kulübün borç yükü gerçeğini bir kez daha belirtmiş oldular. Bu borç sarmalının çek ve senetlerle katmanlı bir yapıya büründüğünün ve daha da karmaşıklaştığının altını çizmekte yarar var.

Kapalı devre bir sistem ile yürütülen transfer tahtası sorunu çözümleri ve diğer borçlar dışında ortaya çıkartılan kulübün idman sahası çözümünü ise Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın üstlendi desek yanlış söylemiş olmayız. Büyükşehir Belediye Başkanı, Brunga tesislerini çok önemsiyor ve kulübün geleceğini de burada görüyor.

Tabi arada yaşanan iki önemli gelişme daha var. Biri şehrimizin deneyimli gazetecilerinden Güngör Arslan’ın 3 Temmuz 2019 tarihli “Kocaelispor’da İlginç Dedikodular” başlıklı yazısı (bknz: http://gungorarslan.com/kocaelisporda-ilginc-dedikodular/) . Bu yazıda belirtilen ve doğrudan önceki başarısız Bahri Yavuz yönetimini ilgilendiren çok önemli bir iddia yer alıyor. Yazıda belirtildiği üzere Bahri Yavuz yönetimi kulüpteki görevini devrederken kulübe gelen 700 binlik bir parayı doğrudan kendi alacakları olarak göstererek kulüp yerine kendilerine ayırmış olması. Bir diğer nokta ise hesapta olmayan 1 Milyon 200 binlik SGK borcu ve 4 aydır verilmeyen maaşlar gerçeği… Özetle Bahri Yavuz yönetiminin ekonomik anlamda kulübe ciddi ve sürdürülebilir katkı sunmadığı gibi eğer bu iddialar doğruysa kesinlikle hesabının verilmesi gereken çok ciddi ve çirkin bazı gelişmelerin de kendini göstermesi… Kocaelispor’un ekonomik problemlerini her seferinde kendinden önceki yönetimlere havale eden eski yönetimin kendi dönemindeki uygulamaların şeffaflığı ise tartışılmaya devam edecek gibi gözükmekte.

An itibarı ile transfer için ismi geçen isimlerin havada uçuştuğu, Engin Korukır’ın %99 oranında transfer açılacak dediği, eski kulüp başkanı Serhan Gürkan’ın kendi dönemindeki problemli dosyalar için yönetim ile birlikte adeta kulüp başkan yardımcısı olarak koşturduğu, öte yandan tribünlerimizin bir kez daha yeni bir yapılanma doğrultusunda semt toplantılarına yoğunlaştığı bir iklimde bir gerçek var ki, Çarşamba günü 3. Lig’teki grubumuz ve rakiplerimiz belli olacak. Bütün bu söylenti ve koşturmacaların yegane düğümü işte tam orada kilitleniyor, yani saha içinde… Şu an için spekülasyonlar haricinde ortada yapılandırılmış, iskeleti belirlenmiş, gidecek ve kalacak oyuncuları netleşmiş bir ekip göremememiz büyük bir handikap.

Tüm bu yaşanan kısa özetin ardından geçen sıcak yaz günlerinde Kocaelispor’un durumundaki güncellemeler eskiyle eş değer durumda. Transfer tahtası, eski borçlar, tesisler, muvafakatnameler, yeni transferler gibi bilindik argümanlarla süreç devam ediyor. Ortada yıllardır aynı bir döngü söz konusuyken, bu döngünün sonunun nereye varacağı ise döngünün içerisinde olduğu net şekilde kendini ifade ediyor.

Hakkında KSB Editorial

Kocaelispor Blog - Kocaelispor Analiz Merkezi

Önerilen Makale

Beklenen Türkü: Borç ve Aldatılma

Gün geçmiyor ki Kocaelispor camiasında bir skandal daha yaşanmasın. Kocaelispor Blog’un dikkatli okurları açısından pek …

1 Yorum

  1. Ankara Web Tasarım

    hüseyin hocamıza güveniyoruz. Umarım kulüp bu sene bir çok şeyi başaracak.
    Ankara web tasarım ekibi olarak destekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir