Ulvi’nin Jübile Maçındaki Mağlubiyetimiz

Kocaelisporumuzun lige karakterini ve damgasını vurduğu 1993/94 sezonunun ardından yeniden benzer bir başarıyı göstermesi hatta eksiklerini kapatıp bu kez liderliği bırakmayarak şampiyon olması taraflı tarafsız tüm kamuoyunun beklentileri içinde yer alacaktır. Kocaelispor bu evrede teknik ekibi ile, saha dışındaki çizgisi ile, saha içindeki nitelikli oyuncu grubu ile adeta her yönüyle işleyen bir makine gibidir. Elbette tribünlerimizin mesafe tanımayan yoğun desteği bu evrede de oldukça belirleyici olmuştur.

Bu dosyamızın konusu beklentilerin yüksek olduğu 1994/1995 sezonu öncesinde Beşiktaş’ın önemli savunmacılarından Ulvi Güveneroğlu’nun jübilesi için Beşiktaş İnönü Stadı’na gitmemiz olacak.  Elazığ doğumlu Ulvi Güveneroğlu 1979’da Beşiktaş’ta başladığı kariyerine 1994’te ekibimiz Kocaelispor ile oynanan özel bir karşılaşma ile nokta koyacaktır. Kariyerinde 422 karşılaşma bulunan bu açıdan bir yönüyle istikrar abidesi olarak görülebilecek oyuncunun jübilesi için Beşiktaş idarecileri ile o dönem kulüp yönetimimiz biraraya gelerek özel bir jübile maçının oynanmasına karar verirler.

1990’larda futbolu takip etmiş takipçilerimiz hemen anımsayacaklardır. O dönemler özel jübile maçları genelde yaz döneminde yapılırdı. Çoğu kişinin tatil beldelerinde veya izinde olduğu karşılaşmalara genelde düşük ilgi gösterilirdi. Gelirler ise doğrudan jest olarak oyuncuya aktarılırdı. Bir nevi son bir emeklilik fonu yaratılırdı. Bir Ağustos akşamüstü İnönü Stadyumunda oynana Ulvi’nin jübilesi de böyle oldu. Maça ilgi oldukça azdı. Toplamda 1800 civarında kişi tribünlerde yerini almıştı. İzmit’ten gelen taraftarlarımız dağınık da olsalar yaklaşık 300-400 kişilik bir bölümü oluşturuyordu. İşin tuhafı bu maçta tribünlerin bomboş olmasına karşılık maçtan yaklaşık yarım saat önce stada gelen taraftarlar kapıların kapandığı bahanesi ile içeri alınmadılar.

Güvenç Kurtar bu karşılaşma için rotasyona önem vererek şöyle bir 11 ile çıkacaktı. Ömeroviç, Yusuf, Osman, Doğan, İlhan, Evren, Turan, Halil İbrahim, Arif, Ümit, Ergun Karşılaşmada gerek Nuri’nin gerekse kalecimiz Alper’in sonradan oyuna girdiğini anımsarız. Bu karşılaşma özel bir maç olsa da tansiyonu yüksek bir maç olacaktır. İlk yarıdaki pozisyonda hakem Osman’ı oyundan atarak ekibimizi 10 kişi bırakacaktır. İkinci yarıda Beşiktaşlı Oktay’ın şutu kalecimiz Alper’e çarparak sonra da direkten sekerek ağlarımıza girecektir.

Bu karşılaşma ile hayalkırıklığı yaşayan ve bir bakıma Ulvi’ye karşı ayıp ettiğini düşünen Beşiktaş yönetimi daha fazla sayıda kişinin katılacağı başka bir organizasyon düzenlemeye çalışacaktır.

Önerilen Makale

Teknik Adam Döngüsünden Bir Kesit: Ümit Kayıhan

Ligi 8.sırada bitirdiğimiz ve gerek idari problemler gerekse kötü futbol ve bir türlü istikrar gösteremeyen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir