Tribün Tarihimiz İçin Kritik Bir Evre: 1989/1990

Kocaelisporumuzun içinde bulunduğu liglerin durumu ne olursa olsun her zaman İzmit ölçeğini aşan bir heyecan seline neden olduğu bilinmektedir. Bu yalnızca olaylara yeşil-siyah bakan subjektif bir perspektifin getirisi değil aynı zamanda nesnel bir gerçektir.

Kocaelispor spekülasyonların takımıdır. Bunu itiraf etmemiz gerekiyor. Ya küme düşmemeye ya da şampiyonluğa oynayan, uçlarda olan, ve bu açıdan da devamlı ağır bir gerilimi üzerinde taşıyan bir dokumuz bulunmaktadır. Bunu değişen yönetimler, teknik adamlar ve oyuncular da iyi bilmektedirler.

Kocaelisporumuzun 2.Lig A Grubunda sezona şampiyonluk parolası ile başlayıp üst üste gelen puan kayıpları ve camia içi yönetsel krizlerle savrulduğu bir evredir 1989/1990 sezonu. Dönemi yaşayanlar anımsayacaklardır. Lige bakınca aslında dönemin en flaş ekiplerinden, bir bakıma Galatasaray’ın altyapısı gibi olan Bakırköyspor’un hegemonyası oldukça belirgindir. Rakiplerine 5-6 gol atabilen Bakırköy’ün esas rakibimiz olması beklenmiştir. Aslında Bakırköy deplasmanını o sezon geçtiğimiz sene çok talihsiz bir kaza geçiren sevgili Yalçın Kıldıran’ın golleri ile 2-2’lik beraberlik tamamladığımızı belirtmek gerekir. Ekibimizde bir önceki sezon ligdeki 7.liğin verdiği olumsuz iklimi üzerinden atmak ve Zeytinburnuspor gibi bir an önce 1.Lig’e dönmek isteyecektir.

Kocaelisporumuzun bu sezon ağırlıklı olarak beraberliklerle ligde iddiasız duruma gelmesi sonraki krizlerle de adeta küme düşmeme savaşına girdiği bilinmektedir. Sedat Ünlüerli, Olcay Danacılı, Sefer Yılmazlı, elbette Bülent Baturmanlı, Bülent Uygunlu ve Orhan Görsenli kaliteli kadromuzun bu savrulmasında hem yönetim hem de teknik adamlar sorumlu tutulmuşlardır. Mart 1990 döneminde İsmet Kaya ve ekibinin kongre ile yeni yönetimi oluşturması bir nebze takımda silkelenmeye vesile olacaktır.

15 Nisan 1990’da Bartın’a 2-0 yenildiğimiz karşılaşma ise bir bakıma dönüm noktasıdır. Karşılaşma sonrasında İzmit’teki gerilimler, tesis basmalar, oyunculara yönelik protestolar hafızalardadır. Kocaelispor’un ligi Bartın’ın 3 puan önünde küme düşmekten kurtularak bitirmesi sezon boyunca verilen mücadelelerin de bir meyvesi olacaktır. Sezondan geriye kalan en önemli ve uzunbitimli olacak niteliksel gelişme ise, tribünlerimizin Hodri Meydan grubu ismi altında toplanmaya başlaması olacaktır.

Ertesi sene Samsunspor ile yaşanan unutulmaz şampiyonluk yarışı her ne kadar hüzünle sonuçlansa da bir kırılma anı olarak 1989/1990 sezonundaki silkelenme potansiyelini görmemiz gerekmektedir.

Önerilen Makale

Fossa’dan İzmit’e

Fossa Dei Leoni FDL; “Aslan Yatağı” anlamına gelen efsanevi AC Milan ultra grubudur. 1960’lı yılların …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir