Yeni İşletmeler ve İzmit’in Değişen Çehresi

İzmit’in değişen çehresinin en somut göstergelerinden biri ticaret hayatında kendini gösteriyor. Son yıllarda ülkemizdeki büyükşehirlerin, metropollerin işlek merkezlerinde görmeye alıştığımız yiyecek-içecek işletmeleri çeşitli isimler ve farklı tasarımları ile İzmit’te de kendini gösteriyor.

Bay geçtiğimiz bu haftayı değişen bu çehreyi analiz etmek için geçirdik. Bu doğrultuda rotamızı Karabaş Mahallesi, Rauf Orbay Sokağı olarak belirledik. Bu lokasyon son dönemde sıklıkla açılan yeni nesil kahve dükkanları ile dolmaya başlamış durumda. Amacımız kısa sürede adından söz ettiren ve işletmecileri arasında Kocaelispor tribünlerinden önemli girişimcilerin de yer aldığı Şukufe Desserts‘ta kahvemizi içip, övgü ile sözedilen tatlılarını denemekti. Ancak sokağa girdiğimiz zaman işletmenin bulunduğu adreste ne yazık ki başka bir işletme yer aldığını gördük.

930 Coffee olarak bilinen bu işletme yaklaşık 3 ay önce el değiştiren ve kapanan Şukufe Desserts’ın yerine kurulmuş kahveci dükkanı idi. Sakin bir mekan olan ve özel tasarımları ile dikkat çeken kahvecinin işletmecisi “Çekirdek temelli 3.dalga kahveci” olarak mekanı ifade ediyordu. Alternatif müzik tarzlarının çaldığı, espressoları biraz sulu olan işletmede ayrıca az da olsa tatlı çeşitleri yer alıyor. Mekanın özellikle üniversiteli genç kesim tarafından tercih edildiği kendini gösteriyordu.

Günün bir diğer önemli noktası ise yine Kocaelispor tribünlerimizin önemli profillerinden biri olan, yılların tribüncüsü Onur Tan’ın işletmesi Woody Wood Burger‘ın kısa süre önce kapandığını öğrenmek oldu. Migros’un hemen karşısında otoparkın yanında bulunan işletme güzel hamburgerleri ve menüleri ile dikkat çekiyordu. Yemeksepeti şirketi ile de anlaşan işletmenin mekanında tadilat olduğunu görmek bizler için üzücü oldu. Yemek yemek için gittiğimiz işletmenin yerine ne açılacağı şimdilik bilinmiyor.

Büyük heveslerle ve maddi fedakarlıklarla açılan bu tarz girişimlerin kısa ömürlü olması elbette üzücü. Ancak şehirdeki ticaret hayatı konusunda da çeşitli ipuçları verir nitelikte.

İzmit sokaklarındaki işletmelere merceğimizi tutmaya devam edeceğiz.

Önerilen Makale

Pizzada Geleneksel Bir Durak: Snoopy

İzmit’te İnönü Caddesi’nde bulunan Snoopy Pizza & Chicken Restoranı, şehrimizdeki en eski pizza salonlarından biri …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir