Yaşlı Plinius’tan Günümüze

Tarihi anlamak demek bugünü anlamak demektir. Ve bu önerme aynı zamanda bugünü anlamak demek tarihi anlamak demektir şeklinde de çevrilebilir. Her ikisi de doğrudur. Tarih bir oluş sürecidir. Sonsuzdan gelip sonsuza doğru seyreden büyük bir hareketliliktir. İçindeki tüm oluşumlar çok çeşitli bağlarlarla ortaya çıkar, dönüşüme uğrar ve farklı biçimlerle devamlılığını sağlamaya çalışır.

Kocaeli şehrini ve hatta özelinde Kocaelispor’u anlamanın en sağlıklı yolu tarihin derinliklerinde ve bu sonsuz akıntıda bir yolculuğa çıkmaktır. Kendinizi korkusuzca bırakmanız gerekir akıntıya. Sizi savuracağı, çıkış anından çok farklı ve planlanmayan noktalara götüreceği kesindir. Bu savrulma öğretici bir pratiktir. Akıntıyı tanırsınız. Oluşumları solursunuz. Ve bir şekilde başlangıç noktanıza döndüğünüzde artık o noktanın hiç düşünmediğiniz kadar fazla belirlendiğini idrak etmeye başlarsınız…

Nikomedia tarihi ilimizin tarihidir. Bölgemizin antik dönemlerdeki gelişiminin, toplumların yaşam biçimlerinin tarihidir. Milattan Sonra 23 yılında Como’da doğmuş Gaius Plinius Secundus Maior bu coğrafyanın gördüğü en önemli filozof, düşünce adamı ve yazarların başında gelmektedir.

Plinius, bilim tarihindeki yerini dönemine ait bilgileri derlemek amacıyla kaleme aldığı, insanlık tarihinin ilk ansiklopedisi sayılan dev yapıtına borçludur. “Doğa tarihi” (Naturalis Historia)adı altında birleştirilmiş 37 kitaptan oluşan bu yapıt, 500’e yakın Yunanlı ve Romalı yazarın bıraktığı 2 bini aşkın kitabın içeriğinden özetlenmiş yoğun bir bilgi derlemesidir.

Plinius az uyur, az yerdi. Gün ve gecelerini, coğrafyacıların, astronomların, tabiat bilginlerinin ve doktorların kitaplarını okumakla geçirirdi. Kitap üstüne kitap okur, not tutar, düşünür, kıyaslamalar yapardı. Gezilerinde ve savaşlarında çok şey görmüştü. Plinius, ayaklı bir kitaplıktı: Kutupta güneşin yazın hiç batmadığını, kışınsa hiç doğmadığını, ışık hızının sesinkinden yüksek olduğunu, deniz gelgitinin, Ay ve Güneş’in çekimlerinden doğduğunu biliyordu.

Yaşlı Plinius’un önemi daha önce aralarında bir bağ kurulmamış çeşitli bilgileri metodik biçimde bir araya getirmesinden, başkalarının görmediği ayrıntılara dikkat etmesinden gerçek ve kurgusal bilgilerin iç içe geçtiği, kolay okunan öyküler yazmış olmasından kaynaklanır.

Böylesi büyük bir zihni üreten Nikomedia coğrafyasının 2017’lerden bakılınca geldiği düzeyi görmek ister istemez üzücü.

Önerilen Makale

Saldırganlık Tarihi ve Nikomedia

Yaşadığımız coğrafyanın Nikomedia olduğu yıllardan bir kesit üstteki resim. Doğu ortodoks kilisesi ve katolikliğin ayrıştığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir