Üstadımız Mustafa Kandıralı’nın Ardından

Kocaelimizin Kandıra ilçesinde 1930 yılında doğan ve dünya çapında bir sanatçımız olan ünlü klarnet üstadımız Mustafa Kandıralı’yı maalesef kaybettik.

İlimiz birçok değer yetiştirmiştir. Mustafa Kandıralı ise klarnet üzerine tam bir İzmit klarnet sanatı ekolü yaratmıştır. Önce ailesi ve daha sonra çevresi üzerinde etkisini kısa zamanda göstermiş, birçok isme hocalık yapıp klarnet sanatçısı yetiştirmiştir.

Amatör düzeyde klarnet çalan babası tarafından Kandıra Halkevine yazdırılan Mustafa Kandıralı, önceleri ud çalmıştır. Radyoda Şükrü Tunar’ın klarnet taksimiyle başlayan klarnet sempatisi ise onda bir tutkuya dönüşür. Mustafa Kandıralı, genç yaşında Kandıra’dan yola çıkıp İstanbul’a giderek müzik dünyasının içerisine girmiş ve kısa zamanda klarnetinin sesi ülke çapında duyulmaya başlanmıştır. Ülke sınırları içerisinde, döneminin ünlü isimlerine çaldığı o müthiş klarnet taksimlerini yurtdışına kadar taşımış ve yine dünyaca ünlü devlet adamlarına klarnetini sunmuş, alanında öne çıkan caz sanatçıları ile de düetler yapmıştır. Böylece İzmit dokusundan beslediği müziğini ve iç dünyasını adeta evrenselleştirmiştir, ve yeni sentezlere kapı aralamıştır.

Kandıralı, bayram sabahlarının ülkemizde değişmeyen tek dinlenen ismi olurken, İzmitliler için Kandıra Çiftetellisi kutsal bir hal almıştır. Kandıra Çiftetellisi, özellikle düğünlerimizin vazgeçilmez tek oyun havasıdır.

“Kandıralı” denilince akla gelen bir başka geleneğimiz de Kocaelisporumuzun deplasman maçlarına gidilirken otobüs içerisinde çalınan, önce klarnet taksimi ile girizgah yapılarak hüzünlendiren, daha sonra herkesi bir anda eğlendiren galibiyet ve şampiyonluk dönüşlerinin vazgeçilmez oyun havası ritüelidir. Klarnet eşliğinde nice zafer dansları sayısız deplasmanda yapılmış, yine klarnet eşliğinde mağlubiyetlere ağlanmıştır.

Klarnet Üstadımız Mustafa Kandıralı’yı rahmetle anıyor, yakınlarına ve tüm hemşehrilerimize baş sağlığı diliyoruz.

Kocaelispor Blog Yönetimi

Hakkında KSB Editorial

Kocaelispor Blog - Kocaelispor Analiz Merkezi

Önerilen Makale

Saldırganlık Tarihi ve Nikomedia

Yaşadığımız coğrafyanın Nikomedia olduğu yıllardan bir kesit üstteki resim. Doğu ortodoks kilisesi ve katolikliğin ayrıştığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir